GoriLLakoS

Cheap PCs για CS6

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αν και ξέρω πάνω κάτω που θα κινηθώ, θέλω και την δική σας πρόταση γιατί με τα AMD (για την ώρα) δεν τα πάω πολύ καλά....αλλά από παλιά τους τρέφω μια ιδιαίτερη συμπάθεια.

Έχουμε PC απλά λοιπόν που πρέπει να φτιαχθούν.

Η χρήση θα έιναι γενική και θα έιναι ανοιχτά για 8-12 ώρες την ημέρα.

Το πιο βαρύ που θα κάνουν έιναι μέτριο Photoshop CS6 και κάποιες μικρές βάσεις.

Τα πιο απλά θα έιναι καθημερινά πράγματα βλέπε browsing, emails, μουσική και κανα game, χωρίς όμως το game να αποτελει προτεραιότητα και μάλλον ούτε και να έιναι αυτός ο σκοπός τους. Απλα περιστασιακά θα γίνεται μία στο τόσο.

Στόχος έιναι η πιο φθηνή σύνθεση και να αντέξουν τουλάχιστον 4 χρόνια.

Δεν θα αλλάξει η χρήση τους, τα χρόνια θα περνάνε και αυτή θα παραμένη η ίδια.

Ένας ακόμα παράγοντας που διευκολύνει το έργο έιναι η παρουσία οθονών 15" ή 17"

με μέγιστη ανάλυση 1280*1024.

Με βάση τα παραπάνω, σε τι θα λέγατε να κινηθώ?

H ερώτηση μου αφορά κυρίως Chipset + CPU και πιο ειδικά Intel ή AMD και γιατί?

Απλά για να προλάβω απαντήσεις και τρόπο σκέψης, δεν θα γίνουν OC ποτέ.

Ούτε με νοιάζει αυτό ως λόγος επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα κάτι σε Α4 5300 + μία φτηνή μητρική (π.χ. Gigabyte F2A55M-DS2). Με 8GB RAM (και πολλάάάάά είναι) άνετα ανταποκρίνεται σε καθημερινή χρήση και άνετα θα αντέξει πολλά χρόνια για τέτοιους χρήστες.

Μόνο που αν game εννοούν όχι facebook αλλά κανένα Far Cry 3, πρέπει να βάλεις μία καλούτσικη κάρτα γραφικών πάνω. Αν δεν ξέρουν τι εστί 3D gaming, μην βάλεις καν κάρτα.

Τροφοδοτικό αφού θα είναι ανοιχτό τόσες ώρες πάρε ένα μικρό αλλά αξιόπιστο, π.χ. Corsair CX.

Αν τώρα περισσεύει "παραδάκι" για κάτι που θα κάνει ουσιαστική διαφορά στον καθημερινό χρήστη, πέρασέ τους έναν μικρό SSD για το OS.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφει πρέπει να κινηθείς στο μεγαλύτερο value/money, για να είσαι όσο πιο futureproof μπορείς, με τα λιγότερα χρήματα. Αν έχεις διαγράψει το o/c πας για τον πιο φθηνό 4c/4t ivy με "κλειδωμένες" μητρικές, η για ταπεινή am3+ και 8320.

Νομίζω ότι το φθηνότερο intel που σου κάνει είναι το i5-3330 και κάπου εκεί μπαίνει το θέμα αν θα βάλεις gpu. Αν δεν βάλεις, το intel makes sense. Αν βάλεις, τότε θα πήγανα στον piledriver :)

Link to comment
Share on other sites

Θεέ ούτε για πλάκα FarCry ωρέ! Κανά LoL και πολύ είναι και αυτό 1 φορά το 3μηνο ξέρω γώ!

SSD δεν νομίζω γιατί οι δίσκοι είναι φθηνότεροι και πιο μεγάλοι και η ταχύτητα σε αυτά τα PC δεν είναι κάτι το ζητούμενο σε πρώτο βαθμό!

Θα δώ εάν τα PC θα έιναι συνδεδεμένα σε server έτσι ώστε άμα δεν χρειάζονται αποθηκευτικό χώρο να μπουν μικροί 60άρηδες SSD.

4GB DDR3 είναι αρκετά, αυτό έιναι δοκιμασμένο και το λέω :P

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό του caution...σε amd δεν θα πήγαινα, πιο πολύ για 3330 (ακόμα και ο 3240 μια χαρα δουλεια θα κάνει και ειναι 50? κάτω) με μια h61 μητρική και 4gb ddr3 που είναι υπεραρκετά όπως ανέφερες...αλλά αν όντως υπάρχει server storage πραγματικά αξίζει ο 60ρις ssd θα δώσει πνοή στο μηχάνημα και αντοχή στις επιδόσεις σε βάθος χρόνου :T:

τροφοδοτικό ούτε καν δεν χρειάζεται corsair με ενα allied tech 500ρι θα είσαι super....είναι σκυλιά!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

αν πας σε trinity 4GB μπορεί να μην φτάσουν, σκέψου ότι θα δώσεις 1GB στην κάρτα αλλά ακόμα και αν το αφήσεις στα 512ΜΒ πάλι οριακά θα είσαι imo. πάρε τους τετραπύρηνους non Κ.

Link to comment
Share on other sites

Με Ci3 3320 ή 3240 δεν κάνουμε δουλειά?

Μία χαρά δουλειά θα κάνεις, απλά ανεβαίνεις χρηματικά πολύ σε σχέση με έναν Α4 5300, χωρίς να παίζει κανένα ρόλο από μεριά επιδόσεων σε τέτοιο σύστημα. Ήδη και ο Α4 είναι και 15 φορές γρηγορότερος από αυτό που χρειάζονται. Να φανταστείς ο κολλητός μου, που θα τραβήξει που και που κανένα recode, με Ε2160 και 1GB RAM δουλεύει εδώ και μία δεκαετία κι ακόμα jet του φαίνεται το σύστημα. Και i99 να του δώσεις, δεν θα δει καμία διαφορά.

Όλα τα παρόμοια συστηματάκια που μου ζητάνε για οικιακή χρήση εμένα με τον φτηνότερο δυνατόν συνδυασμό τα φτιάχνω, απλά εδώ και λίγο καιρό βάζω έναν SSD για primary συν έναν μηχανικό για αποθήκη. Σε όλους όσους έχω φτιάξει όχι ήταν ευχαριστημένοι αλλά έκαναν κωλοτούμπες όταν έβλεπαν το μηχάνημα να boot-άρει Windows 8 σε 10 δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοέις..και αν αναλογιστείς πως τα PC αυτά θα αντικαταστήσουν P4 μάλλον ίδιο θα είναι το συναίσθημα! Μάλλον πρέπει να αγοράσω και τα δύο combo και να τα δώ και μόνος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ανέλυσε τους! Δεν βιάζομαι! Έτσι και αλλιώς η αγορά θα γίνει με το 2013 οπότε έχω καιρό να δώ πολλές αλλαγές και σκέψεις.

Περιμένω να δώ αν όλα τα data θα έιναι επάνω σε server για να μπέι μόνο 60άρης SSD ή εάν όχι να μπέι δίσκος κανονικός (λόγο κόστους)

Link to comment
Share on other sites

Για τους SSD, καταρχας μεγαλυτερη παραγωγικοτητα, ευχαριστη χρηση, γρηγορα boots και shutdowns, γρηγορα troubleshooting αλλα και εγκαταστασεις, Images, file transfers κτλπ κτλπ. Δεν συγκρινεται με σκληρο δισκο, απογειωνονται ολα πανω σε εναν SSD, προσθετει μεγαλυτερο value for money αλλα και πραγματικη ταχυτητα σε ενα setup.

Link to comment
Share on other sites

Για AMD setup ----> AMD A10 5700 πιστεύω ταιριάζει ακριβώς στις ανάγκες σου.

Για Intel setup-----> Core i3-3220T ή Core i3-3240T με 35 watt TDP θα σε γλυτώσουν από ΔΕΗ.

Είναι πολλά τα κομμάτια, θα τα φέρεις από έξω?

Link to comment
Share on other sites

Για τους SSD, καταρχας μεγαλυτερη παραγωγικοτητα, ευχαριστη χρηση, γρηγορα boots και shutdowns, γρηγορα troubleshooting αλλα και εγκαταστασεις, Images, file transfers κτλπ κτλπ. Δεν συγκρινεται με σκληρο δισκο, απογειωνονται ολα πανω σε εναν SSD, προσθετει μεγαλυτερο value for money αλλα και πραγματικη ταχυτητα σε ενα setup.

Αυτά τα ξέρω ωρέ! Νόμιζα πως θα έλεγες κάτι περίεργο :D

Και εδώ το power profile του A10 5700 στα 65W TDP. Not bad.

142fmlg.png

2v0escn.png

21msr5u.png

But not the best also :)

Στο idle έινα μικρή η διαφορά ενώ στα άλλα δύο πιο μεγάλη :)

Για AMD setup ----> AMD A10 5700 πιστεύω ταιριάζει ακριβώς στις ανάγκες σου.

Για Intel setup-----> Core i3-3220T ή Core i3-3240T με 35 watt TDP θα σε γλυτώσουν από ΔΕΗ.

Είναι πολλά τα κομμάτια, θα τα φέρεις από έξω?

Όχι βρέι! Και Ελλάδα πουλάνε :D

Link to comment
Share on other sites

But not the best also :)

Στο idle έινα μικρή η διαφορά ενώ στα άλλα δύο πιο μεγάλη :)

D

Ναι, αλλα σε x264 encoding και σε 3d game, οι επιδοσεις ομως σε σχεση με τον Core i3 στα παιχνιδια ειναι τουλαχιστον διπλασιες και το maximum load με συνθετικα τυπου prime95 δεν εχει σχεση με την πραγματικη χρηση που θα ειναι περισσοτερο κοντα στο idle, ο SSD βοηθαει και στην καταναλωση γιατι ταιζει ποιο γρηγορα τον επεξεργαστη με συνεπεια να πεφτει ποιο γρηγορα σε Idle mode. Οσων αφορα τα γραφικα και τους drivers, αστο καλυτερα, οι οδηγοι της Intel ειναι σαβουρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now