ChameZX

Επιλογή ψήκτρας!

Recommended Posts

Γεια σας παίδες!

Μόλις σήμερα τέλειωσα με όλααααα τα κομμάτια του pc :)... , και μου έχει μείνει μόνο η ψήκτρα, αρχικά το budget μου ήταν στα 70 ευρώ για πάρτη της, αλλά λόγο οικονομικών πέφτουμε στα 45.

COOLER :: Cpu Cooler Coolermaster Hyper 412 Slim for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 - Visionstudio.gr

COOLER :: Cpu Cooler Enermax ETS-T40-TB for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 - Visionstudio.gr

μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο, όποιος μπορεί ας μου πει την γνώμη του ή αν έχει κάτι καλύτερο να προτείνει :D!

Link to comment
Share on other sites

Prolimatech Megahalems Rev.C

14 ευρώ παραπάνω αλλά αξίζει κάθε cent!!

Ωραίος ρε Venisk, έχω δει αρκετά παροιμία εργαλεία με το συγκεκριμένο :), δείχνουν παρά πολύ αποδοτικά, αλλά όπως προανέφερα, δεν μπορώ να φύγω πάνω από τα 45 ευρώ, συμφωνώ ότι ίσως είναι καλύτερο και πιο αποδοτικό αλλά και πάλι, αν το πας έτσι βάζω και κάνα 50 ευρώ ακόμα και βάζουμε νερό , και πάει λέγοντας. Πιστεύω να καταλαβαίνεις που το πάω :P

Ξέχασα να πω ότι ο επεξεργαστής είναι AMD FX 6300 ΑΜ3+ , και το κουτί μου έχει τις έξης διαστάσεις Η x W x D - 456 x 185 x 480mm.

Επίσης να θέσω και άλλο ένα ερώτημα, μήπως λέω μήπως δεν χρειάζεται να βάλουμε κάποια άλλη ψύκτρα και αυτή που έχει ήδη μέσα το κουτί να είναι καλή και αποδοτική?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις καθόλου o/c δεν χρειάζεται να αγοράσεις ψήκτρα ρε τσάμπα λευτά.

Απλά η λογική μου δεν πάει έτσι, αλλιώς θα σου έλεγα κατευθείαν την h100, έβαλες ένα όριο χρημάτων και σου είπα την γνώμη μου με λίγα παραπάνω..14 ευρώ δεν είναι διαφορά όταν επενδύεις σε κάτι που θα κάτσεις μαζί του χρόνια..:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις καθόλου o/c δεν χρειάζεται να αγοράσεις ψήκτρα ρε τσάμπα λευτά.

Απλά η λογική μου δεν πάει έτσι, αλλιώς θα σου έλεγα κατευθείαν την h100, έβαλες ένα όριο χρημάτων και σου είπα την γνώμη μου με λίγα παραπάνω..14 ευρώ δεν είναι διαφορά όταν επενδύεις σε κάτι που θα κάτσεις μαζί του χρόνια..:)

Μπα όχι δεν νομίζω να ασχοληθώ με το O/C , τουλάχιστον για τώρα. Αν είναι έτσι τότε, να διαλέξω μια από τις παραπάνω 2 που έχω ποστάρει και ας την κουμπώσω πάνω μιας και πιστεύω ότι και οι 2 είναι πιο αποδοτικές από την ψύκτρα που έχει μέσα το κουτί. Δεν νομίζεις και εσύ το ίδιο?

Βέβαια έχω διαβάσει αρκετά καλά λογία μπορώ να πω από διαφορά άτομα που εχούνε αγοράσει το ίδιο προϊόν αλλά και πάλι…

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι δεν νομίζω να ασχοληθώ με το O/C , τουλάχιστον για τώρα. Αν είναι έτσι τότε, να διαλέξω μια από τις παραπάνω 2 που έχω ποστάρει και ας την κουμπώσω πάνω μιας και πιστεύω ότι και οι 2 είναι πιο αποδοτικές από την ψύκτρα που έχει μέσα το κουτί. Δεν νομίζεις και εσύ το ίδιο?

Όχι δεν συμφωνώ απόλυτα, η ψήκτρα του κατασκευαστή είναι τέλεια για τα default ίσως όχι η ποιο ήσυχη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όταν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το o/c τότε θα πάρεις μια καλύτερη ψήκτρα όπως η megahalems ή καμιά άλλη της μεγάλης κατηγορίας..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμφωνώ απόλυτα, η ψήκτρα του κατασκευαστή είναι τέλεια για τα default ίσως όχι η ποιο ήσυχη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όταν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το o/c τότε θα πάρεις μια καλύτερη ψήκτρα όπως η megahalems ή καμιά άλλη της μεγάλης κατηγορίας..

Καλά δεν περιμένω και να είναι απόλυτα αθόρυβο, ούτε ποτέ μου το είχα σαν απαίτηση να είναι, αλλά και πάλι μια επένδυση σε μια ψύκτρα δεν νομίζω να ήταν πεταμένα λεφτά, μετά σκέφτηκα πάνω στο Pc θα λειτουργούν 7 ανεμιστήρες 12x12 (2x Μπροστά, 2x Πάνω, 2x Πλαγία, 1 πίσω) νομίζεις πως θα βοηθήσει την μαμά ψύκτρα να κάνει καλύτερα την δουλειά της?

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα αυτά δημιουργούν το σωστό airflow φυσικά και θα βοηθήσουν όλα τα κομμάτια του pc σου όχι μόνο τον επεξεργαστή..

Κομπλέ τότε :)

Από την άλλη σκεφτόμουνα και κάτι άλλο, λόγο χειμώνα , ξέρεις άλλες θερμοκρασίες και τα λοιπά ίσως και αυτό να είναι άλλο ένα + στο να μην πάρω ακόμα μια ψύκτρα!

Αλλά ποιος ξέρει, ίσως να μείνω με την ψήκτρα της μαμάς και το καλοκαίρι, που θα 'χω κάνει κάποιες οικονομίες, να βάλω υδρόψυκτη, μου ακούγετε πολύ ωραίο :3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now