caution

10η Δοκιμασία HwBox XMAS Contest 2012: Cryptography Quest - 14/12/2012

Recommended Posts

Παρασκευή και αποφασίσαμε σας κάψουμε. Και επειδή τίποτα δεν είναι καλύτερο από ένα παιχνίδι κρυπτογραφίας, η σημερινή ερώτηση έχει ως εξής:

Αν με κάποιο τρόπο, "hwbox" σημαίνει "intel", τότε με τον ίδιο τρόπο, τι σημαίνει "excxp";

Η απάντηση που θα θεωρηθεί ως σωστή είναι μία λέξη με πέντε γράμματα. Τα εισαγωγικά δεν λαμβάνονται υπόψιν, πουθενά.

Στείλτε την απάντησή σας στο hwboxgr@gmail.com. Tο email εκτός από την απάντηση, πρέπει να συμπεριλαμβάνει και το nickname (όνομα χρήστη) που έχετε στο HwBox. Ο τίτλος (subject) του email να είναι ο εξής

10η Δοκιμασία HwBox XMAS Contest 2012: Cryptography Quest - 14/12/2012

H δοκιμασία λήγει σε ένα 24ώρο από τώρα, οπότε έχετε αρκετό χρόνο στην διάθεσή σας για να μας απαντήσετε.

Beware!

Μετράει μόνο το πρώτο email, γι' αυτό πριν το στείλετε να είστε σίγουροι!

Όποιος δεν βάζει nickname στο email του, αυτομάτως είναι εκτός, ακόμα και αν έχει απαντήσει σωστά!

Το παρόν thead θα κλειδωθεί μέχρι τη λήξη της δοκιμασίας, γιατί όπως καταλάβατε είμαστε αυστηροί με όσους αντιγράφουν χι χι χι. Θα ανοίξει και πάλι αύριο για να σας ανακοινώσουμε την απάντηση καθώς και τα ονόματα όσων κέρδισαν συμμετοχή.

Οτιδήποτε ερωτήσεις έχετε, γράψτε τις στο thread του διαγωνισμού ώστε να τις δουν και οι υπόλοιποι, μιας και αυτό θα κλειδωθεί.

Καλή επιτυχία!

46150bcfb90a5704.png

.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος της δοκιμασίας, παρακαλώ μην στέλνετε άλλα mail :D

Αρχικά η συγκεκριμένη δοκιμασία μας φάνηκε βάναυση και γεμάτη μίσος, πράγμα για το οποίο ευθύνεται ο κακός caution :hehe: Και πάλι όμως, είχαμε αρκετά άτομα που έστειλαν σωστές απαντήσεις, για αυτό και ζορίσαμε λίγο παραπάνω την δοκιμασία του Σουκού: http://www.hwbox.gr/hwbox-xmas-contest-2012/19331-11i-dokimasia-hwbox-xmas-contest-2012-christmas-photo-party-15-12-2012-a.html

Η σωστή απάντηση στην δοκιμασία είναι: found

Όσοι αναρωτιούνται πως προκύπτει, διαβάστε παρακάτω.

Βλέποντας τις λέξεις hwbox και intel, παρατηρεί κανείς ότι μετατοπίζοντας τα γράμματα του hwbox κατά 1 17 18 16 14 θέσεις αντίστοιχα, προκύπτει το intel.

Κάνοντας το ίδιο και για την λέξη excxp, προκύπτει η λέξη found :)

Αύριο θα ποστάρουμε και τις έγκυρες συμμετοχές :T:

Το thread ανοίγει για να κάνετε φιλικές συζητήσεις και να σχολιάσετε με ζεστό τρόπο τον caution :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι φαντάστηκα ότι έβγαινε αλλά πέρα απο το f και το n τα άλλα τα έβρισκα λάθος και δεν έβγαινε λέξη. Μάλλον ξέχασα να μετράω :)...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα πάει να κάνω, αλλά μάλλον το πήρα στραβά εξ αρχής (βασικό) και ουσιαστικά δεν το πάλεψα καθόλου.

...τώρα που το σκέφτομαι το "fou" το είχα βρει αλλά μετά νομίζω ξανά έβρισκα u ή κάτι τέτοιο. Ασχολήθηκα 15' όλα και όλα (αφήνοντάς το για αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

το φανταστηκα οτι ειχε να κανει με μετατοπιση γραμματων.αλλα ειχα καμια ωρα μονο οποτε δε τη παλεψα..!νεξτ!

Εγω που τα καταλαβα μετα απο 4 μπυρες και μετα δυσκολευομουν στις πραξεις τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Παμε τα σωστά παιδιά! Πάμε γερά! Στην 11η μόνο ένας έχει απαντήσει ακόμα :hehe:

giantdi

Lionheart

n0str0

Enexomenos

Gr_God

Haloed

Hodad

tsokos

dora.dk

jim_papa

Subzero

varachio

lupus_mortis

stratarg

sstav

venisk

honda22

dimosxania

Zeron

OrfeasGR

Maxim

Mars

mofori

Thinlizzy

dtasos777

Pantelisimo

Bafta

x2mas

conbok

AGEORGE2500

maska79

kavatzas23

perik

johnkerveri

Firekiller

vmatrix

jek

Penny_w

cosgybe

The One

KostasX

braindead

Crone

trelosae

aelmon

Vehus

Johnni

hhchain

ksot

ProPitsiriko$

Cuore_Sportivo

mmanos238

Sunakos

NOP$TRIM

JackSparrow21

evouta

chrichry

KChris

<<haris>>

Best Wrong Reply

Από μαθηματικά :

θέτω hwbox=1

<=> 1 * intel = intel

όμοια 1 * excxp = excxp

άρα hwbox = excxp

Best Cool Reply

καλησπερα!ειμαι ο _ _ _ _ _ και εχω φαει το μυαλο μου τοση ωρα αλλα τζιφος!

θα πω apple μπας κ δε μου ρχεται τπτ αλλο

φιλια!

Best απάντηση της κοπέλας του :hehe:

επειδη με AES decryption δε βρηκα τπτ :hehe:

και επειδη στην εκφωνηση λεει "Η απάντηση που θα θεωρηθεί ως σωστή είναι μία λέξη με πέντε γράμματα"

εχουμε λοιπον οτι λεξη με 5 γραμματα ειναι η λεξη "chair" που μου ειπε η κοπελα μου. οποτε excxp=chair :P

Tsene's Reply:

ROFOS

:hehe: Μα γιατί ροφός? Πεινούσες εκέινη την ώρα και ειχες ψάρια για φαγητό? :hehe:

Πάρε έναν %25CE%259C%25CE%25A0%25CE%25A1%25CE%259F%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%2591+%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%259F+%25CE%259C%25CE%2599%25CE%259A%25CE%25A1%25CE%259F+%25CE%259E%25CE%25A9%25CE%259A%25CE%259B%25CE%2597%25CE%25A3%25CE%2599.JPG

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Tsene's Reply:

:hehe: Μα γιατί ροφός? Πεινούσες εκέινη την ώρα και ειχες ψάρια για φαγητό? :hehe:

Πάρε έναν

Τι γελάτε ρε :P Μου φάνηκε πολύ λογική απάντηση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now