caution

12η Δοκιμασία HwBox XMAS Contest 2012: Διαλογισμός; - 17/12/2012

Recommended Posts

Καλή εβδομάδα. Η συμμετοχή στον φετινό διαγωνισμό είναι σαφώς αυξημένη, τόσο που ο τερατώδης server μας τα είδε κωλυόμενα! Ο Gorillakos έσπευσε επί τόπου να συνδράμει στην αποκατάσταση της ζημιάς και αναζητώντας την λύση, με πήρε τηλέφωνο από το υπόγειο στο οποίο κρύβουμε το τέρας που φιλοξενεί το αγαπημένο σας site. Μιλώντας μέσω μιας πολύ κακής γραμμής μου έλεγε ότι βλέπει κάτι για διαλογισμό... Και κάπου εκεί έπεσε η γραμμή.

Διαλογισμό; Μα τι σύστημα εκτελεί χρέη server για το site μας;

Η απάντηση που θα θεωρηθεί σωστή είναι μια σύντομη εκτίμηση του συστήματος server του site μας, με βάση τα όσα πρόλαβε να μου πει ο Gorillakos. Μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως να καταλάβω για τι πράγμα μου μιλούσε;

Στείλτε την απάντησή σας στο hwboxgr@gmail.com. Tο email εκτός από την απάντηση, πρέπει να συμπεριλαμβάνει και το nickname (όνομα χρήστη) που έχετε στο HwBox. Ο τίτλος (subject) του email να είναι ο εξής

12η Δοκιμασία HwBox XMAS Contest 2012: Διαλογισμός; - 17/12/2012

H δοκιμασία λήγει σε ένα 24ώρο από τώρα, οπότε έχετε αρκετό χρόνο στην διάθεσή σας για να μας απαντήσετε.

Beware!

Μετράει μόνο το πρώτο email, γι' αυτό πριν το στείλετε να είστε σίγουροι!

Όποιος δεν βάζει nickname στο email του, αυτομάτως είναι εκτός, ακόμα και αν έχει απαντήσει σωστά!

Το παρόν thead θα κλειδωθεί μέχρι τη λήξη της δοκιμασίας, γιατί όπως καταλάβατε είμαστε αυστηροί με όσους αντιγράφουν χι χι χι. Θα ανοίξει και πάλι αύριο για να σας ανακοινώσουμε την απάντηση καθώς και τα ονόματα όσων κέρδισαν συμμετοχή.

Οτιδήποτε ερωτήσεις έχετε, γράψτε τις στο thread του διαγωνισμού ώστε να τις δουν και οι υπόλοιποι, μιας και αυτό θα κλειδωθεί.

Καλή επιτυχία!

46150bcfb90a5704.png

.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Του-του-τουρου-ρουυυυυυυυυ

Σάλπισαν οι σάλπιγγες για την λήξη της σημερινής διαδικασίας!:hehe:

Με χαρά να σας διαβεβαιώσω ότι οι περισσότεροι συγχύστηκαν με την διατύπωση της ερώτησης, οπότε μετά σχετικής βεβαιότητος μπορώ να πω ότι... την πατήσατε!!! :hehe: :hehe:

Η σημερινή διαδικασία δεν ήταν ακριβώς ερώτηση, αλλά γρίφος. Πήραμε πολλές απαντήσεις του στυλ Fujitsu PRIMERGY RX100 ή QNAP TS, αλλά κάθε άλλο παρά αναφερόμασταν σε σημερινό hardware!

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ. Αυτή ήταν και η λέξη-κλειδί που χρειαζόσασταν για να απαντήσετε! Αγγλιστί, Meditation και κατά συνέπεια, Guru Meditation. Guru Meditation είναι η αντίστοιχη BSOD που συναντούσαμε στα μηχανάκια της Commodore, τα Amiga! Οπότε σωστές είναι οι απαντήσεις "Commodore", "Amiga" αλλά και "Varnish" και "VirtualBox" που είναι μεταγενέστερο software που κράτησε αυτή την ονομασία!

Guru Meditation - Wikipedia, the free encyclopedia

Guru_meditation.gif

Σας κάψαμε αρκετά ε;;;;;;;

Αναμείνατε για την ανακοίνωση των συμμετοχών!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα τον Caution θεόκουφο :)...

Knowledge Base | What is a mediation server?

seems more legit... :funk:..

Μην νομίζεις...δεν είσαι ο μόνος. Και εγώ το ίδιο με σένα απάντησα!:respekt:

Θεώρησα πως "λόγω κακής γραμμής" δεν άκουσε meditation=διαλογισμός αλλά mediation και έτσι το σύνδεσα με τον server.

Και για να πω την αλήθεια, εμένα ακόμα πιο λογικό μου φαίνεται από την άκυρη απάντηση που δώθηκε...πραγματικά θέλω να μάθω πόσοι απαντήσανε σωστά!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι..:(

Οποιοι δεν ειχαν τ ηλικια η τ τυχη ν ασχοληθουν με τα commodore απλα δεν ειχαν καμια ελπιδα..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Το Varnish το χρησιμοποιούν τώρα τα μισά site. Σίγουρα έχεις πέσει κάποια στιγμή σε κάποιο error 500/503, απλά δεν το είχες προσέξει ποτέ.

Ούτε κι εγώ.

:)...

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας μέσω μιας πολύ κακής γραμμής μου έλεγε ότι βλέπει κάτι για διαλογισμό... Και κάπου εκεί έπεσε η γραμμή.

Η απάντηση που θα θεωρηθεί σωστή είναι μια σύντομη εκτίμηση του συστήματος server του site μας, με βάση τα όσα πρόλαβε να μου πει ο Gorillakos. Μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως να καταλάβω για τι πράγμα μου μιλούσε;

.

Η "Dialogic" δηλαδή που είναι εταιρεία υλικών δικτύου δεν παίζει;

Νομίζω ότι είναι πιο κοντά, σύμφωνα με την διατύπωση της ερώτησης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστές απαντήσεις :D

Gr_God

braindead

Jek

penny_w

gska

Crone

trelosae

Σήμερα λοιπόν, μετά την διαλογή των απαντήσεων σας οι οποίες btw ήταν και αρκετά διαφορετικές,

είδαμε ξεκάθαρα και ποιοι στέλνουν τις ίδιες απαντήσεις (ο νοών νοείτω) :D

Μην γκρινιάζετε για μια λάθος απάντηση :)

Θα σας δωθούν και άλλες ευκαιρίες να την πατσίσετε :D

Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζετε για μια λάθος απάντηση :)

Θα σας δωθούν και άλλες ευκαιρίες να την πατσίσετε :D

κάποιος πρέπει να πέθανε στο γέλιο με το "Κάναμε διαλογισμό στο "Μια μέλισσα τον Αύγουστο ... "

χαχαχαχχαχαχαχα!!μρεσει που ήθελα να απαντήσω 'αλλ'ά φιλοσοφείν'! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now