ChameZX

Μπέρδεμα με τα fans!

Recommended Posts

Έχω αυτό το κουτί Gaming 974B - Iron Blue: LC - POWER και μπορείς να εγκαταστήσεις συνολικά επτά fans δωδεκάρια.

Έχει ήδη δυο εγκατεστημένα στο μπροστά μέρος και θα μπουν άλλα πέντε (δυο στα πλαγία, δυο στο πάνω μέρος και άλλο ένα στο πίσω μέρος).

Το ερώτημα είναι, πως πρέπει να μπουν?

Σίγουρα τα δυο fans που είναι στο μπροστά μέρος ρουφάνε αέρα προς τα μέσα από ότι κατάλαβα μιας και έχει φίλτρο σε εκείνο το σημείο όποτε δεν μπόρεσα να δώσω κάποια άλλη εξήγηση. Το ίδιο ισχύει και για το πάνω μέρος οπού και εκεί έχουμε φίλτρο άρα και από εκεί τα δυο fans που θα βάλουμε θα ρουφάνε αέρα προς τα μέσα (εδώ δεν είμαι 100% σίγουρος μια απλή λογική υπόθεση κάνω, θέλω τα φώτα σας!)

Τώρα φτάνουμε στα υπόλοιπα τρία fans, δυο στα πλαγία και ένα στο πίσω μέρος, αυτά προς τα πού πρέπει να καταφθάνουν τον αέρα? Προς τα μέσα ή προς τα έξω? (δεν υπάρχει φίλτρο σε αυτά τα σημεία.)

Αν μπορεί κάποιος και δεν βαριέται ας μου εξηγήσει και λίγο πως πάει το θέμα με το air flow.

:que:...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την λίγη φυσική που ξέρω επειδή θερμος αέρας=ελαφρύς αέρας θα σου πρότεινα τα δυο πανω φανς να φτύνουν έξω τον αέρα όπως και το πίσω.τα υπόλοιπα μπορείς να τα βάλεις να ρουφάνε αερα προς τα μεσα

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μπροστά χαμηλά μπάζεις αέρα κρύο και πίσω ψηλά βγάζεις αέρα ζεστό!

Αυτό δημιουργεί ρεύμα άερα.

Τσέκαρε μια θερμοκρασίες έτσι, και μετά να προσθέσεις έναν στα πλάγια να δείς εάν σου χαλάει την ροή του άερα. Μπορεί να έχεις τις ίδιες θερμοκρασίες και με 2 fan στα πλάγια!

Link to comment
Share on other sites

dimosxania = dimosxania + 1;

μια χαρά τα λες

ή dimosxania++

:hehe:

Πάντως στα σοβαρά, να προσπαθήσεις να έχεις περισσότερο intake από exhauste (θετική πίεση) για να γλυτώσεις την συσσώρευση της σκόνης ;)

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λογία παιδιά να το πω πιο απλά.

Τα μπροστινά και τα πλαγία fans (σύνολο 4) ρουφάνε τον αέρα, και τα πάνω fans όπως και το πίσω βγάζουν αέρα. Κομπλέ :D?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έβαζα τόσο fan, θα είχα τα δύο μπροστινά να βάζουν, τα δύο πλαϊνά να βάζουν και τα 2 πάνω και 1 πίσω να βγάζουν.

Δηλαδή 4 βάζουν, 3 βγάζουν οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι σχετικά αντίστοιχα σε απόδοση, θα πρέπει να έχει κάτι σαν θετική πίεση which is good :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έβαζα τόσο fan, θα είχα τα δύο μπροστινά να βάζουν, τα δύο πλαϊνά να βάζουν και τα 2 πάνω και 1 πίσω να βγάζουν.

Δηλαδή 4 βάζουν, 3 βγάζουν οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι σχετικά αντίστοιχα σε απόδοση, θα πρέπει να έχει κάτι σαν θετική πίεση which is good :)

;P.. χεχεχε για να δούμε τι θα δούμε!

Άντε κάλο στήσιμο να έχουμε αύριο με το κάλο και καλά καψίματα :D

Link to comment
Share on other sites

ενα μπροστα,ενα κατω για να βαζουν αερα μεσα στο κουτι και ενα πανω,ενα πισω για να βγαζουν αερα απο το κουτι,ειναι αρκετα,στα πλαγια οποτε ειχα βαλει fans δεν ειδα καποια βελτιωση,κυριως τα πλαινα τα φτιαξανε για να παρεχεις αερα περισσοτερο στη καρτα γραφικων κι οχι για να συντελεσουν στην συνολικη ροη του κουτιου....

Link to comment
Share on other sites

καλημερες και μια δικια μου ερωτηση για να μην ανοιξω θρεντ

εχω το corsair 650d

εχει ενα μπροστα 200αρι που βαζει ενα πανω 200αρι που βγαζει και ενα πισω 140(μπορει 120 δν ειμαι σιγουρος) που βγαζει και αυτος... εχω αρνητικη πιεση δηλαδη -- αν βαλω τον πισω να βαζει (και ενα φιλτρακι μαζι ) υπαρχει περιπτωση να δημιουργησω προβλημα στο flow?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Βάζε και κανένα κόμμα ωρέ να καταλαβαίνουμε τι γράφεις!

Εσύ θέλεις ο πίσω να βάζει, ο μπροστά να βάζει και ο πάνω να βγάζει?

Γιατι δεν τσεκάρεις τι θερμοκρασίες έχεις τώρα και τι θα έχεις μετά να μας πεις και εμάς? :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνετε. Το μπροστά βάζει, το από πάνω βγάζει, και το πίσω επίσης βγάζει.

@alphastorm

Από θέμα θορύβου και θερμοκρασίας πως τα πας με τα 200αρια φουρφούρια σου?

Έχεις την μαμά ψύκτρα του CPU ή έχεις καμιά άλλη?

Link to comment
Share on other sites

ειχα σχετικα καλες θερμοκρασιες δεδομενου πως εχω μαμα ψυκτρα και δεν εχω αλλαξει παστα (πανε και 2 χρονια) , στο cpu max 69 (amd phenom x4 975 no o/c)

και gpu gtx285 μαξιμουμ 70- ισως 80.

αυτο που με προβληματιζε και σκεφτομουν την αλλαγη ειναι αρχικα η αρνητικη πιεση (1 εισοδος μπροστα 2 εξοδοι πανω και πισω) αλλα και πως idle ο cpu ειχε κοντα στα 40-45 .

εκανα την αλλαγη και βλεπω 32 idle o cpu οποτε μαλλον ειναι καλυτερα ετσι :D

το σιγουρο που χρειαζομαι τωρα ειναι ενα φιλτρο για τον πισω γιατι εχω σκυλια και θα μπαινει σκονη πολυ μεσα

@chamez

στην αρχη πριν το στησω ειχα φοβηθει γιατι ολοι μιλαγαν για θορυβο αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι πως πολυ κακο για το τιποτα - στον ενσωματομενο fan controller αν τον εχεις χαμηλη σκαλα ισα που ακουγονται - ενω στην δυνατη υπαρχει θορυβος οχι ομως ενοχλητικος..(για μενα τουλαχιστον)

ο μπροστα που βαζει αερα μεσα θα αλλαξει συντομα σε κατι πιο δυνατο (megaflow ισως)

θελω πολυ να βαλω και υδροψυξη οποτε ο πανω δεν με ενοχλει μεχρι να βρω τα χρηματα !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now