Conbok

μητρικη 1155 . ειναι δυνατη η αλλαγη/επισκευη socket?

Recommended Posts

Καλησπερα ,

Απευθυνομαι στην κοινοτητα σας (μας πλεον...) για να ζητησω βοηθεια ...

Εχω μια μητρικη που μου την εδωσαν τσαμπα απο της οποιας το socket λειπουν δυο pins καθως ο προηγουμενος ιδιοκτητης της , προσπαθησε χοντροκομμενα να βαλει τον επεξεργαστη. . . H μητρικη ειναι η Asus Sabertooth με socket 1155. Ta pins που λειπουν ειναι το 1 τυπου Vcc (τροφοδοσια ρευματος) και το 2 ειναι τυπου Vss (γειωση)

H μητρικη οταν συνεδεσα εναν επεξεργαστη και τα λοιπα συναφη, παιρνει ρευμα αλλα κολλαει οπως ειναι λογικο πριν καν μπουταρει και μενει εκει με τα ανεμιστηρια αναμμενα και περιμενει χωρις να προχωραει. ΔΕ νπρολαβαινει να δειξει τιποτα στην οθονη. Ο επεξεργαστης δεν επαθε τιποτα.

Επειδη η μητρικη κανει πολλα λεφτα( 205? ) για να την πεταξω πριν προσπαθησω , ζηταω την βοηθεια σας και ιδεες που θα μπορουσαν να την αναστησουν ωστε να την χρησιμοποιησω εστω για ενα δευτερεον πισι στο σαλονι.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1. Αν ζητησω απο χρυσοχόο/ ωρολογοποιο να μου σταξει λιγο μεταλλο στις τρυπιτσες που εμειναν κενες λετε να λειτουργησει ?

2. Ειναι δυνατη η αλλαγη socket? να παραγγειλω καποιο απο το ebay και να το βαλω μονος μου (εχω καποια εργαλεια αλλα οχι τρελα πραγματα.)

3. Εχετε αλλη ιδεα πλην αυτων ?

:call:..:Q..

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα πινακια δε σε απασχολουν . Υπαρχουν δεκαδες αλλα VCC & VSS . Δε θα λειψουν απο το CPU αυτα τα δυο .

Αρα , εαν κολλαει κατι αλλο πρεπει να ειναι το προβλημα της μητρικης . Μηπως ειναι στραβωμενα αλλα πινακια ?

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ειδα οχι δεν ειναι αλλα πινακια στραβωμενα... μαλλον για να ειμαι πιο σωστος, ηταν στραβωμενα αλλα τα ισιωσα.

Θα τα ξανακοιταξω τοτε ... αλλη ιδεα παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

για τον ηλεκτρονικο λες να κανει αυτο που ειπα να σταξει λιγο μεταλλο δηλαδη ή για να αγορασω καινουργιο σοκετ και να το βαλω πανω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να φτιάξει αυτά τα πινάκια γιατί άμα τα δείς απο κοντά ξεκινάνε "ξαπλωμένα" και μετά "σηκώνονται". Εάν έχουν μείνει τα ξαπλωμένα, ίσως κάποιος μάγκας να μπορει να κολλήσει άλλες ακίδες επάνω αλλά σίγουρα θα έιναι πολύ ευαίσθητα.

Δηλαδή πάιζει την πρώτη φορά που θα βάλεις CPU να πάιξει αλλά άμα τον βγάλεις να τα πάρεις πάλι στο χέρι.

Το να αλλάξεις socket δεν έιναι κάτι απλό! Όσο καιρό γράφω σε forum έχω δεί μόνο τον hipro να το κάνει σε όλο τον κόσμο και πάλι του έφυγε ο π@τος!

Νομίζω η πιο φρόνιμη ιδέα είναι να στείλεις email στην Asus να ρωτήσεις πόσα θέλουν να στο φτιάξουν/αντικαταστήσουν.

Το RMA τους στην Ευρώπη είναι Τσεχία aka μεταφορικά κάτω από 20άρικο με ΕΛΤΑ.

Το θέμα έιναι πόσα θα ζητήσουν εκεί!

Εάν δεν θέλεις να μπέις σε αυτή την διαδικασία (που μεταξύ μας δεν έχεις κάτι να χάσεις στέλνοντας ένα email για να ρωτήσεις) τράβα σε ηλεκτρονικό ή εάν θέλεις να πειραματιστείς (εγώ δεν θα το έκανα btw) δοκίμασε μόνος σου να αλλάξεις socket!

Βρήκα ένα εδώ: Socket 1155 Di Ricambio per Motherboard Socket 1155 Replacement for Motherboard | eBay

Διάβασε και αυτά τα θέμματα:

Cpu socket replacement

LGA 1155 socket damaged, any ways to fix it?

Is it possible to replace a cpu socket on a motherboard? - Tech Support Forums - TechIMO.com

Link to comment
Share on other sites

παντως για χρυσοχοο δε στο προτεινω γιατι εκανα αυτη την δουλεια 17 χρονια.

η λυση της asus ειναι η καλυτερη, ρωτας και βλεπεις αν σε συμφερει το κοστος, οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας ! θα δοκιμασω την asus και θα πραξω αναλογως .

Το χρυσοχοο τον ανεφερα γιατι εχει δωσει αποτελεσματα αυτη η λυση σε επαφες cpu που ελειπαν παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας ! θα δοκιμασω την asus και θα πραξω αναλογως .

Το χρυσοχοο τον ανεφερα γιατι εχει δωσει αποτελεσματα αυτη η λυση σε επαφες cpu που ελειπαν παλιοτερα.

πως τις κολλησε?

Link to comment
Share on other sites

uhu στιγμης ξερω γω θα πει και θα μας αφησει ολους αφωνους ... joking

δεν ηξερα οτι μπορει να γινει κατι τετοιο.. σιγουρα ομως θα θελει skills και πολυ κοπο απο ιδιωτη - εκτος αν ειναι κατι απλο...

Link to comment
Share on other sites

ηταν μια cpu qx9650 που τις ελειπε μια χρυση επαφη δεν θυμαμαι πως ειχε φυγει τωρα ,παντως την πηγε φιλος σε χρυσοχοο και της εσταξε μια πολυ μικρη σταγονα (νομιζω) χρυσου ή χαλκου και ουσιαστικα εγινε παλι η επαφη και η cpu λειτουργησε για καποιον καιρο. ηλπιζα σε παρομοια λυση αλλα στο socket αυτην την φορα.

Link to comment
Share on other sites

uhu στιγμης ξερω γω θα πει και θα μας αφησει ολους αφωνους ... joking

δεν ηξερα οτι μπορει να γινει κατι τετοιο.. σιγουρα ομως θα θελει skills και πολυ κοπο απο ιδιωτη - εκτος αν ειναι κατι απλο...

με λειζερ ισως να γινοταν κατι, αλλα δε το εχω δουλεψει για να πω σιγουρα. προσωπικα ουτε στον van cleef δε θα το εδινα.

Link to comment
Share on other sites

ηταν μια cpu qx9650 που τις ελειπε μια χρυση επαφη δεν θυμαμαι πως ειχε φυγει τωρα ,παντως την πηγε φιλος σε χρυσοχοο και της εσταξε μια πολυ μικρη σταγονα (νομιζω) χρυσου ή χαλκου και ουσιαστικα εγινε παλι η επαφη και η cpu λειτουργησε για καποιον καιρο. ηλπιζα σε παρομοια λυση αλλα στο socket αυτην την φορα.

Άλλο αυτό. Οι Intel CPU δεν έχουν pins πλέον, έχουν contacts. Το να βάλεις εκέι επαφή δεν είναι κάτι το τρομερό εάν γνωρίζεις! Το να προσθέσεις pins όμως μέσα σε socket είναι :)

Από την άλλη, οι AMD CPUs έχουν pins και τα socket τρύπες :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Οι Intel CPU δεν έχουν pins πλέον, έχουν contacts. Το να βάλεις εκέι επαφή δεν είναι κάτι το τρομερό εάν γνωρίζεις! Το να προσθέσεις pins όμως μέσα σε socket είναι :)

Από την άλλη, οι AMD CPUs έχουν pins και τα socket τρύπες :)

ναι το γνωριζω απλα εψαχνα λυσεις . Θα μιλησω με asus και θα ποστρω εδω για μελοντικη χρηση την απαντηση τους

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις pcb preheater, σταθμό reballing, καινούργιο socket και κάποιον έμπειρο ηλεκτρονικό. Καλύτερα να μιλήσεις με Asus - σίγουρα μπορούν να στο αλλάξουν, απλά θα κριθεί στο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

και τα pins ειναι απο επιχρυσομενο χαλκο απ' οτι διαβαζα. αν βαλεις "μαλακη" κολληση θα τρεξει γρηγορα αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παει τριγυρω. αν βαλεις "σκληρη" θα τρεξει αργα αλλα θα καψεις την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω απλα εψαχνα λυσεις . Θα μιλησω με asus και θα ποστρω εδω για μελοντικη χρηση την απαντηση τους

Διάγνωση & επισκευή ηλεκτρονικού υπολογιστή - Service υπολογιστών για ρωτα εδω μηπως μπορουν να κανουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω ! θα δοκιμασω αυριο και τα δυο και θα σας πω την λυση που θα επιλέξω αν ειναι συμφερουσα

παντως κριμα να παει ετσι η μητρικουλα απο μια βλακεια...

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεται και το socket ολο φιλε μου αλλα πρεπει να βρεις αλλο να το σκατζαρεις και γνωστη με μηχανημα να ξεκολησει το ενα να βαλει το αλλο.αλλα μολις ακουσεις την τιμη θα πεις αστο καλα ευχαριστω .

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη η asus ελλαδας μου εριξε πορτα. ΔΕν επισκευαζεται λεει , παει για πεταμα... οι αλλοι τωρα το σκεφτονται για να μου πουν τιμη. ειδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη η asus ελλαδας μου εριξε πορτα. ΔΕν επισκευαζεται λεει , παει για πεταμα... οι αλλοι τωρα το σκεφτονται για να μου πουν τιμη. ειδομεν...

οτι επισκευάζεται ειναι το μονο σίγουρο ...

απο 150 -200 ευρω ανάλογα που θα σε πετύχουν.εκτος αν το κανει κάποιος για να βγαλει κανα μεροκαματο πιο φθηνά..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη η asus ελλαδας μου εριξε πορτα. ΔΕν επισκευαζεται λεει , παει για πεταμα... οι αλλοι τωρα το σκεφτονται για να μου πουν τιμη. ειδομεν...

Ποια είναι η Asus Ελλάδας?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now