T?km@$t?®

Πως να κάνω cable sleeving?

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να κάνω cable sleeving όχι ένα ένα τα καλώδια αλλά όλα μαζί ανά ομάδες..πρέπει υποχρεωτικά να βγουν τα κουμπόματα μποστά η γίνεται και αλλιώς;

τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι pain in de ass... πρεπει να αξιζει λογικα ... για καποια πραγματα νομιζω θελεις καποια μικροεργαλεια. υπαρχουν χρησιμα tutorial στο youtube αν κανεις μια αναζητηση λογικα κατι θα σου βγαλει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να sleevάρεις πρέπει να βγάλεις τα molex από μπροστά.

Είτε θέλεις να τα sleevάρεις 1 προς 1 είτε ομάδες!

Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να βοηθήσω, αλλά οι PinwMpires, barfastic, Orange_Clockwork και mofori τα έχουν φάει με το κουτάλι!

Εάν θέλεις απλά να sleevάρεις και δεν σε νοιάζει η ομορφία αλλά απλά να τα μαζέψεις, λογικά άμα βρείς πλαστικό sleeve που όταν το "πατάς" με τα δάχτυλά σου ανοίγει, ίσως να περνάει χωρίς να βγάλεις τα molex αλλά μετά δεν ξέρω εάν περνάει το θερμοσυστελόμενο για να τα πιάσει κάτω κάτω και το αποτέλεσμα θα έιναι πρώτον άσχημο (πρόχειρο) και δέυτερον εάν δεν μπεί θερμοσυστελόμενο θα διαλυθεί γρήγορα το sleeve :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να sleevάρεις πρέπει να βγάλεις τα molex από μπροστά.

Είτε θέλεις να τα sleevάρεις 1 προς 1 είτε ομάδες!

Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να βοηθήσω, αλλά οι PinwMpires, barfastic, Orange_Clockwork και mofori τα έχουν φάει με το κουτάλι!

Εάν θέλεις απλά να sleevάρεις και δεν σε νοιάζει η ομορφία αλλά απλά να τα μαζέψεις, λογικά άμα βρείς πλαστικό sleeve που όταν το "πατάς" με τα δάχτυλά σου ανοίγει, ίσως να περνάει χωρίς να βγάλεις τα molex αλλά μετά δεν ξέρω εάν περνάει το θερμοσυστελόμενο για να τα πιάσει κάτω κάτω και το αποτέλεσμα θα έιναι πρώτον άσχημο (πρόχειρο) και δέυτερον εάν δεν μπεί θερμοσυστελόμενο θα διαλυθεί γρήγορα το sleeve :(

καλά κατάλαβα...

καμιά άλλη ιδέα για να μην φαίνονται τα καλώδια άσχημα υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Wireless PSU έχεις σκεφτεί να βάλεις? :hehe:

Δυστηχώς δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο να τα κάνει τόσο όμορφα όσο το sleeving :(

Μια είναι η λύση φαντάζομαι, η αλλαγή τροφοδοτικού..

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν η συζήτηση γίνεται για το κουτί και τροφοδοτικό της υπογραφής σου πιστεύεις ότι αξίζει η όλη διαδικασία (είτε sleeving είτε αλλαγής τροφοδοτικού) από της στιγμή που δεν έχεις πλαϊνό παράθυρο;

Αν θες απλά να τα τακτοποιήσεις μπορείς να το κάνεις με δεματικά. Σε καμία περίπτωση όμορφο όσο το sleeved αλλά δε θα ναι και τελείως χύμα.

Αν είχες κουτί με cable managment δυνατότητες θα μπορούσες να πάρεις απλά sleeved extensions.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς κάλλιστα να πάρεις μια μονωτική τανία (χρώματος της αρεσκείας σου) και να καλύψεις τα καλώδια κατα ομάδες. φθηνή κ εύκολη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν η συζήτηση γίνεται για το κουτί και τροφοδοτικό της υπογραφής σου πιστεύεις ότι αξίζει η όλη διαδικασία (είτε sleeving είτε αλλαγής τροφοδοτικού) από της στιγμή που δεν έχεις πλαϊνό παράθυρο;

Δεν με ενδιαφέρει το αν θα φαίνεται από έξω αν και θα αλλάξω κουτι μάλλον το οποίο θα έχει παράθυρο...το τροφοδοτικό δεν έχει κάτι το κακό αν και είναι παλιό μου είναι χρήσιμο ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα και το νήμα που έχεις κάνει για καινούργιο κουτί.

Οπότε αν διαλέξεις κάποιο που έχει τρύπες στην περιοχή του τροφοδοτικού και της μητρικής (ετσί ώστε η διαδρομή των καλωδίων να είναι πίσω από το motherboard tray) τότε τα extensions είναι η πιο απλή και όμορφη λύση αλλά όχι και η φθηνότερη.

Προφανώς όμως αν πάρεις τέτοιο κουτί δε θα χρειαστεί να έχεις sleevαρισμένα καλώδια για να το τακτοποιήσεις και να φαίνεται όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

εχει στο eworld

αν και λιγο τσιμπημενη τιμη

εδω

δεν χρειαζομαι εργαλεια...θα παραγγειλω τα sleeves απο ebay απλα εχω μπερδευτει γιατι δεν ξερω τι διαμετρο sleeves και θερμοσυστελομενα θα παρω

anyone can help?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now