Slaughter

Εταιρία παροχης Internet?

Recommended Posts

Είμαστε στον ΠΟΤΕ εδώ και πολύ καιρό με το 1mbit και αποφασίσαμε ότι επειδή έχουμε 4 pc ότι χρειαζόμαστε μεγαλύτερες ταχύτητες σε λογική τιμή! Εσείς πια εταιρία θα προτείνατε και γιατί! Εναλλακτικές του πΟΤΕ δηλαδή ζητάω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε γαι να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις ιντρενετ παντα και εξυπηρετηση παντα αμεσα θα σου πω τον πΟΤΕ που επειδη εφυγα και τωρα ειμαι forthnet μπορω να σου πω οτι ειναι αλλη κλαση.....

Link to comment
Share on other sites

LOL τελικά τη ισχύει έχω δύο διαφορετικές απόψεις!

Μια ο πΟΤΕ ειναι ο καλύτερος προσκυνάμε και μια άλλη ο πΟΤΕ ειναι για κλάσιμο! Κανένας άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Tellas=προβλήματα και αναμονή μέχρι να σου συνδέσουν το ιντερνετ

Forthnet=τα πάει καλύτερα, με καλές ταχύτητες, αλλά τελευταία έχει προβλήματα το δίκτυο, με αποτέλεσμα να μένεις χωρίς ιντερνετ για αρκετές μέρες (τουλάχιστον τα 2-3 άτομα που ρώτησα, οι άλλοι ακόμα λειτουργούν μια χαρά)

ΟΤΕ ή πΟτε=ακριβότερος μεν, αλλά σίγουρα δεν θα σε απαγοητεύσει.

Βέβαια, αν σε συμφέρει το πακέτο με το τηλέφωνο από την forthnet τότε πας για εκεί, δεν έχει νόημα να πληρώνεις και τις κλήσεις και το ιντερνετ στον ΟΤΕ.

P.S. Να έχεις τηλ στον ΟΤΕ και ιντερνετ (24 Mbps) στην Forthnet τελικά γίνεται?Χωρίς να μπείς στο ιδιόκτητο? Κάτι πηρε το αυτί από τον γείτονα, αλλά τώρα είναι διακοπές και δεν μπορώ να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά που λέτε, αλλά ήθελα να ήξερα γιατί οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί σταθμοί που λειτουργούν με streaming χρησιμοποιούν Forthnet για αξιοπιστία κι όχι πΟΤΕ... (ακόμα και αυτοί με leased lines)

Στις διακοπές που έβρισκα διάφορα conex "ανοικτά", τη μία σερνότανε, την άλλη έκανε disconnect... Surfάρισμα της προκοπής έκανα μόνο σε Forthnet Hot Spots...

Επίσης, για τις καθυστερήσεις της Tellas, ο πΟΤΕ έφαγε πρόστιμο 9.000.000?, γιατί φυσικά αυτός τις προκαλούσε όπως κι σε όλους τους εναλλακτικούς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και πολλά... 24/1mbit, απεριόριστα τηλέφωνα σε Ελλάδα και ~30 χώρες, 1 ώρα κινητά Ελλάδα και απεριόριστα κινητά ΗΠΑ/Καναδά με 40? το μήνα και φυσικά δε θα ξαναδείς το λογαριασμό του πΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Όλοι για τα μπάζα είναι, ζύγισε τα και δες. Μην θεοποιούμε την Forthnet, δεν είναι τέλεια. Ούτε ο ΟΤΕ είναι τέλειος.

Εγώ πλέον προτείνω βάσει ΕΕΤΤ, όποια τρώει λιγότερα πρόστιμα. Πχ: http://www.apn.gr/?p=2533

NetOne με LLU ή AltecTelecoms με shared LLU δηλαδή γραμμές ΟΤΕ. Έχουν τα λιγότερα, έως μηδαμινά πρόστιμα σε σχέση με τους άλλους. Αυτό πλέον, κάτι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεοποιώ τη Forthnet, απλά είναι πολύ καλή, σημαντικά φθηνότερη από τον πΟΤΕ ειδικά αν έχεις κάνει συγκόλληση το ακουστικό στο αυτί σου ή μιλάς αρκετά με εξωτερικό κι έχει βελτιώσει σημαντικά το support της που ήταν βασικό μειονέκτημα.

Όσο για τα πρόστιμα, είναι εντελώς λάθος συλλογισμός. Όσο λιγότεροι πελάτες, τόσο λιγότερα προβλήματα/μηνύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν η επιχειρηματολογία μαζί σου δεν έχει τέλος αν δεν συμφωνεί με την άποψη σου, οπότε why bother? Είπα την άποψη μου, δεν περιμένω να πείσω εσένα, αλλά να ακουστεί και άλλη μία γνώμη.

Μίλησα και για μηδαμινά, δηλαδή καθόλου πρόστιμα.

Δεν έχω ρωτήσει κάποιον με Forthnet και να μην έχει μείνει 2-3 μέρες χωρίς τηλέφωνο τουλάχιστον μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον επιχειρηματολογώ. Πείσε με για το ότι έχω λάθος.

Και λοιπόν? Έχω Forthnet εδώ και 2.5 χρόνια, κι ιδιόκτητο τον 1.5. Έμεινα 1 φορά για 2 μέρες χωρίς τηλέφωνο... Και? Τις υπόλοιπες 545 ημέρες έχω υπηρεσία που δεν έχει προβλήματα και κοστίζει πολύ λιγότερο από άλλους κλέφτες. Η ταχύτητα που συγχρονίζω (16-18), είναι πραγματική (κι έχω ανεβάσει σε άλλο forum screenshots) και δεν έχω άλλα προβλήματα.

Για να μην αρχίσω τώρα να βγάζω και στη φόρα διάφορους που έβαλαν 24mbit πΟΤΕ και καυχιόνταν για 2-3 μήνες αλλά μετά έκαναν μόκο γιατί άρχισαν τα διάφορα (πτώση ταχύτητας, traffic shaping, κλπ)

Άλλωστε δεν είπα ότι η Forthnet είναι η καλύτερη. Δε μπορώ να εκφράσω γνώμη για άλλη εταιρία που δεν έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς. Άλλοι λένε "μου είπαν", "άκουσα", "'ένας φίλος", κλπ. Εγώ αναφέρομαι σε προσωπικές εμπειρίες. Είχα πΟΤΕ και έχω Forthnet. Για αυτούς ξέρω, για αυτούς μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρηματολόγησα αλλά το αγνόησες.

Όσο για του κλέφτες:

NetOne 37.90 με μειονέκτημα το τέλος ενεργοποίησης 50?

hol double-play: 39,90, όπου και έχω. Πρόβλημα έχω για μερικές ώρες περίπου 2 φορές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Με δουλεύεις? Τι αγνόησα? Απλά απάντησα. Αν θέλεις να υποστηρίζεις το "επιχείρημά" σου, πες μου σε αναλογία χρηστών, πόσα ? ανά χρήστη έχει πληρώσει η κάθε εταιρία σε πρόστιμα, πόσα προβλήματα ανά χρήστη έχει η κάθε εταιρία, πόσες αγωγές/μηνύσεις έχει η κάθε εταιρία ανά χρήστη...? Τότε μιλάμε. Τα απόλυτα νούμερα δε δείχνουν τίποτα. Είναι σα να μου λες ότι η Abit είχε μόνο 100 rma σε μητρικές ενώ η Asus 10.000, άρα είναι χειρότερη... Δεν πάει έτσι. Αν έχει πουλήσει η μία 1.000 κι η άλλη 10.000.000, η πρώτη έχει 10% ποσοστό rma ενώ η δεύτερη 0.1%... Ποιά είναι χειρότερη?

Όσο για τους "κλέφτες" αναφέρομαι σε συγκεκριμένη εταιρία, τον πΟΤΕ κι όχι στις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ας τετραγωνίσω τον κύκλο. Μίλησα για μηδαμινά πρόστιμα. Μηδέν, 0%.

Δες σε πακέτα προστίμων και βγάλε ότι ποσοστά θέλεις. Παρακάτω δεν πρόκειται να πάω, σου αφήνω τον τελευταίο λόγο. Απλώς δεν μου αρέσει να ακούω απόλυτες κουβέντες. Είπα εξ' αρχής, όλοι για τα μπάζα είναι. Απτά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι λένε για τα προβλήματα αναμονής της Tellas...

Εμένα μέσα σε 3 μέρες (τρεις, ναι) από την ώρα που ζήτησα την 24άρα, μου την είχανε φέρει σπίτι....

Ταχύτητες σχετικά καλές, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα πρόστιμα στον πΟΤΕ για το Zisto, είδες τι γρήγορα που δουλεύουν όλα? ;)

Το μόνο που φοβάμαι για την Tellas είναι η ανακοίνωση που είχε κάνει παλαιότερα ότι θα έδινε στοιχεία χρηστών που χρησιμοποιούν εφαρμογές p2p... Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια εναλακτική που να μην μου βγει η πίστη! Γιατί λέγαμε να βάλουμε 8αρα από Vivodi και είχε μείνει η εγγραφή 1,5χρόνο στον ΟΤΕ, ετσι μας λέγαν και δεν το πιστεύαμε οπότε και διακοψαμε και μείναμε στον ΟΤΕ, ωστόσο μας πέρνει μια κυρία μετά από δύο βδομάδες και μας λέει ότι πραγματικα στον ΟΤΕ ήταν τοσο καιρό το προβλημα! Μολις μείναμε στο ΟΤΕ όμως τα είπαν όλα αυτα, όχι όταν ανταλαζαμε κουβεντες με την Βιβοντι και τους επερνε και μου λέγαν "Οχι δεν ειναι δικό μας το προβλημα" !

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα σε άλλο forum ότι ο πΟΤΕ ευθύνεται για το 99% των καθυστερήσεων σε συνδέσεις, ήθελαν να με φάνε. Ευτυχώς τα πρόστιμα αποδεικνύουν ότι είχα δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Κακός η καλός περνάει πολύ χρόνο μου στο ιντερνετ εότε για gaming ειτε για surfing. Γι' αυτό και χρειάζομαι χαμηλά pings χωρίς disconnect all the time!

Link to comment
Share on other sites

Τα 9/10 προβλήματα disconnect έχουν να κάνουν με κακή συνδεσμολογία. Αν έχεις συνέχεια τέτοια προβλήματα, φώναξε ηλεκτρολόγο/τηλεφωνά να το δει πριν αλλάξεις πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Να έχεις τηλ στον ΟΤΕ και ιντερνετ (24 Mbps) στην Forthnet τελικά γίνεται?Χωρίς να μπείς στο ιδιόκτητο? Κάτι πηρε το αυτί από τον γείτονα, αλλά τώρα είναι διακοπές και δεν μπορώ να μάθω.

Σε αυτό μπορεί να μου απαντήσει κανείς?

Πέρα από τη διαφωνία για το ποιός είναι καλύτερος, εγώ στον ΟΤΕ δεν είδα κάποιο traffic shapping, κάθε μέρα και όλη μέρα κατεβάζω με 200 KB/sec πάνω κάτω και έχω και ιντερνετ. Μπορεί να φταεί που η γραμμή μου είναι μική, 2 mbps :confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now