caution

22η Δοκιμασία HwBox XMAS Contest 2012: Think... small! - 29/12/2012

Recommended Posts

Αρκετά σας ταλαιπωρήσαμε, drum roll, πάμε για την απάντηση.

Στην σημερινή ερώτηση θα έπρεπε να δώσετε έμφαση σε δύο σημεία: αφενός στο "αρκετά χρόνια πίσω" και αφετέρου στο "σχετίζεται" που δεν ορίζει χρονολογική σειρά (όπως θα έκανε το "οδήγησε").

Προφανώς η φωτογραφία με το λογότυπο της ΙΒΜ με τα 35 άτομα Xe, δημιουργήθηκε ως showcase της τεχνολογίας scanning tunneling των Gerd Binnig και Heinrich Rohrer. Γύρω από το STM, αποσπάστηκαν πάνω από πέντε διακρίσεις με την πιο σημαντική, αυτή του βραβείου Nobel Φυσικής του 1986. Για την ακρίβεια το Νόμπελ εκείνη την χρονιά μοιράστηκε κατά το ήμισυ στον Ernst Ruska (για τα Electron optics μαθηματικά του) και κατά το έτερο ήμισυ (που μας αφορά) στους Gerd Binnig & Heinrich Rohrer. Μας αρκούσε να αναφέρετε τους δύο τελευταίους.

Οπότε κάθε απάντηση της μορφής "Nobel Φυσικής, Gerd Binnig & Heinrich Rohrer, 1986" θεωρείται σωστή. Ακόμα και να παραλείψετε τα μικρά τους.

Και τώρα που μας έφυγε το άγχος της απάντησης, δεν ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αυτό που έκαναν με τα Xe, ή μόνο το geek μέσα μου ενθουσιάστηκε; :)

Η μόνη δοκιμασία που εκκρεμούσε μέχρι στιγμής για σωστές συμμετοχές ήταν αυτή εδώ που ο caution τους διέλυσε όλους και πήρε το βραβείο του πιο κακού moderator :hehe: Αδιαμφισβήτητα η πιο διάσημη απάντηση ήταν το Kavli prize που πολλοί από εσάς νομίζατε ότι το βάλαμε για να γελάσουμε και λίγο :P

Σωστή συμμετοχή κερδίζουν οι παρακάτω:

markadoros

ratattack

Anonymous

subzero

gska

perik

The One

Jek

cosgybe

hhchain

honda22

papajim

vmatrix

ksot

Conbok

n0str0

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι εντελώς άσχετο, είναι πραγματική (και όχι αστεία/παρεΐστικη) διάκριση και δεν νομίζω να είχε συντελέσει κάποιος από εδώ μέσα.

Εγώ από εδώ παρασύρθηκα και λέω.. το kavli θα λέει τώρα και το παίζει Κινέζος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now