Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, εδω και 3 μέρες ο υπολογιστής μου εμφανίζει Blue Screen, έχει συμβεί 3-4 φορές ήδη. Πώς μπορώ να βρώ τι φταίει?

Eχω AMD PHENOM II x4 960T με ξεκλειδωμένους και τους 2 έξτρα πυρηνες, Gigabyte 990 XA UD3, Sapphire Radeon 6870 1 Gb, 2x8 Geil Dragon DDR3 1600Mhz RAM, Intel SSD 330 για το λειτουργικό (όλα εντός εγγύησης και αγορασμένα κομμάτι-κομμάτι)

εδώ και το crashdump:

010713-9250-01.rar

010713-9250-01.rar

010713-9250-01.rar

010713-9250-01.rar

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, εδω και 3 μέρες ο υπολογιστής μου εμφανίζει Blue Screen, έχει συμβεί 3-4 φορές ήδη. Πώς μπορώ να βρώ τι φταίει?

Eχω AMD PHENOM II x4 960T με ξεκλειδωμένους και τους 2 έξτρα πυρηνες, Gigabyte 990 XA UD3, Sapphire Radeon 6870 1 Gb, 2x8 Geil Dragon DDR3 1600Mhz RAM, Intel SSD 330 για το λειτουργικό (όλα εντός εγγύησης και αγορασμένα κομμάτι-κομμάτι)

εδώ και το crashdump:

Καλημέρα!

Μπορεις να γράψεις μία στο σφάλμα που σου πετάει?

Το PC είναι στοκ? Δηλαδή στο BIOS μέσα τα έχεις αφήσει όλα όπως είναι μαμά ή έχεις κάνει overclock σε κάτι?

Έχεις τσεκάρει πως οι μνήμες πάιρνουν το ρεύμα που πρέπει από το BIOS?

Πάιζει καιρό και το έπαθε ξαφνικά ή τώρα το έστησες?

Link to comment
Share on other sites

@Gorrilakos έχω πάει τον επεξεργαστή στα 3.6GHz, χωρίς να δώσω έξτρα ρεύμα. Exω για ψύκτρα μια Hyper 212 Evo

Το σύστημα το έχω 1 χρόνο σχεδόν, και το OC έχει γίνει 1 μήνα τώρα. Μνήμες δεν έχω πειράξει καθόλου

@khetzal εδώ είναι τι μου έβγαλε το πρόγραμμά σου:

WhoCrashedOutput.rar

WhoCrashedOutput.rar

WhoCrashedOutput.rar

WhoCrashedOutput.rar

Link to comment
Share on other sites

μ ενα γρηγορο search που εκανα μου βγαζει οτι οτι εχεις maleware στο pc σου και θελει καθαρισμα.ATAPORT.SYS BSOD Virus Fix - Joey Iodice

εχεις Kaspersky Anti Virus?Στα site πρωτεινου να κατεβασεις το TDSSkiller from Kapersky και να κανεις remove το ataport.sys

που οπως ειδες απο το whocrashed ειναι αυτο που προκαλει τα bsod και τελος κανε και ενα clean scan το pc σου.Αν μετα απ ολα αυτα εχεις ξανα bsod τοτε οι ιδικοι του over clocking ειναι εδω για να σε βοηθισουν γιατι οπως ειπες εχεις κανει oc sto cpu

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις ότι λέει ο Master khetzal και εξακολουθούν τα BSOD να σε συνοδέυουν....μπές στο BIOS και βάλε τα timings από τις μνήμες και την τάση του στο manual. Εάν συνεχίσει, βγάλε το Vcore από το auto και πάλε δώσε manual (ίσως ένα κλικ πιο πάνω)! Εδώ είμαστε εμεις...δεν χανόμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις ότι λέει ο Master khetzal και εξακολουθούν τα BSOD να σε συνοδέυουν....μπές στο BIOS και βάλε τα timings από τις μνήμες και την τάση του στο manual. Εάν συνεχίσει, βγάλε το Vcore από το auto και πάλε δώσε manual (ίσως ένα κλικ πιο πάνω)! Εδώ είμαστε εμεις...δεν χανόμαστε :)

καλα οχι και master :lol αλλα απο τους τεχνικους του πλαισιου σιγρουρα ειμαι tech guru...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την τετάρτη απεγκατέστησα και επανεγκατέστησα τη μονάδα DVD που συνδεόταν με την SATA III που παρουσίαζε το πρόβλημα, και μέχρι τώρα δεν έχω ξαναντιμετωπίσει το πρόβλημα, σε καμια 20αριά ώρες χρήσεις. Ελπίζω να ήταν αυτό και όχι κατι πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε αδελφό φόρουμ μου είπαν οτι υπήρχε πρόβλημα στο cdrom.sys σύμφωνα με το dump file. όπως και να'χει σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε στο να με βοηθήσετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για να μην ανοίγω άλλο θρέντ εδω:

Ο πατέρας μου θέλει να αναβαθμίσει το P4 9ετίας που χρισιμοποιεί διότι πλέον σέρνεται. Χρήση γραφείου (browsing, dvd burning και αναπαραγωγή μουσικής/βίντεο) Μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο σετ επεξεργαστή-μητρικής-RAM μεχρι 120 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

σε καθαρά επεξεργαστική ισχύ, ο Trinity είναι ισχυρότερος απο κάποιον Pentium G? Το σύστημα δεν θα αλλάξει για αρκετά χρόνια, και με ενδιαφέρει περισσότερο να έχει επεξεργαστικη ισχύ παρά τα γραφικά, καθώς αμα υπάρξει τέτοια ανάγκη μπορεί να τοποθετηθεί άλλη GPU.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε πολλά cpu bound benchmark τα G βγαίνουν μπροστά, αλλά είναι τόσο πιο χάλια τα gpu τους, που το όλο experience είναι πολύ χειρότερο.

Και δεν μιλάω για games, ακόμα και σε βαριά 2d βλέπεις διαφορές (flash/player animations κτλ).

Κάρτα αργότερα σε τέτοιο pc (είναι 2c trinity είτε G Pentium) απλά ΔΕΝ βάζεις, imho. Αν το έχεις στα πλάνα, ξοδέψου από τώρα περισσότερο για κάποιον τουλάχιστον i3.

Link to comment
Share on other sites

δέν έχω κάτι τέτοιο στο πλάνο (ο πατέρας μου το πιο βαρύ παιχνίδι που παίζει είναι πασιέντζα, άντε να βάλει και κανενα farmville η αδερφή μου στη χάση και στη φέξη). Άρα βούρ για Trinity. Σ'ευχαριστώ caution ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now