Yakubu

Τι θα με συμβουλεύατε ;

Recommended Posts

Θέλω να αλλαξω την πανάρχαια 6600gt με μια αξιοπρεπεστερη με σκοπό να παίξω πιο καινούρια Games (dota 2 π.χ. )

Cpu ψάχνω για AMD PHENOM II X4

MOBO έχω αυτήν ASUS - Motherboards- ASUS M2N68 PLUS

Και τροφοδοτικο 420 Watt

Να σημειώσω πως δεν θέλω να δόσω πολλά λεφτά..

Μέχρι στιγμής ειμαι ανάμεσα (θα τις βάλω με αύξουσα σειρά τιμών)

ASUS - Graphics Cards- ASUS ENGT440/DI/1GD3

::Products - GTS 450 Sonic (1024MB GDDR5)::

EVGA GeForce GTX 460 768MB review | Graphics cards Reviews | TechRadar

ASUS GT640-2GD3, GeForce? GT 640 901MHz, 2GB DDR3 1782MHz, PCIe x16, HDMI + 2x DVI + VGA, Retail : AVADirect Custom Computer Component

Ταιριάζουν με το MOBO που έχω ; ποια θα ήταν η καλήτερη επιλόγη με βάση συμβατότητα - τιμή - απόδοση ;;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες για Dota μόνο, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μεταχειρισμένη AMD Radeon HD 4850 ή Nvidia GTX 250 μιας και δεν είναι τόσο ενεργοβόρες σαν την GTX 460 που παρεθεσες, που θα αρχίσει να ζορίζει το τροφοδοτικό σου

αν θα κινηθείς οπωσδήποτε σε κάποια από τις από πάνω στην θέση σου θα επέλεγα την GT 640

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε αυτήν είμαι πιο κοντά ..μιας και διάβασα ότι τραβάει 75Watt πιστεύω θα ναι κομπλέ..

δεν ξέρω βέβεα αν είναι συμβατή με την mobo μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει πρόβλημα με την μητρική, όλες οι pci-e κάρτες θα παίξουν μια χαρά.

Αν ψάχνεις phenom, προσπάθησε να βρεις ένα 955c3 με λιγότερο από 70 ευρώ. Με άλλα τόσα μπορείς να βρεις ΑΝΕΤΑ και μια 5770 (πολύ χαλαρή κάρτα για τα psu) και είσαι έτη φωτός μπροστά από το σύστημα που είχες :) Απλά μην πληρώνεις κανονικές retail τιμές για τέτοιο hardware. Χάζεψε μία δύο μέρες αγγελίες εδώ και στο insomnia και θα βρεις τα parts που θέλεις με πολύ καλές τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο αλλο θεμα βλεπω οτι εχεις 2gb ram ddr2 και δεν συμφερει να βαλεις αλλη (πανακριβη σε σχεση με ddr3), θα σου προτεινα να πας σε FM2 socket χωρις χωριστη καρτα και μετα οταν εχεις και αλλα χρηματα να βαλεις και μια vga :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Σε τι οθόνη πάιζεις και πόσα ??? θέλεις να ξοδέψεις για VGA/CPU?

Σε 22" Samsung LED full HD Θέλω να ξοδέψω 100-120 euro max αλλά και μια πιο οικονομική λύση δεν θα με χάλαγε ...

Εχω βρει μεταχειρισμενη στα 75? την ASUS GT640-2GD3 2GB με 3 χρονια εγγυηση και σκεφτομαι να αρχισω παζαρια

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σβάρνα τα μεταχειρισμένα για κάρτα γραφικών. Αν ήμουν στην θέση σου θα κυνηγούσα καμιά 5850 @ 100? που θα σε υπερκαλύψει για πολύ καιρό.

Mε μία πρόχειρη ματιά:

2x ATI RADEON HD4850 512MB - Insomnia.gr

ATI 5770 1Gb REGULAR EDITION - Insomnia.gr

Sapphire HD 4870x2 2GB - Insomnia.gr

saphire 5770 - Insomnia.gr

connect 3d 4890 - Insomnia.gr

Πωλείται SAPPHIRE HD 5850 Xtreme 1GB GDDR5 - Insomnia.gr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now