Yakubu

Help για Μικρό overclocking

Recommended Posts

Έχω τον AMD athlon 64 x2 3800+ και 2 x 1gb ram kingston στα 800Hz

Πόσς θα με συμβουλεύατε να ανεβάσω και τα 2 χωρίς να χρειαστεί επιπλέον τροφοδοσία και επιπλέον ψύξη ;

Έχω ήδη ανεβάσει το CPU από 2Ghz στα 2.05

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το cpu σου έχει κλειδωμένο το multi @ 10 (λογικά), οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ανεβάζεις το bus. Προσθέτεις 5MHz, μπαίνεις windows και stressάρεις μερικές loopες linx. Αν είσαι ok, ανεβάζεις άλλα 5MHz το bus κ.ο.κ. μέχρι κάποια στιγμή να αρχίσουν οι αστάθειες.

Εκεί, αφαιρείς τα τελευταία 10MΗz από το bus και πας για καλό stressing. Επίσης βλέπεις και που έχουν καταλήξει να τρέχουν οι μνήμες, και αν θέλουν κάποιο χαλάρωμα.

@OrfeasGR, that's not the attitude here.

Link to comment
Share on other sites

οχι φίλε δεν το είπα με καμία κακία εννοείτε!

Άπλα είδα οτί έχεις ανοίξει 3 θέματα σε 4 ώρες και αυτό πιστεύω επειδή ουσιαστικά δεν έχεις καταλήξει σε τι θα κάνεις τελικά. Προσπαθούσα να βοηθήσω και στα προηγούμενα αν θυμάσε.

Να κάνεις όμως overclock ενα 90 nm cpu του 2005 όπως ο athlon 64 x2 3800+ δεν έχει κανένα σχεδόν νόημα όσο αφορά τις παραπάνω επιδόσεις που θα πετύχεις. Και αν ο στόχος σου είναι μόνο οι επιδόσεις και οχι η διασκέδαση ( ακούγεται πολύ nerd αυτο :hehe: ) , τότε δεν αξίζει καν το κόπο..

oταν είπες " Έχω ήδη ανεβάσει το CPU από 2Ghz στα 2.05" μηπως εννοουσες 2.50Ghz;

Το λέω αυτο γιατί διαφόρες στις επιδόσεις (real-time gaming) θα δείς μόνο αν κλοκάρεις από τα 2Ghz στα 2,6-3Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει τα υπόλοιπα θέματα - no harm done, then :T:

Πράγματι τόσο μικρές αυξήσεις στην συχνότητα δεν "δείχνουν" αποτελέσματα. Επίσης αν στο stressing προκύψουν τίμιες θερμοκρασίες, ίσως υπάρχει περιθώρια για κάποιο τσίμπημα τάσης, κάπου παρακάτω.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

καθάρισε καλα το πισι για να έχει οσο το δυνατόν καλύτερο airlfow, δώσε μεγαλη προσοχή στην ψήκτρα του cpu να μην έχει κανένα στρώμα σκόνης ( είναι η μαμίσια του ε; ), καλό θα ήταν να αλλαζες και καμία παστούλα, και ξεκίνα με τον τρόπο που είπε ο caution και ρίχνε και καμια ματιά στις θερμοκρασίες σου όταν stressαρεις :) good luck και οτι χρειαστείς τα παιδιά εδώ είναι υπερπρόθημα να βοηθήσουν!

Go for it:T:

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση, είσαι σε forum με overclocking και hardware, καλύτερα εάν δεν μπορεις πραγματικά να απαντήσεις και να βοηθήσεις σε κάποιον, μην τον στέλνεις στο google (εδικά για το overclocking) γιατί έιναι κάτι που πολύς κόσμος δεν ξέρει και φοβαται!

Για θέμματα άλλης φύσεως που έχουν χιλιοσυζητηθεί ίσως να είναι οκ το google.

Έχω τον AMD athlon 64 x2 3800+ και 2 x 1gb ram kingston στα 800Hz

Πόσς θα με συμβουλεύατε να ανεβάσω και τα 2 χωρίς να χρειαστεί επιπλέον τροφοδοσία και επιπλέον ψύξη ;

Έχω ήδη ανεβάσει το CPU από 2Ghz στα 2.05

Ευχαριστώ

Γειά σου φίλε :)

Τι μητρική έχεις?

Οι μνήμες σου επάνω τι Part number λένε?

Ψύκτρα?

PSU?

Μάρκες και μοντέλα πές :)

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση, είσαι σε forum με overclocking και hardware, καλύτερα εάν δεν μπορεις πραγματικά να απαντήσεις και να βοηθήσεις σε κάποιον, μην τον στέλνεις στο google (εδικά για το overclocking) γιατί έιναι κάτι που πολύς κόσμος δεν ξέρει και φοβαται!

Για θέμματα άλλης φύσεως που έχουν χιλιοσυζητηθεί ίσως να είναι οκ το google.

Έχω τον AMD athlon 64 x2 3800+ και 2 x 1gb ram kingston στα 800Hz

Πόσς θα με συμβουλεύατε να ανεβάσω και τα 2 χωρίς να χρειαστεί επιπλέον τροφοδοσία και επιπλέον ψύξη ;

Έχω ήδη ανεβάσει το CPU από 2Ghz στα 2.05

Ευχαριστώ

Γειά σου φίλε :)

Τι μητρική έχεις?

Οι μνήμες σου επάνω τι Part number λένε?

Ψύκτρα?

PSU?

Μάρκες και μοντέλα πές :)

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση, είσαι σε forum με overclocking και hardware, καλύτερα εάν δεν μπορεις πραγματικά να απαντήσεις και να βοηθήσεις σε κάποιον, μην τον στέλνεις στο google (εδικά για το overclocking) γιατί έιναι κάτι που πολύς κόσμος δεν ξέρει και φοβαται!

Για θέμματα άλλης φύσεως που έχουν χιλιοσυζητηθεί ίσως να είναι οκ το google.

ρε παιδια τι βαράτε; δεν το πα με κακή πρόθεση:coffeetime:

δες ποστ #5 ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βάρεσε κανεις ρει! Ίσα ίσα που και ο κακός Caut(ασος)ion και εγώ στο έιπαμε πολύ όμορφα και γλυκά επειδή είσαι γλυκό αγόρι!

Αλλά ας αφήσουμε τα Off Topic :D

Εάν ήταν να σε βαρέσουμε θα έιμασταν ήδη κάτω από το σπίτι σου :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now