LazyGreek

Πρόβλημα με Μητρική CPU? Δεν ξέρω τι!

Recommended Posts

Τώρα δεν έχει καμια ώρα που αρχισε και προσπαθώ να το λύσω..

Εκανα Format και λέω δεν πάμε να βάλουμε και τα τελευταία..?

Το μηχάνιμα ήταν Στοκ Z77 Sabertooth 3770K και δούλευαν όλα μια χαρα..

Παώ στο Site της Asus Κατεβάζω το τελευταίο Bios (1708)

Που κανονικά μέσα στο RAR σε όλα τα Bios που έχω βάλει υπάρχει μόνο το Bios CAP..

Σε αυτό το RAR μέσα είχε ένα άλλο RAR με όνομα.. BRenamerl.exe

και έχει και 1 Text και έλεγε αυτό..

1.Put Bios file and Bios renamer in same folder

2.Execute the Utility

3.Use new Bios file for USB BIOS Flash back.

εγώ δεν έδωσα σημασία και πέρασα το CAP με την μια στο USB και πήγα να Flashρω το Flash τελειωσε σε 2-3-5 δευτερόλεπτα που κανονικά κάνει και 1 λεπτό!

Αφού Loggarω Windows ανοίγω το HWmonitor και οι θερμοκρασίες τρεμοπαιζαν ανα Melisecond!

36/40/45/30 σε όλα τα Cores τι ΓΤΠ είναι αυτό λεω.. ανοίγω CPU-Z τα ρεύματα τρεμόπεζαν και αυτά... 0.988/1000/1023 και ούτε καθε εξής και ξαναλέω ανα δευτερόλεπτο.. ..! (Ακόμη και τώρα αυτό κάνει..)

Επίσης έβαλα και καινούριοι Drivers Chipset αλλά δεν πιστεύω να παίζει ρόλο..

Το γυρνάω πάλι στην προηγόυμενη 1616 πάλι τα ίδια.. μετά ξανακατεβάζω την 1708 αλλά την κάνω με το Quote τα Bios (εκτός του πρώτου) Flasharistiκαν στην "ώρα τους"

Επίσης ο CPU Στοκ (F5) δουλεύει σε OFFSET MODE (+) και πραγματικά δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι η AUTO αλλη επιλογή δεν έχει εκτός από OFFSET και Mannual..

Το πήγα και στα 4.2 με 1.15 που είναι το στανταρ πάλι τρεμόπαιζε.. 1.49/1.51/1.48 το ίδο και τα Temps σε κλάσματα..

Ξαναπήγα το έβαλα στοκ κλείνω Turbo πάλι τα ίδια! κλεινω Turbo και Hyperthreading πάλι τα ίδια!

Τώρα θα δοκιμάσω να κάνω και 1 Clear Cmos μπας και αν και δεν το κόβω...

Τι στο κάλο έπαθε πριν μια ώρα δούλευε OK και τα Temps και τα ρεύματα και όλα..

C1 C6 στο Auto tα έκανα Enable και Disable τίποτα και από εκεί..

Μπήκα Windows το έβαλα High performance τίποτα και απο εκει!!!

S.O.S

[media]http://www.youtube.com/watch?v=xxYyldT1avY[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=ol2W9j0pCbU[/media]

Link to comment
Share on other sites

Για τις τάσεις, παίζει απλά να έχασες κάποιες LLC/VRM freq ρυθμίσεις;

Για τις θερμοκρασίες, εντάξει μου φαίνεται που κουνιούνται. Έτσι δεν ήταν πάντα...;

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε ,

έριξα μια πολύ γρήγορη ματια γιατι δεν βλεπω μπροστα μου απο την νύστα..:o

για δοκίμασε να Clear Cmos και αν δεν γίνει τίποτα τότε κλέισε τα πάντα, βγάλε και το καλώδιου του psu και βγάλε για μισό λεπτό την μπαταρία απο τη mobo και ξαναβάλτην. :)

Edit: ΩΧ τώρα είδα οτι έχεις Sabertooth z77

Link to comment
Share on other sites

Caution Δεν σε πιάνω??

Το μηχάνιμα είναι Stable τα Temps είναι μια χαρά πάντα έτσι ήταν..

Αλλά τα ρεύματα ήταν πάντα σταθερά ποτέ δεν έπαιζαν αν έπαιζαν πάντως όχι τόσο γρήγορα ανα Millisecond Ουτε και τα Temps τόσο γρήγορα..

Επίσης να κάνω Copy Paste καποιες από τις απαντήσεις στο διπλανό Forum

OrfeasGR εκανα Clear CMOS το καλώδιου του PSU δεν το έβγαλα..

Caution οσο για τις ρυθμισεις τι να πω δεν ξερω F5 για Defult πατησα..

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/provlima-me-mitriki-cpu-oute-kai-ego-117916.html

Να διαβάσετε με την ιστοριά μπας και βγάλουμε καμια άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε BIOS, το CPU είναι σε σχετικά μεγάλο load (~70%-80%) οπότε εάν εκεί βλέπεις

γρήγορες διακυμάνσεις μέσα στα windows θα έιναι μικρότερες.

Ο Billys έχει δίκιο που γράφει πως απλά οι σένσορες μπορει να διαβάζουν πιο γρήγορα.

Επειδή όμως πλέον με BIOS μπορει να περαστεί και microcode μέσα σε CPU, ίσως άνοιξε

τίποτα σένσορες οι οποίοι περάσανε στο microcode και προφανώς δεν κλέινουν!

Έχεις άλλη μητρική να δοκιμάσεις εάν η συμεπριφορά είναι ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Conroe ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν παίζανε έτσι τα ρεύματα..

Και να σας πω (Δεν ξέρω αν διαβάσατε στο Thelab)

Αλλά από την 1708 που είναι η τελευταία έκοδοση.. έπρεπε το CAP (bios) να το κάνεις Rename συγκεκριμένα να κατεβάσεις αυτό το Rename.exe το βάζεις στο ίδιο φάκελο αυτό και το Bios και από 1708.CAP την κάνει Z77ST.CAP? κάτι τέτοιο τέλος πάντων είχε και PDF μέσα που το λεεί..

Αλλά τέλος πάντων δεν εδωσα σημασιά και έβαλα μόνο το ROM μεσα ουτε Rename ούτε τίποτα..

Μπαίνω Bios UFEI Flash uitility και την κάνει σε 1 SEC από 1 λεπτό που παίρνει κανονικά...

ΠΡΩΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΕΚΕΙ.. αλλά την πήρε σωστά Bios Updated κτλπ..

Εε από τότε άρχισε αυτό το πράγμα πριν είναι Rock stable ειδικά τα ρεύματα.. μόνο τα Temps ανέβαιναν αλλά όχι αν SEC όπως κάνει στο βιντεο!

Ωραιο λέω και αφού ρίχνω λίγο διάβασμα το κάνω σωστά με Rename πάλι τα ίδια..

Αφού έβαλα μέχρι και την 1η Bios και με Rename και χωρίς παλι τα ίδια..

εχω πειράξει 1000+2 μέσα στο Bios τίποτα..!

επίσης βάζω C1 C6 κτλπ..

Ο CPU δεν πάει ποτέ στα 1600Mhz μόνο 3.7 3.8 3.9 ανα δευτερόλεπτο τό ίδιο και το Vcore 0.967/1000/1210/1100 ανα Sec!

Του βάζω σταθερό Voltage παλι παίζει αλλά σε συγκεκριμένο επίπεδα.. από 1.147 μεχρι 1.151/2!

αλλά αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι

Ειδατε και στο βιντεο ο CPU πίανει και 28-30 βαθμους..

Κανονικά έπιανε τόσο μόνο όταν δούλευε στα 1600 όταν ήταν 3.5 κτλπ φυσικά και όχι

και τώρα θέλω να δω ενας άλλος CPU στα 3.7 ας πούμε χώρις τα C1 άμα πιάνει τόσο στα Temps..

Γιατί η μόνη πιθανή και λογική εξήγιση είναι ότι τα έχουν κλ@σει η τιμές όπως λετε και εσεις παραπάνω..

Και ενώ δουλεύει σωστά να δείχνει αλλά ντάλων

Επίσης έκανα Disable Turbo / HT τίποτα τίποτα..

τα έχω βάλει από LLC Regular optimize κάτι τέλος πάντων λογικό πάλι τίποτα!

Gorilas!

Μητρική όχι που να βρώ εδώ πάνω Z77..

Link to comment
Share on other sites

Το BRenamerl.exe σου είπα και στο lab είναι μόνο για όταν θες να περάσεις παλιότερο BIOS από αυτό που έχεις ( γιατί αλλιώς δεν σε αφήνει, σου λέει ότι έχεις πιο καινούργιο BIOS ).

Αν έχεις αμφιβολίες, ASUS Republic of Gamers | The Choice of Champions – News, Guides, Overclocking, PC Gaming το επίσημο forum της Asus και θα σου απαντήσει άτομο από την Asus ( Rajinder Gill aka Raja ή Peter Tan aka Shamino, Travis J. aka V2-V3, κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

Μορε bill δεν έχω αμφιβολίες.. λέω τι έκανα και τι παρουσιάστικε!..

Τώρα δεν ξέρω τι να πώ δεν μπορω να καταλάβω γιατί το κάνει τώρα αυτό.. θα κάνω και μια προσπάθεια εκεί και θα δώ..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που δείχνουνε τα voltage readings σου στο software τώρα, είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα από τα σταθερά νούμερα που έδειχνε προηγουμένως.

Αν βάλεις έναν παλμογράφο ή ένα καλό True RMS πολύμετρο θα δείς ότι ποτέ δεν είναι σταθερή η τάση σου, και ότι τρεμοπαίζει συνεχώς.

Αν το BIOS σου είναι AMI ίσως μπορείς να κάνεις ένα Full Eeprom flash με το APTIOS x64

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now