Christopher

Bluescreen 0x0000f4

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Πριν λίγες μέρες είχε παρουσιάσει πρόβλημα ο υπολογιστής μου με Bsod..

Το πήγα στα Multirama και είπανε ότι ο cpu είχε πρόβλημα , λόγω θερμοαγώγιμης πάστας και έτσι ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες. Αφού τα ελέγξανε όλα, βρήκανε τον HDD μου με Bad sectors και έτσι αναγκάστηκα να αγοράσω άλλον. Σήμερα τον εγκατέστησα, όλα καλά και είχα την ελπίδα ότι τα bsod θα σταματούσαν αλλά δεν..

Συγκεκριμένα μου πετάει BSoD: STOP: 0x0000f4

Συμβαίνει σε τυχαίες στιγμές, κολλάει το Pc, πετάει bsod και μετά που κάνει restart δεν αναγνωρίζει την main boot device ( που είναι ο ssd μου ) . Δεν τον βλέπει καθόλου, βλέπει παρόλα αυτά τους υπόλοιπους δίσκους μου! Οπότε τον κλείνω και τον ξαναανοίγω, μου ζητάει κάθε φορά να ορίσω boot priority, το κάνω ( τώρα βλέπει τον ssd) και με βάζει μια χαρά..

Το συστήμα είναι Windows 7 64 bit..

Να σημειώσω πως οι τεχνικοί στα Multirama δεν βρήκανε πουθενά ζημιά(ούτε μνήμες, ούτε gpu,ούτε ssd) παρά μόνο στον σκληρό hdd και τον cpu. Διορθώσανε τον cpu, άλλαξα τον κατεστραμμένο δίσκο αλλά εξακολουθεί να μου κολλάει..

Με το hard disk sentinel πρόγραμμα που έτρεξα, μου λέει ότι οι δίσκοι είναι 100 % υγιείς..

Οι θερμοκρασίες είναι κανονικές.

Δεν ξέρω τι φταίει πραγματικά...

Καμία ιδέα? Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μερικές πληροφορίες για το σύστημα.

Μπορείς να δοκιμάσεις:

  • Μόνο με τον ssd
  • μια μια τις μνήμες
  • άλλες μνήμες
  • άλλη κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Cpu: 920 i7 2,66 Ghz

Ram: 6 gb corsair ( δουλεύουν όλες, τεσταρισμένο ).

Gpu: 6850 Sapphire Radeon

OS: windows 7 64bit

SSD: M4 crucial

Και η κάρτα γραφικών είναι εντάξει , σύμφωνα με τους τεχνικούς.

Θα το δοκιμάσω μόνο με τον ssd,παρόλο που κι αυτός βρέθηκε οκ .

Τι άλλο μπορεί να ευθύνεται? Το 0x0000f4 που έψαξα λίγο στο ιντερνετ έλεγε για τους δίσκους ότι δεν είναι καλα συνδεδεμένοι ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζεις κάτι? ?

Link to comment
Share on other sites

Μητρική ποια έχεις και με ποιο BIOS?

Τροφοδοτικό?

Και στο κάνει εντελώς τυχαία? Δηλαδή όταν είναι idle μπορεί να το κάνει?

Έχεις τσεκάρει θερμοκρασίες σε CPU. Chipset, VGA να δεις εάν είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μητρική ποια έχεις και με ποιο BIOS?

Τροφοδοτικό?

Και στο κάνει εντελώς τυχαία? Δηλαδή όταν είναι idle μπορεί να το κάνει?

Έχεις τσεκάρει θερμοκρασίες σε CPU. Chipset, VGA να δεις εάν είναι οκ?

Μητρική έχω την Asus Rampage II GENE και έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση στο bios. ( βασικά την κάνανε οι τεχνικοί).

Τροφοδοτικό έχω ένα thermaltake 750W ( είναι τριών χρόνων αλλά ποτέ δεν παρουσίασε πρόβλημα.. Τόσα χρόνια ό,τι καινούρια συσκευή έβαζα την σήκωνε καλά από θέμα ρεύματος)

Μου το κάνει εντελώς τυχαία ναι. Idle δεν έχω προσέξει, αλλά έτρεχα μόνο browser και κόλλησε πχ.

Ανεβάζω θερμοκρασίες για να τις δεις.

http://i.imgur.com/DuAmm.png

Μηπως εχει να κανει με IDE/AHCI/RAID mode στο bios ?

Με τον ssd μου είχα πειράξει αυτό που λες και το έχω βάλει στο ahci mode αν δεν κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Το mode είχε αλλάξει σε ide και το άλλαξα σε ahci αλλά δεν είχε καμία διαφορά.

Ξανά έκανε bsod...

Έχει ρόλο που έχω συνδέσει τον ssd και τον hdd? Δηλαδή ο Ssd είναι στο Sata 1 ενώ ο hdd sata 5..

Καμιά βοήθεια κάποιος...?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με άλλα καλώδια sata? επίσης αν θέλεις βάλε τον ssd σου στον δεύτερο controler της μητρικής και άφησε μόνο αυτόν πάνω χωρίς hdd.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε με ενα memtest τις μνήμες..

κανε και ενα cmos και βάλε χειροκίνητα τις μνήμες τα time και τα volt..

και ενα σχολιο (διορθώσανε το cpu που σου είπανε απλά δεν υπάρχει..)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκες για φορματ?

Φυσικά, αλλά δεν θέλω να καταφύγω εκεί . Έχω πολλά προγράμματα και δεν θα ήθελα να χαθούν.. Στο τέλος όμως αν δεν βρω λύση θα κάνω format εννοείται..

βαλε τελευταιο bios και στη μητρικη και στον ssd

και ξαναδες αν κρασαρει

Το Bios για Asus Rampage II GENE είναι Revision 1701 το οποίο έχω βάλει και είναι το τελευταίο.

Στον ssd εννοείς firmware update? Εδώ?

τσεκαρε με ενα memtest τις μνήμες..

κανε και ενα cmos και βάλε χειροκίνητα τις μνήμες τα time και τα volt..

και ενα σχολιο (διορθώσανε το cpu που σου είπανε απλά δεν υπάρχει..)

Τι εννοεις δεν υπάρχει? Διορθώσανε τον cpu, δεν ανεβάζει πια θερμοκρασίες και ελέγξανε τις μνήμες . Όλα οκ. Μήπως ξέρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που να τεστάρει στα γρήγορα τις μνήμες? Το memtest παίρνει ώρες και το pc θα κρασάρει σίγουρα.

Cmos δεν έχω κάνει ποτέ ,πίσω στο κουτί έχει ένα κουμπί. Από εκεί το κάνω λογικά?Τι ακριβώς κάνει?

Χειροκίνητα πως? Μέσω bios?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον άδειο σκληρό δίσκο πέρνα τα windows εκεί για δοκιμή να δεις πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα με καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλλά δεν θέλω να καταφύγω εκεί . Έχω πολλά προγράμματα και δεν θα ήθελα να χαθούν.. Στο τέλος όμως αν δεν βρω λύση θα κάνω format εννοείται..

Το Bios για Asus Rampage II GENE είναι Revision 1701 το οποίο έχω βάλει και είναι το τελευταίο.

Στον ssd εννοείς firmware update? Εδώ?

Τι εννοεις δεν υπάρχει? Διορθώσανε τον cpu, δεν ανεβάζει πια θερμοκρασίες και ελέγξανε τις μνήμες . Όλα οκ. Μήπως ξέρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που να τεστάρει στα γρήγορα τις μνήμες? Το memtest παίρνει ώρες και το pc θα κρασάρει σίγουρα.

Cmos δεν έχω κάνει ποτέ ,πίσω στο κουτί έχει ένα κουμπί. Από εκεί το κάνω λογικά?Τι ακριβώς κάνει?

Χειροκίνητα πως? Μέσω bios?

Δεν υπάρχει εννοεί πως σου λένε αρλούμπες γιατι το CPU δεν είχε prob για να το διορθώσουν. Απλά βάλανε πάλι νέα πάστα και ίσως έιδανε χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά στο παρουσιάσανε σαν super δουλειά που κάνανε σύμφωνα πάντα με αυτά που έγραψες.

CMOS πατάς το κουμπί που έχει η μητρική. Αυτό θα σου επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις της μητρικής στα εργοστασιακά της settings.

Μέσω BIOS μάλλον στο τελευταίο ΤΑΒ πατάς την επιλογή που λέει Set BIOS Default ή κάπως έτσι και σου κάνει το ίδιο :)

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησες κανα παιχνίδι ή προγραμμα λίγο πριν σου αρχίσει τα bsods?

Ό,τι παιχνίδι και να είχα, ήταν στον hdd και όχι στον ssd. Τώρα δεν έχω τον hdd πάνω και πετάει bsods ο ssd. Προγράμματα ε? Το jdownloader νομίζω ήταν από τα τελευταία..

ναι απο εκει κατεβασε το

Θα το κάνω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία που έχει η μητρική πάνω για κανένα 10 λεπτο να μηδενίσουν τα πάντα 100% μπας και έχει κολλήσει το bios και στα κάνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now