jim_papa

Τι συνδέση, για Surround ηχο;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα μόλις παρέλαβα την καινούρια τηλεόραση.

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να ακούσω ποιοτηκό surround συνδέοντας την με το στερεφωνικό που έχω.

Τηλεόραση: Samsung UE40EH6030 3D LED TV 40'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

Στερεοφωνικό: Technics System Component Model No. SC-EH780 Technics System Component Model No. SC-EH780 SC-EH680 SC-EH580 Operating Instructions | ManualsOnline.com

Στο site του στερεοφωνικού έχει λεπτομέρειες για τις συνδέσεις που έχει για τον ήχο.

Πείτε μου αν μπορείτε τι χρειάζεται να κάνω και τι καλώδια θα χρειαστώ

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από όσο βλέπω ο μοναδικός τρόπος για να την συνδέσεις στο στερεοφωνικό σου είναι με ένα καλώδια 3.5mm (jack) σε στερεοφωνικό RCA χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου! Από την tv θα συνδέσεις στην υποδοχή για ακουστικά το ένα βύσμα(jack) και στο στερεοφωνικό σου στην υποδοχή για stereo dvd ήχο τα RCA(στα αντίστοιχα χρώματα κόκκινο-άσπρο). Δες τι θα πούνε και οι άλλοι. Θα χρειαστεί να κάνεις και ρυθμίσεις για surround(dolby digital, pro logic κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω κάνει haris αλλά δεν μου ακούγονται δυνατά, και για να το καταφέρω κάπως έχω χαμηλώσει την ένταση στα μπροστινά ηχεία για να ακούω καλύτερα τα surround, αλλά και πάλι μου φαίνεται να μην είναι και πολύ καλός ο ήχος.

Στα βύσματα της τηλεόρασης που έχει για componet/av, τι είναι αυτά; Μόνο για σύνδεση βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις Surround ήχο προϋπόθεση είναι να έχεις Surround πηγή και περιεχόμενο. Βλέπε Blu-Ray/DVD players, PC/PS3, Nova ή οτιδήποτε το μεταφέρει.

Εν συνεχεία, η σύνδεση και τα καλώδια πρέπει να είναι συμβατά. Αυτό που δοκίμασες πιο πάνω δεν μεταφέρει Surround.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

sounds_format_chart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι το σύστημα σου διαθέτει μόνο RCA εισόδους, και η τηλεόρασή σου εξόδους Optical και Stereo RCA. Οι επιλογές σου έχουν ως εξής:

α)Να πάρεις κάτι τέτοιο το οποίο θα συνδέσεις από την TV στην είσοδο AUX(DVD) του ηχοσυστήματος ώστε να έχεις ψευδο-surround.

β)Να συνδέσεις κάποια άλλη συσκευή (π.χ. Blu-Ray/DVD Player, PC) που διαθέτει 6-ch RCA εξόδους, με αυτά τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια λύση. Από ποιότητα δεν ξέρω τι λέει, αν θα έχεις απώλειες κτλ, αλλά όντως θα κάνεις δουλειά, με την προϋπόθεση ότι η τηλεόρασή σου κάνει pass-through 5.1 και όχι stereo.

Μια παρόμοια λύση, ακριβότερη αλλά και ανώτερη, είναι κάποιο AV Receiver.

Αυτό είναι το μηχανάκι σου, στις £37.00.

Πριν ξοδέψεις τα χρήματα σου, να σου υπενθυμίσω να δοκιμάσεις την δεύτερη επιλογή που πρότεινα πιο πάνω, για να δεις αν σε καλύπτει το Pro Logic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now