GoriLLakoS

eBay Αγορές - Καθυστερήσεις - Επιστροφές

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :),

Άνοιξα ένα γενικό θέμα περί ebay αλλά θέλω να κάνω και μερικές ερωτήσεις!

Όταν πληρώσεις κάτι, πόσες μέρες μετά μπορείς να κάνεις claim πως δεν σου έχει έρθει και που ακριβώς το γράφεις αυτό για να σου δώσει τα λεφτά πίσω το paypal?

Μερικά tracking έιναι σαν να μην δουλέυουν καθόλου. Δηλαδή φαίνεται πως δεν το έχει δώσει κάν ο πωλήτής για αποστολή. Παρ'όλα αυτά υπάρχει tracking. Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και τι μπορείς να κάνεις?

Εάν έχουν περάσει 60 ημέρες και δεν έχεις κάνει claim και δεν έχει έρθει και το πακέτο το χάνεις και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ε?

Την πάτησα μια φορά με κάτι μνημάκια που σήμερα κλέινουν 4 μήνες στον "δρόμο" αλλά κοιτάω να μην την ξαναπατήσω ούτε για 1$!

Τέλος, όταν ο πωλητής λέει Free Shipping και μετά σε pm σου ζητάει λεφτά για shipping, μπορεις να τον κάνεις report?

Αυτά τα ολίγα για τώρα,

Bill

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ το e-bay πολύ για αγορές, my 2 cents που λένε από αυτά που έχω καταλάβει.

1. Συνήθως περιμένω 30 μέρες, αν δεν έχει έρθει το αντικείμενο στέλνω μήνυμα στον έμπορο, ο καθένας έχει διαφορετικές ημέρες για αποστολή στην Ελλάδα αλλά συνήθως >=45 ημέρες γίνεται refound.

2. Για τα tracking τα περισσότερα δεν λειτουργούν, στα φθηνά προϊόντα τουλάχιστον.

Επειδή μου φάνηκε περίεργο το κοίταξα, λένε ότι τα βάζουν απλός για να ασφαλίσουν το ποσό σε περίπτωση που τους πει ο αγοραστής ότι δεν έχει φθάσει το προϊόν.

3. Πολύ θα ήθελα να το μάθω αυτό.... μάλλον τον πουλο? Φροντίζω ότι είναι να κάνω να το κάνω πριν περάσουν 60 μέρες.

4. Έχεις πληρώσει μέσω paypal κανονικά και μετά σου στέλνει pm για shiping? Έτσι και ανοίξεις ticket στο e-bay προβλέπω να του κάνουν ban το account του

Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρώσεις κάτι, πόσες μέρες μετά μπορείς να κάνεις claim πως δεν σου έχει έρθει και που ακριβώς το γράφεις αυτό για να σου δώσει τα λεφτά πίσω το paypal?

Μερικά tracking έιναι σαν να μην δουλέυουν καθόλου. Δηλαδή φαίνεται πως δεν το έχει δώσει κάν ο πωλήτής για αποστολή. Παρ'όλα αυτά υπάρχει tracking. Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και τι μπορείς να κάνεις?

Εάν έχουν περάσει 60 ημέρες και δεν έχεις κάνει claim και δεν έχει έρθει και το πακέτο το χάνεις και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ε?

Τέλος, όταν ο πωλητής λέει Free Shipping και μετά σε pm σου ζητάει λεφτά για shipping, μπορεις να τον κάνεις report?

45 ημερολογιακές από την αγορά. Στις 40-42 επικοινωνείς και αν δεν απαντήσει (ή δεν σου αρέσει η απάντηση) κάνεις dispute στο PayPal.

Τα φτηνά αντικείμενα στέλνονται με απλό ταχυδρομείο, όπου έχει αριθμό αποστολής αλλά ΔΕΝ λειτουργεί ως tracking.

Ναι...

Ναι, μπορείς να του κάνεις report και να ρίξεις μία αρνητικάρα από εδώ ως την Κίνα. Εκτός κι αν αναγράφει οπουδήποτε πως θέλει "να επικοινωνήσεις μαζί του για τα μεταφορικά".

Link to comment
Share on other sites

4. Έχεις πληρώσει μέσω paypal κανονικά και μετά σου στέλνει pm για shiping? Έτσι και ανοίξεις ticket στο e-bay προβλέπω να του κάνουν ban το account του

Κάποιοι θέλουν πρώτα πληρωμή και μετά στέλνουν. Τόσο έυκολα κάνουν ban σε πωλήτές με τεράστιες αξιολογήσεις?

45 ημερολογιακές από την αγορά. Στις 40-42 επικοινωνείς και αν δεν απαντήσει (ή δεν σου αρέσει η απάντηση) κάνεις dispute στο PayPal.

Και αναλαμβάνει αυτό να στείλει email στον πωλητή για να τους αποδείξει πως στο έστειλε και το παρέλαβες, αυτός έχει το tracking που δεν λειτουργεί

οπότε σου δίνει τα λεφτά σου πίσω?

Σωστά το σκέφτομαι ή μπά?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θέλουν πρώτα πληρωμή και μετά στέλνουν.

όλοι έτσι κάνουν

οπότε σου δίνει τα λεφτά σου πίσω?

αν έχει αργήσει τοσο πολύ ζήτα τα λεφτά σου πίσω ή να στο ξαναστείλουν,

οι περισσότεροι είναι πολύ συνεργάσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θέλουν πρώτα πληρωμή και μετά στέλνουν. Τόσο έυκολα κάνουν ban σε πωλήτές με τεράστιες αξιολογήσεις?

Όλοι θέλουν την πληρωμή εμπρός. Ban δεν πέφτει εύκολα, απλά θα σου επιστρέψουν τα χρήματά σου.

Και αναλαμβάνει αυτό να στείλει email στον πωλητή για να τους αποδείξει πως στο έστειλε και το παρέλαβες, αυτός έχει το tracking που δεν λειτουργεί

οπότε σου δίνει τα λεφτά σου πίσω?

Σωστά το σκέφτομαι ή μπά?

Αν ανοίξεις dispute, θα επικοινωνήσει το σύστημα με τον πωλητή να σου στείλει μήνυμα, στο οποίο μπορείς να απαντήσεις, μετά να απαντήσει αυτός, κτλ. Αν δεν ικανοποιηθείς εκεί (και μην το παρακάνεις), το σηκώνεις σε escalate, όπου αναλαμβάνει το PayPal να διερευνήσει μόνο του και "εκδικάζει" την υπόθεση. Αν δεν μπορεί να δώσει tracking που να αποδεικνύει ότι το έλαβες, σπάνια θα δικαιώσει πωλητή. Απλά κάνει μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα του μπανάρουν το acount μόνο από την δικιά σου καταγγελία το συστηματάκι όμως δρα αρθροιστικά, δεν θα είσαι ο μόνος στον οποίο ο συγκεκριμένος seler έχει κάνει αυτήν την δουλειά.

Το συγκεκριμένο θεωρηθείτε "βαρύ" απο το e-bay

Do not respond to the sender if this message requests that you complete the transaction outside of eBay. This type of offer is against eBay policy, may be fraudulent, and is not covered by buyer protection programs.

Γενικά οι έμποροι ενδιαφέρονται πάρα πολύ για την αναλογία θετικών/αρνητικών ψήφων και ακόμα περισσότερο δεν θέλουν να έχουν καταγγελίες από χρήστες. Όσες φορές έχει συμβεί να χαθεί το δέμα μου έχουν κάνει refound το ποσό λίγη υπομονή θέλει ;)

Μετά από καμιά 50αρια αγορές έχω δώσει μόνο μια ουδέτερη αξιολόγηση και σε αυτή μου ήρθε κατευθείαν survey από το e-bay να αξιολογήσω την εμπειρία μου από τον έμπορο, δεν ξέρω γιατί αλλά το όλο σύστημα μου δίνει την αίσθηση ότι προσέχει περισσότερο τους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα έψαξα όλα τώρα.

1. Το payment έχει γίνει απο 8 Οκτωβρίου και το shipping από τις 9.

2. Βρήκα τα Transaction Details από το paypal μου αλλά στο ebay επειδή έιναι πολύ παλιά

δεν μου το βγάζει πουθενά ότι το έιχα αγοράσει.

3. Έβαλα το tracking στο USPS και μου έβγαλε το εξής μνμ:

Status: Dispatched to Sort Facility

Your item has left our acceptance facility and is in transit to a sorting facility on October 09, 2012 at 7:40 pm in TACOMA, WA 98405. Additional information for this item is stored in files offline.

You may request that the additional information be retrieved from the archives, and that we send you an e-mail when this retrieval is complete. Requests to retrieve additional information are generally processed momentarily.

Το συνέχισα και μου είπε πως σε 4 ώρες το πολύ θα το έχουν ενημερώσει online.

4. To Tracking ξεκινάει από LK που σημάινει πως το στείλανε σαν γράμμα και ίσως γι'αυτό αργει.

Αλλά 3 μήνες δεν έιναι πολλοι?

Εγώ αφού δεν βρίσκω την συναλλαγή στο ebay αλλά την έχω στο paypal τι μπορώ να κάνω να πάρω πίσω τα ??? μου?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω εδω και δυο μηνες ενα δεμα, εστειλα μυνημα στον πωλητη και του ειπα οτι θα φαει αρνητικο feedback, μου απαντησε οτι θα μου στειλει πισω τα λεφτα μου! Πως θα το δω εγω αυτο? Θα χρεωθουν στον λογαριασμο του pay pal? Και εκει που φαινεται οτι μου γυρισαν λεφτα? Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο!

Link to comment
Share on other sites

Gorilla,πάτα myebay, purchase history, διάλεξε archived στις συναλλαγές κ βάλε 2012 purchases

Ευχαριστώ το βρήκα!

Τώρα που είναι το κουμπί που λέει φέρε μου πίσω τα λεφτά αλλιώς σε σκότωσα? :hehe: Δεν το βρίσκω ούτε στο ebay ουτε στο paypal :/

Link to comment
Share on other sites

Αλλά 3 μήνες δεν έιναι πολλοι?

Εγώ αφού δεν βρίσκω την συναλλαγή στο ebay αλλά την έχω στο paypal τι μπορώ να κάνω να πάρω πίσω τα ??? μου?

Ναι, από Αμερική το πολύ 3 εβδομάδες κάνει. Αλλά βέβαια, υπήρξε και περίπτωση που πήρα κάτι από Αυστραλία, δεν ήρθε, μου επέστρεψε ο άνθρωπος τα χρήματα και το παρέλαβα...μετά από 6 μήνες και 6 ημέρες. Μην καις τίποτα, αφού όντως το έχει στείλει.

Πλέον δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί έχουν περάσει οι 45 ημερολογιακές, δεν σε καλύπτει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω Βασίλη την έχω πατήσει ετσι μια απο τις εκατοντάδες φορές που αγόρασα απο το ebay. Τρείς μήνες και άφαντο λοιπόν μετα απο πολλά μυνύματα... μετά το ξέγραψα κυρίως γιατί μου είχε πει αρχικά να μου το στείλει με tracking# αλλα για οικονομία του είπα να το στείλει απλό γράμμα (μνήμες ήταν). Ποτέ δεν είχα χάσει πριν πακέτο και όλα απο Αμερική μου έρχονται το πολύ σε 15 μέρες. Αν κάτι πιάσει μήνα κατι δεν πάει καθόλου καλά.

Αλλη πάλι μια φορά ανοιξα ενα case γιατί ο γερμανός δεν μου είχε στείλει κάτι θερμοαγώγιμες για ένα μήνα και μόλις το ανοιξα το case είχα τις θερμοαγώγιμες στα χέρια μου σε 5 μέρες.

Τωρα τελευταία έχουν αυξηθεί τα χαμένα/καθυστερημένα πακέτα ειδικά απο Αμερική και ίσως αυτό σημαίνει κάτι για τα τελωνεία μας (?)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι οκ ακόμα. Την έχω πατήσει έτσι 1 στις 28 για την ώρα :P

Έψαξα στην σελίδα της USPS και μετά απο 2 ημέρες μου ήρθε σήμερα αυτό:

This is a post-only message. Please do not respond.

VASILIS XXXXXXX has requested that you receive this restoration information for Track & Confirm as listed below.

Current Track & Confirm e-mail information provided by the U.S. Postal Service.

Label Number: XXXXXXXXXX

Service Type: International Letter

Shipment Activity Location Date & Time

--------------------------------------------------------------------------------

Dispatched to Sort TACOMA WA 98405 10/09/12 7:40pm

Facility

--------------------------------------------------------------------------------

USPS has not verified the validity of any email addresses submitted via its online Track & Confirm tool.

For more information, or if you have additional questions on Track & Confirm services and features, please visit the Frequently Asked Questions (FAQs) section of our Track & Confirm site at USPS - Search Results

Δηλαδή από τις 09/10 είναι ακόμα εκέι? :S

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω Βασίλη... έχει φύγει την ίδια μέρα η την επόμενη απο εκεί... αλλα όταν φεύγουν απο την Αμερική σταματάνε να τα κανουν tracking εκτός αν είναι συστημένα. Απλό international letter ήταν και οι μνήμες μου και τα ίδια έβλεπα στην USPS...

Link to comment
Share on other sites

Ε

Δηλαδή από τις 09/10 είναι ακόμα εκέι? :S

Όχι, το international letter και απλά μικροδέματα δείχνουν μόνο ότι κατατέθηκαν και στάλθηκαν στο Χ σημείο. Τίποτα παραπάνω, δεν ανιχνεύονται μετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now