JC_Denton

AMD Deneb - Το πρώτο Review του Phenom των 45nm

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f942b3a.jpg[/WRAPLEFT] Από την ώρα που πρωτολανσαρίστηκαν οι Intel Conroe, η AMD δείχνει μη ανταγωνιστική στον τομέα των επεξεργαστών, χάνοντας συνεχώς όλο και περισσότερο έδαφος. Αυτό το σχεδόν 15% που είχε πάρει από την Intel με τους Athlon64 το έχανε μέρα με τη μέρα, με ραγδαίους ρυθμούς. Μάλιστα, μέσα σε μόλις 6 μήνες η Intel είχε πάλι το 80% της αγοράς, με την AMD τότε να μην έχει καν 4πύρηνη λύση στην αγορά.

Οι 4πύρηνοι ήρθαν, αλλά δεν έφεραν αυτό που ο κόσμος περίμενε. Το marketing της Intel όπου επεδείκνυε τη σαφέστατη ανωτερότητα των επεξεργαστών της στο overclocking πέτυχε, πλημμυρίζοντας την αγορά με τους Core 2, αφήνοντας την AMD να ψάχνει να βρει λύση για το TLB bug.

Εν τέλει λύση βρέθηκε, αλλά για πολλούς ήταν αργά. Οι Nehalem είναι μερικούς μήνες μακριά και κανείς δε νοιάστηκε για το διορθωμένο bug.

Μήπως όμως τώρα είναι η ώρα που η εταιρεία θα κάνει την αντεπίθεσή της? Οι AMD Deneb είναι σχεδόν έτοιμοι για κυκλοφορία, με τα πρώτα δείγματα να είναι αρκετά ενθαρρυντικά. Κάποιοι μιλάνε για πολύ βελτιωμένο overclockability, με σαφέστατα ανώτερες επιδόσεις στα ίδια MHz από τους 65nm Phenom, κάτι που σίγουρα ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Το HardSpell μάλιστα, σε ένα πρώτο Review που πραγματοποίησε, πραγματοποίησε αρκετά τεστ που όλα έδειχναν προς μία κατεύθυνση - υπέρ του Deneb. Οι νέοι επεξεργαστές είναι ταχύτεροι σε clock-to-clock από τους παλιούς Phenom, κάτι που ίσως τους κάνει άξιους να ανταγωνιστούν τους Core της Intel και γιατί όχι λένε κάποιοι, ίσως και τους Nehalem.

Προσωπικά βέβαια πιστεύουμε ότι για να χτυπηθούν οι Nehalem θα χρειαστεί κάτι αρκετά διαφορετικό, αφού τα πρώτα δείγματα είναι σχεδόν όσο εντυπωσιακά όσο ήταν αυτά των Conroe.

Mια φωτογραφία και ένα CPU-z:

098ca5a4c8934776a932863lt7.jpg

7eb2a7ff8bfc4d87883f384ui6.jpg

Σύγκριση στο 3DMark Vantage:

7befb69fce9a4b928340720it7.gif

bce4d47c53a74b00aee3a9efe0.gif

Σύγκριση στο Enemy Territory: Quake Wars:

959bae4fbf3a40c791fc13eht7.gif

Σύγκριση στο Crysis:

9061c6a07a6d439a8054bb7ow9.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά καμία τύχη δεν έχουν clock-to-clock οι νέοι phenom ούτε καν με τους 45nm penryn. Τους nehalem θα τους κοιτούν από μεγάααααααλη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά για να δούμε όμως και κάνα Penryl VS Phenom 45nm

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για τη σύγκριση αυτή ... Και όχι δεν είμαι Intel Fanboy, εγώ P4 Northwood έχω, από 'κει και πέρα και με Athlon S754 / S939 / AM2 έχω παίξει και με Conroe / Penryn ... Μιλάω 100% αντικειμενικά ...

Τέσπα αν είναι να τα δείξουν, ας βάλουν πρώτα αυτό στην οθόνη :

erroryh2.png

:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now