Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα τα φώτα σας για μια αναβάθμιση μητρικής και επεξεργαστή.

Δεν ξέρω τι να επιλέξω, AMD και ποιο socket, Intel και επίσης ποιο socket.

Έχω μπερδευτεί ιδιαίτερα καθώς έχω χάσει αρκετές ενημερώσεις από τα τεχνολογικά τεκταινόμενα.

Για AMD διαβάζω για socket FM 1, FM 2, AM3+, για ενσωματωμένες GPU κλπ, και δεν ξέρω ποιο είναι τι, αν υποστηρίζουν sata3, usb3 ενσωματωμένα στο chipset ή με την χρήση άλλων controllers (πχ Marvell) κλπ. Ομοίως και με την ιντελ.

Tα χρήματα ειναι περίπου 250Ε. Με ενδιαφέρει να είναι future proof όσο πιο οικονομικά γίνεται.

Προτιμώ AMD βέβαια, γιατί έχουν καλύτερες τιμές, και δεν απαξιώνουν τόσο γρήγορα τα socket τους. Intel το σκέφτομαι μόνο απο άποψη hackintosh.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στα πλάνα hackintosh, μπες στα αντίστοιχα forums και δες για τις πιο "ενδεδειγμένες" μητρικές. Τελευταία φορά που κοίταξα ήταν κάποια z77 μοντέλα της gigabyte.

Οπότε πηγαίνεις για μία τέτοια, και λογικά κάποιον i3, για να μείνεις εντός bidget :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Να πω μόνο ότι το hackintosh δεν είναι μείζον κριτήριο αγοράς.

Απλά γι αυτό και μόνο έβαλα και στο παιχνίδι την intel. Περισσότερο σε AMD κινούμαι, λόγο κόστους, αλλά δεν ξέρω τίποτα για τα socket και αυτά που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά την έκανα την διευκρίνηση γιατί αν μπλέξεις με μητρική που "δεν θέλει" hackintosh, θα φας τόσο χρόνο για να το στήσεις που απλά δεν θα αξίζει τον κόπο...

Κατά τα άλλα, είτε πας σε κάτι τέτοιο

PROCESSOR :: AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A85X Extreme4-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

που έχει το avantage ότι με ένα set καλές μνήμες παίζεις "χωρίς" gpu,

είτε πας σε κάτι τέτοιο

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8H61 R2.0 GLan Audio - Visionstudio.gr

PROCESSOR :: Intel Core i3 3240 3.40 GHz Dual Core Socket 1155 55W Box (BX80637I33240) - Visionstudio.gr

που η ενσωματωμένη είναι μεν για κλάματα, αλλά αν παίζεις discrete gpu έχει περισσότερη δύναμη στα games.

αν έχεις κάποια ήδη κάποια τίμια κάρτα και παίζεις games, θα πρότεινα το δεύτερo και ας ξέρουμε ήδη τον αντικαταστάτη του LGA1155 :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια κάρτα γραφικών, γιατί το σύστημα της υπογραφής μου έχει πουληθεί.

Γενικά θέλω να αποφύγω το κόστος για κάρτα γραφικών.

Να υποθέσω δηλαδή πως το FM2 socket είναι το πιο καινούργιο έτσι;

Απο υποστήριξη sata3 και usb 3 τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια κάρτα γραφικών, γιατί το σύστημα της υπογραφής μου έχει πουληθεί.

Γενικά θέλω να αποφύγω το κόστος για κάρτα γραφικών.

Να υποθέσω δηλαδή πως το FM2 socket είναι το πιο καινούργιο έτσι;

Απο υποστήριξη sata3 και usb 3 τι γίνεται;

Είδα την 5850 στην υπογραφή γι' αυτό και το intel. Στην περιίπτωσή σου πας για το amd apu και μάλλον γι' αυτη την μητρική

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A85X Extreme4-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

για να είσαι και με usb3&sata3. Αν δεν έχεις μνήμες, πάρε τις φθηνότερες 2133/2400 που θα βρεις και θα είσαι μια χαρά :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

αλλά αν παίζεις discrete gpu έχει περισσότερη δύναμη στα games.

αν έχεις κάποια ήδη κάποια τίμια κάρτα και παίζεις games, θα πρότεινα το δεύτερo και ας ξέρουμε ήδη τον αντικαταστάτη του LGA1155 :)

Δεν θέλω να φύγω εκτός topic αλλά ρίξε μια ματιά εδώ μεταξύ Core i3 3220 και A10-5800K με GTX670. ;)

Vliv procesoru na v?kon ve hr?ch ? od Phenom? po Core i7

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φύγω εκτός topic αλλά ρίξε μια ματιά εδώ μεταξύ Core i3 3220 και A10-5800K με GTX670. ;)

Vliv procesoru na v?kon ve hr?ch ? od Phenom? po Core i7

Είδα το λινκ από περιέργεια και δεν είδα πουθενά 5800κ μήπως εννοείς με τους fx?και εγω σε amd θα πηγενα αλλα λογο χαμηλης τιμης αν με επερνε θα πηγενα σε ιντελ μερια!

Link to comment
Share on other sites

Η asrock fm2a85x extreme4 ειναι καλη για over clocking?

Με τι μνήμες πρέπει να συνδυαστεί για να δώσει ότι έχει απο OC;

Οσο πιο οικονομικές γίνεται, ακόμα και σε 1 DIMM των 4gb για αρχή.

Αργότερα βλέπουμε να προστεθεί άλλο ένα.

http://www.skroutz.gr/s/2581335/Asrock-FM2A85X-Extreme4.html

Link to comment
Share on other sites

Η asrock fm2a85x extreme4 ειναι καλη για over clocking?

Με τι μνήμες πρέπει να συνδυαστεί για να δώσει ότι έχει απο OC;

Οσο πιο οικονομικές γίνεται, ακόμα και σε 1 DIMM των 4gb για αρχή.

Αργότερα βλέπουμε να προστεθεί άλλο ένα.

Asrock FM2A85X Extreme4 | Skroutz.gr

Ειναι ικανοποιητικη για oc!

Θα σου προτεινα τις Kingston HyperX Predator 2400Mhz 2x4gb διοτι οσο περισσοτερη συχνοτητα εχουν οι μνημες τοσο καλυτερα γραφικα θα εχει η ενσωματομενη!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η ουσιαστική διαφορά μεταξύ Α75 και Α85 chipset? Μήπως μπορώ να εξοικονομήσω κάποια χρήματα επιλέγοντας Α75? Ποιο είναι το χαμηλότερο που μπορώ να πάω, αλλά να υποστηρίζει ''καλά γραφικά'' sata3 & usb3?

Link to comment
Share on other sites

παντως προσφατα ημουν στο ιδιο διλημμα για φιλο μου και αντι για α5800 και φμ2 καταληξαμε σε φχ4300 και αμ3+ και πιστευω οτι ηταν πολυ καλυτερη επιλογη!μας πηγε 215ε mobo cpu 4gb ram!

Link to comment
Share on other sites

παντως προσφατα ημουν στο ιδιο διλημμα για φιλο μου και αντι για α5800 και φμ2 καταληξαμε σε φχ4300 και αμ3+ και πιστευω οτι ηταν πολυ καλυτερη επιλογη!μας πηγε 215ε mobo cpu 4gb ram!

Ναι ομως ετσι πρεπει να κανει και αγορα GPU!

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηγα με βαση το πρωτο Post που ειπε μητρηκης cpu!αμα δεν εχει δικια του gpu τοτε ναι οντως παει σε 5800κ.αλλα σιγουρα ειναι καλυτερος ο 4300 και ποιο future proof οπως γραφει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή ότι και να πάρω θα είναι με onboard κάρτα γραφικών.

Η χρήση του θα είναι λίγο απ όλα, και με κάνα gaming. ΟΚ, μπορεί η ενσωματωμένη 7660D του Α10-5800Κ να μην βάζει φωτιές, αλλά φαντάζομαι πως θα τρέχει με medium settings αξιοπρεπώς, σύμφωνα και με τα όσα διάβασα στο review του Γιώργου.

Future-proof εννοώ περισσότερο απο θέμα socket, πχ αποδοκιμάζω την intel που κάθε λίγο αλλάζει socket και απαξιώνει τους πελάτες της.

Απλά θέλω να βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται. Γι αυτό κοιτάζω απο θέμα μητρικής τι να προτιμήσω. Αν γλιτώσω κάτι παίρνω και ένα dimm 4GB ram, και αργότερα μόλις τα οικονομικά έιναι λίγο καλύτερα, βάζω άλλο ένα και κοιτάω κανα crossfire.

Επίσης επειδή θα στηθεί σε πάγκο, και όχι σε κάποιο κουτί, (γιατί θα μπαινοβγαίνουν δίσκοι συνέχεια με διάφορα λειτουργικά), θα βόλευε να έχει η μητρική ενσωματωμένο κάποιο κουμπί on/off & reset, να γλιτώνουμε όλη την ώρα το βραχυκύκλωμα με κατσαβίδι στα pins για να ανοίγει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now