Recommended Posts

Είπα να ανοίξω αυτό το thread για όλους τους καμένους ssdσάδες και tweaksάδες :D και όχι μόνο!!

Τα πράγματα είναι πολύ απλα!

Κατεβάζετε το scriptάκι αυτό:

http://tinyurl.com/apc79yj

το κάνετε Unblock : δεξί κλίκ πάνω του -> Properties/Ιδιότητες και στην καρτέλα General κλικάρετε το "Unblock" πάνω από το Advanced

(Αν δεν σας το εμφανίζει, τότε είναι ήδη unblocked ;) )

και το τρέχετε! :D

το scriptάκι αυτό για όσους δεν το ξέρουν μετράει το shutdown και boot time, μάζι με όσο χρόνο θα πάρει στη μητρική να κάνει post κτλ :)

ανεβάζω και το δικό μου με κανονικό λειτουργικό πάνω και προγράμματα, έτσι για αρχή :D

Για πάμεεε!! :)...

boot time.jpg

boot time.jpg

boot time.jpg

57fd0847d29cb_boottime.jpg.7306856fe7f85

Link to comment
Share on other sites

66sec με 830 256; :crack:

για ρίξε μια ματιά στο msconfig σου και στα tips and tweaks για ssd:p

στα bench ειναι εντάξει τα νουμερα;

Τα χω πειραξει αυτα, αλλα ειμαι με ταλαιπωρημενο γενικα λειτουργικο + οτι ειναι απο clone οταν αλλαξα τον Vertex 2 και οχι clean install οποτε ολα αυτα παιζουν ρολο πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

δεν με φτανετε σας λεω!! 129 set the record

:respekt::hehe::hehe:

Τα χω πειραξει αυτα, αλλα ειμαι με ταλαιπωρημενο γενικα λειτουργικο + οτι ειναι απο clone οταν αλλαξα τον Vertex 2 και οχι clean install οποτε ολα αυτα παιζουν ρολο πιστευω..

χμμ.. απο image είναι δηλαδή;

είχα και γω θέμα οταν έσπασα ενα raid0 σε vertex 3 και πήγα να ρίξω το image σε έναν απο τους δύο ssd

μηπως το drive δεν ειναι aligned;;; το χεις τσεκάρει;;

αν το εχεις τσεκάρει και είναι aligned, τότε κάνε ενα ωραιότατο secure erase τον ssd..και βάλε windows πάλι... ( μόνο που το εγραψα...κουράστηκα ) :(

Edited by OrfeasGR
multiquote
Link to comment
Share on other sites

:que:...

με 8ράκια είσαι ε; :)

startq.jpg

pc υπογραφης με 4 sec delay στο post screen για να προλαβαινω να μπαινω bios :hehe:

αν καταλαβα καλά.. δεν έχεις κάνει το fast boot enable στο bios; :que:...

nice score πάντως και rig υπογραφής.. ζηλεύω :D :D

δεν βλέπω κανένα όμως κάτω απο 30sec και ανησυχω :hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Oρφεα ναι με 8ρια.

Ειναι φυσιολογικο το νουμερο? Ρωταω απλα γιατι τους δισκους μου τους αναγνωριζει με περιεργα ονομα τη στιγμη που ειμαι ΟΚ απο drivers κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Oρφεα ναι με 8ρια.

Ειναι φυσιολογικο το νουμερο? Ρωταω απλα γιατι τους δισκους μου τους αναγνωριζει με περιεργα ονομα τη στιγμη που ειμαι ΟΚ απο drivers κλπ.

σε ssd ειναι το OS σου πάνω; το scriptaki αυτό έχει να κάνει με το hardware, πιο πολύ όμως με το πόσο καλά έχεις setάρει τα windows..και με άσχετους παράγοντες όπως πόσα sec κάνει για να ποστάρει η μητρική σου.. δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί-its just 4 fun :) , τρέξε benchmarks για να δεις πως πάνε οι δισκοι σου.δώσε λίγο και τα specs σου...

ps: τι εννοεις τους αναγνωρίζει με περίεργα ονόματα;

Link to comment
Share on other sites

σε ssd ειναι το OS σου πάνω; το scriptaki αυτό έχει να κάνει με το hardware, πιο πολύ όμως με το πόσο καλά έχεις setάρει τα windows..και με άσχετους παράγοντες όπως πόσα sec κάνει για να ποστάρει η μητρική σου.. δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί-its just 4 fun :) , τρέξε benchmarks για να δεις πως πάνε οι δισκοι σου.δώσε λίγο και τα specs σου...

ps: τι εννοεις τους αναγνωρίζει με περίεργα ονόματα;

Σε benchmark που ειδα απο αλους ειμαι λιγο πισω σε σχεση με τον ιδιο δισκο αλλα 256gb.

To setup μου ειναι ι7 3820, asus p9x79 deluxe, 16gb ram και το λειτουργικο πανω σε 840 pro 128gb

Oιστε και τα ονοματα... Στο bios τα βλεπω κανονικα ομως...

Untitled_zps44b42a3d.png

Link to comment
Share on other sites

με 8ράκια είσαι ε; :)

αν καταλαβα καλά.. δεν έχεις κάνει το fast boot enable στο bios; :que:...

nice score πάντως και rig υπογραφής.. ζηλεύω :D :D

δεν βλέπω κανένα όμως κάτω απο 30sec και ανησυχω :hehe::hehe::hehe::hehe:

το εχω το fast boot enabled... αλλα εχω βαλει να κραταει το post screen 4 sec για να προλαβαινω να παταω DEL και να μπω στο bios... γιατι αλλιως εκανα 15 ρεσταρτ μεχρι να το πετυχω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now