dimmu

ερωτηση για dual channel

Recommended Posts

Ειμαι με 2600, gigabyte ud3 και εχω 2x4 συνολο 8 γιγα corsair vageance.αν προσθεσω αλλο ενα ντιμ 1x4 θα εχω προβλημα με το ντουαλ τσανελ η καποια αλλη ασυμβατοτητα,προβλημα?Εχω μονο ενα σλοτ ακομα ελευθερο μιας κ το αλλο εχει προβλημα γιαυτο κ ρωταω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτωντας ένα τρίτο στικάκι μνήμης σto σλοτ ου απομένει απλώς θα χάσεις το dual channel με ότι αυτό συνεπάγεται. Από κεί και πέρα το μόνο που χρειάζεται για να αποφύγεις προβλήματα είναι να πάρεις μνήμη με ίδια χαρακτηριστικά, δηλαδή να κοιτάξεις ταχύτητα και timmings ε και τσίμπα και vengeance για να είσαι μέσα.

* Τί πρόβλημα έχει ακριβώς το άλλο slot που αναφέρεσαι πάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν χασω το dual channel τι συνεπαγεται?Εχω ακριβως ιδιο ραμακι γιαυτο και ειμαι σε αυτο το διλιμμα.

*Το προβλημα που εχει το αλλο σλοτ δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα οτι και να βαλω πανω δεν το διαβαζει ,γενικα εκανε τα γνωστα κουλα(μπλε οθονες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτωντας ένα τρίτο στικάκι μνήμης σto σλοτ ου απομένει απλώς θα χάσεις το dual channel με ότι αυτό συνεπάγεται. Από κεί και πέρα το μόνο που χρειάζεται για να αποφύγεις προβλήματα είναι να πάρεις μνήμη με ίδια χαρακτηριστικά, δηλαδή να κοιτάξεις ταχύτητα και timmings ε και τσίμπα και vengeance για να είσαι μέσα.

* Τί πρόβλημα έχει ακριβώς το άλλο slot που αναφέρεσαι πάνω ?

Λάθος

Δεν θα χάσει τo dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now