Yiorgos

Laptop 500-550 Max

Recommended Posts

Ενδιαφέρεται ο ξαδερφός μου να πάρει ένα λάπτοπ με 500-550Ε μάξ. Η χρήση που κάνει είναι λίγο απ όλα, απλά θέλει να μην σέρνεται, και να μπορεί να παίξει κανά PES, NFS, τέτοιου στυλ παιχνίδια. Έχετε να προτείνετε κάτι; Με αγορά απο Ελληνικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

έχω πιάσει τα χέρια μου 5-6 hp λαπτοπ και έχω να πω σαν υπέρ ότι έχουν πολύ καλες επιδόσεις και δυνατό hardware ειδικά σαν value for money με πολύ καλές δυνατότητες, επεκτασιμότητα και υποστήριξη(software).

Σαν κατά, έχουν φθηνά υλίκά κατασκευής κάτι που φαίνεται σχευτικά εύκολα.. κάνουν γρατζουνιές ξεβάφουν στις άκρες, φεύγουν εύκολα τα πλήκτρα και το σημαντικότερο... υπερθερμένονται τρομερά, ειδικά το καλοκαίρι!! το hp ενός φίλου μου έπιανε 105C σε cpu και 53C στον hdd.. αυτό συμβαίνει από το γεγονός ότι γεμίζουν ευκόλα σκόνη αναμεσα στο ανεμιστηρακι αλλα και επειδη τα componmets ήταν έτσι ώστε δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου air flow... δεν ξέρω αν το βελτίωσαν στα τελευταία μοντέλα τους..

Από την άλλη τα acer παρουσιάζουν hw προβλήματα περισότερο..

Καλά για turbo-x δεν το συζητάω..αν και τρομερό hardware για τα λεφτά τους.. δεν εχουν καμία υποστηριξη σε Software και firmware.. παρόλαυτα θα ήθελα να πω πως το turbo-χ του πατέρα μου αγορασμένο το 2005 με 20.000+ ώρες στον hdd δουλεύει απροβλημάτιστα και καθημερινά:hehe::hehe:

Kαι τα sony είναι αρκετά καλά(owner), απλά είναι πολύ ακριβά για το hardware που προσφέρουν..

toshiba όπως είπε ο φίλος khetzal είναι μια πολύ καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω πουθενά με τα παραπάνω. Θυμάμαι κι εγώ στα παλιότερα μοντέλα HP, η υπερθέρμανση ήταν κάτι σύνηθες, κυρίως λόγο λανθασμένου layout και τοποθέτησης των components.

Φαντάζομαι πως η κατάσταση τα τελευταία χρόνια πρέπει να έχει διορθωθεί, όχι ότι δεν κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Πολύ καλή άποψη προσωπικά, έχω για τα Toshiba και τα Dell, αλλά με μια ματιά που έριξα δεν μπόρεσα να καταλάβω αν στην συγκεκριμένη κατηγορία τιμής, μπορούν να αντεπεξέλθουν στα ζητούμενα που αναφέρονται στο πρώτο ποστ (να μην σερνονται και κάνα PES kai NFS δλδ).

Απλά ο ξάδερφος αδυνατεί να δώσει οτιδήποτε πάνω απο 550. Κανονικά το όριό του είναι τα 500, απλά θα ζοριστεί για τα επιπλέον αν πραγματικά αξίζει. Και κάτι πιο φτηνό να έβρισκε που να έκανε την δουλειά του δεν τον χάλαγε. Τα περισσότερα πιο φτηνά με ''φαινομενικά'' ακλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, είναι κάποια με AMD E series, τα οποία δεν γνωρίζω καθόλου τι λένε. (Γενικά έχω χάσει λίγο επαφή με τις εξελίξεις της AMD και σε τι επίπεδα βρίσκονται οι επεξεργαστές της.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει καποια μοντελα απο hp που ειναι παρα πολυ καλης κατασκευης με κανενα προβλημα αλλα και τα 2 ηταν 750Ε και πανω...Οσο για toshiba παλια ηταν πολυ καλα τωρα τελευταια δεν ξερω τι παιζει!

Και τα sony πολυ καλα οπως ειπε ο orfeasgr αλλα και πολυ ακριβα

για μενα dell,hp,sony και/η toshiba! Oσο για turbox ουτε τζαμπα ;P..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται ο ξαδερφός μου να πάρει ένα λάπτοπ με 500-550Ε μάξ. Η χρήση που κάνει είναι λίγο απ όλα, απλά θέλει να μην σέρνεται, και να μπορεί να παίξει κανά PES, NFS, τέτοιου στυλ παιχνίδια. Έχετε να προτείνετε κάτι; Με αγορά απο Ελληνικό κατάστημα.

SAMSUNG NP300E5C-S03GR 15.6'' INTEL I3-3110M 4GB 500GB NVIDIA GT620M 1GB WINDOWS 8 - - E-SHOP.GR

Αξιόλογο μηχάνημα στα 580

ΥΓ : Το πολύ πολύ, ας μην βγει 1 μέρα ο ξάδερφός σου !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now