gprhellas

Rampage Extreme X48

Recommended Posts

..δοκίμασα άλλα πράγματα σήμερα :D

[attach]1835[/attach]

Αν είσαι με 400 FSB Strap και divider τον 3/5 όπως φαίνεται, τότες να ξέρεις ότι είσαι στα 990MHz @ RAM ( δηλαδή DDR3-1980 ).

Στο X48 ο 3/5 divider στο 400άρι Strap δεν λειτουργεί και στην ουσία είναι ο 2/3.

Πολύ καλές μνήμες anyway :)

Link to comment
Share on other sites

..thanks boys :)

o cpu πάει με ~1.76v 6g για 1m αλλά απο κει και πάνω δείχνει σαν να μην ακούει η σαν να μην μπορεί να κοντράρει το cascade, θα κάνω λίγο καλύτερη μόνωση σήμερα και βλέπουμε!! Μεχρι 1.9v που δοκίμασα πάντως δεν τρέχει 3D με την καμία μεχρι 5920 μετά γιοκ.

@billpeppas το ξέρω βρε αυτό με τις μνήμες αφού και στο bios 1980 λέει, thanks anyway ;P..

Link to comment
Share on other sites

..thanks boys :)

o cpu πάει με ~1.76v 6g για 1m αλλά απο κει και πάνω δείχνει σαν να μην ακούει η σαν να μην μπορεί να κοντράρει το cascade, θα κάνω λίγο καλύτερη μόνωση σήμερα και βλέπουμε!! Μεχρι 1.9v που δοκίμασα πάντως δεν τρέχει 3D με την καμία μεχρι 5920 μετά γιοκ.

@billpeppas το ξέρω βρε αυτό με τις μνήμες αφού και στο bios 1980 λέει, thanks anyway ;P..

Ααα, το διορθώσανε επιτέλους στο BIOS δηλαδή.

Δοκίμασες με το LoadLine Calibration disabled και να δώσεις παραπάνω τάση στο Vcore ώστε να έρθει στα 1.9V πραγματικό με το Vdroop?

1.95V με το LLC Disabled θα πρέπει να δίνει γύρω στο 1.89V πραγματικό.

Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι η Rampage Extreme έχει πρόβλημα με το LLC enabled από ένα σημείο και έπειτα ( ίσως είναι και το αντίθετο, δεν θυμάμαι καλά και δεν μπορώ να βρω το κ*λο-post ).

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου παντως εχει βγει off.....LLC μετα τα 1.8 γιοκ.....ουτε για αστειο...

πλεον για να παιξει 600+ fsb,θελει μονο 400 stap,πανω απο 1.8Vmch και εννοειται PL9 ουτε για πλακα.....αντε παμε γι`αλλη...

σε μια P5Q3 dlx που δοκιμασα,ολα τα προβληματα λυθηκαν δια μαγειας....μεχρι και με 1.87 μπηκα (LLC enabled -52C idle).

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να ροτισω για ενα προβλημα που εχω με τη μητρικη η ειναι μονο για ο/c

τεσπα αν ειναι σβηστε το....

Το προβλημα ειναι....

προσπαθω να φτιαξω μια συστοιχια raid αλλα τιποτα αφου μπω και ορισω την συστοιχια απο το utility του bios πρεπει να μπω και στο bios να βαλω raid αντι ide σε μια επιλογη το θεμα ειναι ομως οτι το λειτουργικο τρεχει απο ενα raptor ξεχωριστα μονο του....

Οταν λοιπον βαλω raid και παει να ξεκινισει το μηχανημα ανγνωριζει την συστοιχια και παει να bootαρει απο τον raptor και κρασαρει οταν ειναι σε ide φυσικα συμβαινει το αντιθετο.....

επισης και μονο με την συστοιχια η μονο με το raptor με raid παλι crasharei.....

ακομα αν παω να μπουταρω απο το cd για να κανω fresh install σε vista δεν μου κανει καν prompt για να μπουταρω ενω με xp μπουταρει βαζω τα drivers me f6 και μετα απο λιγο crasharei....

:funk:..:loveliness:..:funk:..:loveliness:..:funk:..:loveliness:..

Τι μπορει να φταει ξερει κανεις εχω απελπιστει λετε να ειναι ελλατωματικο το mobo....?

Ευχαριστω....

ps το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα με το formula και παραξενευομαι...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και κανά manual καμμιά φορά βρε συ.

Αν αλλάξεις το mode του controller από Legacy IDE ( IDE ) σε AHCI ή RAID Mode τότες πρέπει να είναι περασμένοι οι AHCI/RAID Drivers του Intel ICH9R ( Matrix Storage Manager @ Intel Download Center, under "Desktop Chipsets" ) για να αναγνωρίσουν τα Windows τον controller και να μπούνε κανονικά.

Κανονικά δεν προτείνεται αυτό το trick ( γύρισμα σε IDE Mode, πέρασμα drivers, γύρισμα σε RAID Mode ) γιατί μερικές φορές τα Windows δεν είναι όσο "responsive" θα έπρεπε να είναι, όπως αν είχες κάνει την κανονική διαδικασία, δηλαδή να εγκαταστήσεις τα Windows έχοντας ήδη τον controller σε AHCI ή RAID mode.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

κακως δεν ανεφερα οτι οταν εγκαθιστω το intel matrix storage manager μεσα στα windows και ειμαι σε ide mode μου λεει your system does not meet minimum system requirements και δεν εγκαθιστατε

επισης οπως ειπα αν βαλω raid και παω να μπουταρω απο το cd δεν μου βγαζει καν prompt με raid.....

Link to comment
Share on other sites

1) Θέλει "trick" για να περάσουν οι drivers στο driver repository των Windows, αφού σαν συσκευή ο SATA Controller του ICH9R δεν φαίνεται λόγω ότι είναι σε IDE ( Legacy ) Mode.

Δεξί κλίκ στο inf αρχείο στον προσωρινό φάκελο εγκατάστασης του MSM και Install από το menu.

2) Φυσικό επακόλουθο, αφού δεν έχεις βάλει τους drivers με floppy ( F6 ) ούτε τους έχεις ενσωματώσει στο CD των Windows σου.

Link to comment
Share on other sites

παίζει κανείς με δαυτήν ή το γυρίσατε όλοι σε i7; :hehe: Ποιό είναι το καλύτερο bios για o/ced μνήμες; Είμαι με το 1201, και ότι και αν δοκίμασα δεν λένε να πάνε πάνω από 1600 (CSX 2x2 d9gtr)/450fsb...O 9650 έπαιζε άνετα στα 495 fsb στην evo :$..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η καλύτερη μητρική για Quad αυτή. Εγώ θα προτιμούσα την Evo που είχες για τον Q9650.

Ναι βρε το ξέρω οκ άλλωστε δεν θα παίξει μόνο με τον 9650 :Q.....αλλά δεν πιστεύω να μην έχει τουλάχιστον τα 450fsb :confused:. Απότι είδα και αλλού δεν πολυγουστάρει 2x2 και Samsung IC's...oι CSX samsung δεν είναι, είναι όμως 2x2 :hehe:.. Καμία προτίμηση σε Bios;:whistling: Θα δοκιμάσω πάλι αύριο με κάτι Dominator να δω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now