PinwmpireS

Φωτογραφίες και Φωτισμός Thread

Recommended Posts

dsc03250lp.jpg

Πως σας φαίνεται ?

Προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με τα φώτα και πως/που πρέπει να τα τοποθετήσω και πραγματικά δεν βγάζω άκρη..

Ιάσωνα/Mike δώστε κανα Link να διαβάσω λίγο τι γίνεται με τον φωτισμό ρει!

Link to comment
Share on other sites

dsc03250lp.jpg

Πως σας φαίνεται ?

Προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με τα φώτα και πως/που πρέπει να τα τοποθετήσω και πραγματικά δεν βγάζω άκρη..

Ιάσωνα/Mike δώστε κανα Link να διαβάσω λίγο τι γίνεται με τον φωτισμό ρει!

Τι σε εντυπωσίασε στην φωτογραφία και ρωτάς βασικά? :S

Για να βγάλεις κάτι τέτοιο μου φαίνεται βάζεις 2 φώτα σε ίδιο ύψος με τις μνήμες δεξιά και αριστερά και να φέγγουνε στο κέντρο της μνήμης, μπορείς όμως να το κανεις και με 1 !

Ο mike φυσικά τα ξέρει καλύτερα γιατί έχει και σπίτι του ασχολείται και χρονια !

Link to comment
Share on other sites

Δεν με "εντυπωσίασε" κάτι.. απλά ρωτάω πως σας φαίνεται ο φωτισμός στην φωτογραφία.. Εγώ την έχω βγάλει αυτήν την φωτογραφία και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι εντάξει ο φωτισμός της.

Χρησιμοποίησα 2 φώτα όπως λες, 1 μεγάλο από πάνω και ένα μικρότερο χαμηλά και σχετικά μπροστά από το αντικείμενο.

Αυτή πως σας φαίνεται από άποψη φωτισμού..?

dsc03218co.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει πολύ περίεργο αντικείμενο να ξέρεις,γυαλίζει πολύ το αλουμίνιο !

Να προσπαθείς να βγάζεις τα χρώματα όσο πιο ζωντανά μπορείς και να μην σου βγαίνουν άσπρα από το φως !

Η πάνω που έβγαλες μαρεσε αρκετά σε σχέση με αυτή μακάρι να την έχεις βγάλει εσύ και όχι το search του google !

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω man ο dellman κοιτάει το θέμα ελπίζω να σου πει !

Ο σύνηθες τρόπος είναι γυρνάμε το φως λίγο δεξιά η λίγο αριστερά ώστε να μην χτυπάει το αντικείμενο

Link to comment
Share on other sites

Δεν με "εντυπωσίασε" κάτι.. απλά ρωτάω πως σας φαίνεται ο φωτισμός στην φωτογραφία.. Εγώ την έχω βγάλει αυτήν την φωτογραφία και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι εντάξει ο φωτισμός της.

Χρησιμοποίησα 2 φώτα όπως λες, 1 μεγάλο από πάνω και ένα μικρότερο χαμηλά και σχετικά μπροστά από το αντικείμενο.

Αυτή πως σας φαίνεται από άποψη φωτισμού..?

dsc03218co.jpg

βάλε ένα diffuser πάνω από το φως για να μη χτυπάει στο αλουμίνιο και για μένα τράβα σε άσπρο φόντο

αν θες κάνε ένα σχεδιάγραμμα πως ακριβώς έβαλες τα φώτα

http://www.popphoto.com/gallery/top-10-photography-lighting-facts-you-should-know

http://photo.tutsplus.com/tutorials/lighting/a-step-by-step-guide-to-shooting-your-first-product-photograph/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!:D Βασίλη περαστικα ρε φίλε!

Dellman έχω βάλει diffuser στα φώτα.. Όχι ακριβώς diffuser.. έχω βάλει ριζοχαρτο, την ίδια δουλεια δεν κάνει περίπου?

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλα στην φωτογραφία, θα σου βγάλω και άλλη αν θέλεις οταν γυρίσω απο την δουλεια.

Κάπως έτσι είναι τα φώτα..

[ATTACH]8239[/ATTACH]

Αυτο που λες για το άσπρο φόντο, είναι καθαρα θέμα γουστου ή αλλάζει κάτι τεχνικά στην φωτογραφία?

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1359096592.473726.jpg

ImageUploadedByTapatalk1359096592.473726

Link to comment
Share on other sites

το άσπρο μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις μετά στο pp

δες το δεύτερο λινκ που σου έβαλα και να το ξαναβλέπουμε αφού κάνεις κάποιες δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! :D Παρασκευή σήμερα!

Dellman τα είδα τα Link, το ένα που έλεγε γενικά για τον φωτισμό δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον.. είχε πολύ γενικές πληροφορίες γύρω από τον φωτισμό και περισσότερο φωτισμό για πορτέτα και τοπία και κυρίως σε εξωτερικούς χώρους. Το άλλο ήταν πιο πολύ για αυτό που θέλω να κάνω.. θα κάνω μερικές δοκιμές και θα σου δείξω φωτογραφίες να μου πεις την γνώμη σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες ! :D

Πολύ σαπίλα τα Mc.. το στομάχι χάλια!

Dellman σε ευχαριστώ για την βοήθεια ρει! Θα ψάξω πάνω σε τι άλλες επιφάνειες μπορώ να φωτογραφίζω για να αποφύγω τον κόκκο που λες..

Ζακ, να σου πάνε ΟΛΑ καλά ρε φίλε! Όπως τα θέλεις.. μόνο επιτυχίες!

δοκίμασε άσπρο πανι (λευκό) να τραβάς raw και iso 100

επίσης τι θερμοκρασία και watt είναι τα φώτα σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now