Recommended Posts

οχι - μην κανεις το λαθος να αγορασεις gaming headset .

ουσιαστικα πληρωνεις κατα πολυ την λεξη gaming και για φτωχα specs σου βαζουν +20ε

απλα γιατι λεει gaming .

καλυτερα να αγορασεις ποιοτικα headphones που θα βγαζουν σωστο ηχο και αν θες και μικροφωνο ενα clip on η ενα απλο των 5ε ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω να παρω τα kraken pro?

Αυτην την στιγμη δεν εχω καποιο headset...θελω να παρω ενα να το συνδεω και στο galaxy s ii..

Ακουω καλα λογια για τα συγκεκριμενα...το μαυρο δεν ξερω ποτε θα ερθει εδω ομως...

Link to comment
Share on other sites

οχι - μην κανεις το λαθος να αγορασεις gaming headset .

ουσιαστικα πληρωνεις κατα πολυ την λεξη gaming και για φτωχα specs σου βαζουν +20ε

απλα γιατι λεει gaming .

καλυτερα να αγορασεις ποιοτικα headphones που θα βγαζουν σωστο ηχο και αν θες και μικροφωνο ενα clip on η ενα απλο των 5ε ...

Δεν νομίζω πως πληρώνω το gaming τόσο. Τα specs είναι αρκετά καλά και ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

έχει ένα point ο alphastorm. Το έχω συζητήσει και με ένα φίλο που ασχολείται πολύ με τον ήχο. Απλά πληρώνεις πολύ το "gaming headset". Παρόλαυτα τα λατρεύω τα Steelseries μου :D

Link to comment
Share on other sites

Big mistake.

Αντιλαμβάνομαι πως επίσης δεν ξέρεις τι σημαίνουνε τα νούμερα που μόλις έγραψες κιόλας.

Define budget, για να πέσουνε σωστές προτάσεις.

Παρά το μικρό της ηλικίας μου νομίζω πως ξέρω έστω και λίγο τι σημαίνουν τα χαρακτηριστικά και δεν νομίζω ότι είναι αισθητή η διάφορα οταν το αυτί αντιλαμβάνεται περίπου 18hertz και τα ακουστικά μου δίνουν 10 και αλλά 20 ειδικά μέσα στο παιχνίδι που υπάρχουν και άλλοι τόσοι ήχοι. Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε έχω σπουδάσει κάτι γι'αυτό και σας ρωτάω πριν κάνω κάποια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Παρά το μικρό της ηλικίας μου νομίζω πως ξέρω έστω και λίγο τι σημαίνουν τα χαρακτηριστικά και δεν νομίζω ότι είναι αισθητή η διάφορα οταν το αυτί αντιλαμβάνεται περίπου 18hertz και τα ακουστικά μου δίνουν 10 και αλλά 20 ειδικά μέσα στο παιχνίδι που υπάρχουν και άλλοι τόσοι ήχοι. Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος' date=' δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε έχω σπουδάσει κάτι γι'αυτό και σας ρωτάω πριν κάνω κάποια αγορά.[/quote']

1) Ο κατασκευαστής λέει το και το... είσαι σίγουρος ότι πιάνει αυτά τα νούμερα ?

Γιατί και το Fiesta μας λέει το βιβλίο 5.8l/100km αλλά κάτω από 7l/100km δεν πάει ότι και να κάνεις.

2) Έστω ότι ισχύουνε τα νούμερα, ξέρεις δηλαδή ότι αναπαράγει συχνότητες από τα 100Hz μέχρι τα 18κHz π.χ.

Αυτό σημαίνει ότι τις αναπαράγει σωστά ?

Επίσης σου λέει αν κάποιες συχνότητες τις αναπαράγει σε υψηλότερες ή χαμηλότερες εντάσεις από τις άλλες ?

Να σε βοηθήσω, η απάντηση και στις 2 ερωτήσεις είναι ΟΧΙ.

Οπότε πες μια τι κάρτα ήχου έχεις, πόσα λεφτά διαθέτεις για να πάμε παρακάτω και να κάνεις καμμιά αγορά σωστή.

Link to comment
Share on other sites

1) Ο κατασκευαστής λέει το και το... είσαι σίγουρος ότι πιάνει αυτά τα νούμερα ?

Γιατί και το Fiesta μας λέει το βιβλίο 5.8l/100km αλλά κάτω από 7l/100km δεν πάει ότι και να κάνεις.

2) Έστω ότι ισχύουνε τα νούμερα, ξέρεις δηλαδή ότι αναπαράγει συχνότητες από τα 100Hz μέχρι τα 18κHz π.χ.

Αυτό σημαίνει ότι τις αναπαράγει σωστά ?

Επίσης σου λέει αν κάποιες συχνότητες τις αναπαράγει σε υψηλότερες ή χαμηλότερες εντάσεις από τις άλλες ?

Να σε βοηθήσω, η απάντηση και στις 2 ερωτήσεις είναι ΟΧΙ.

Οπότε πες μια τι κάρτα ήχου έχεις, πόσα λεφτά διαθέτεις για να πάμε παρακάτω και να κάνεις καμμιά αγορά σωστή.

Μάλιστα. Η αλήθεια είναι ότι εμπιστεύομαι τις εταιρίες όταν πληρώνω τα αντίστοιχα λεφτά και στο παρελθόν η Skullcandy με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο. Creative δεν έχω δοκιμάσει. Καρτούλα η onboard.

ASUS - - ASUS MAXIMUS V GENE

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πληρώσεις για επαγγελματικό και ποιοτικό ήχο ναι θα δώσεις παραπάνω. Εγώ δεν ψάχνω κάτι τέτοιο όμως, απλά δεν θέλω να είναι κάτι απλό θέλω να έχει κάτι παραπάνω!

και κάτι άλλο: Όλες αυτές οι τεχνολογίες που έχει π.χ. 3D surround sound και pro studio δεν ειναι ένα συν σαν σύνολο ή είναι μούφα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα την λέξη gaming, τα δήθεν ακουστικά 5.1/6.1/7.1 και @@ μέντολες.

Πες μας επιτέλους πόσα λεφτά διαθέτεις.

Θα δώσεις μέχρι 50? ?

Μέχρι 100? ?

Μέχρι 200? ?

Μέχρι 500? ?

Μέχρι 1000? ?

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση... αλλα γιατι το μπερδεύετε το παιδι? Σίγουρα εχεις δίκιο ρε Bill σε αυτα που λες, εχεις σκεφτεί όμως αν όλα αυτα τον νοιαζουν?

Απο όσο έχω καταλάβει το παιδι θέλει το headset για να παίζει games, να έχει και το mic του για να επικοινωνεί με τους συμπαίκτες του κτλπ... Δεν το θέλει για επαγγελματική χρήση.. δεν τον νοιάζει η κρυστάλλινη ποιότητα ούτε τα Hz και kHz.. Απλα να παίζει games θέλει..

Όλα αυτα που λέω, τα λέω γιατι αυτή η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα που θα δει ο Βασίλης απο headset σε headset είναι μια διάφορα που εσύ δεν πρόκειται να παρατηρήσεις ποτε..

Προσωπική συμβουλή.. Πήγενε δώσε μερικά χρήματα, πάρε το headset που σου αρέσει, πρόσεξε να έχει αφρατα/αναπαυτικά μαξιλαρακια στα earcups για να μην σε κουράζουν και that's all!

Link to comment
Share on other sites

Σε fps ( π.χ. BF3, R6, CS:S, CoD, etc ) έχουνε διαφορά στο πόσο καλό positioning κάνουνε όμως τα κωλό-ακουστικά ( aka creative, logitech, zalman, steelseries, skullc, etc ) και ένα καλό headset ( π.χ. τα Sennheiser PC 360 των 180? ή έστω τα PC 350 των 140?, όπως αντίστοιχα π.χ. και τα ακουστικά Sennheiser HD 439 των 60? )

Τα δε, Superlux ξεφεύγουνε σε ήχο και φτάνουνε Sennheiser, AKG, Grado, Sony, κ.α. των 150-190?... αλλά έχουνε κάποιες απαιτήσεις ( ενίσχυση ) και ελαττώματα ( κακό fit, μετριότατη ποιότητα κατασκευής, κλπ ).

Το παιδί που λες Γιάννη μόνος του έμπλεξε τα specifications τις συχνότητες κλπ, δεν βοηθάει καθόλου ( έχουμε ρωτήσει 15.000 φορές πόσα λεφτά διαθέτει αλλά δεν λέει ), κάνει σαν να ξέρει τα πάντα, και ταυτόχρονα αφού αγνοεί τους πάντες λέει "κανείς δεν βοηθάει ρε παιδιά ?"

Κατάσταση ghost και αν είναι intake ή exhaust οι fans των PSU ένα πράμα... to be ignored soon :)

Link to comment
Share on other sites

Σε fps ( π.χ. BF3, R6, CS:S, CoD, etc ) έχουνε διαφορά στο πόσο καλό positioning κάνουνε όμως τα κωλό-ακουστικά ( aka creative, logitech, zalman, steelseries, skullc, etc ) και ένα καλό headset ( π.χ. τα Sennheiser PC 360 των 180? ή έστω τα PC 350 των 140?, όπως αντίστοιχα π.χ. και τα ακουστικά Sennheiser HD 439 των 60? )

ισχυει αυτο.

παιδια το gaming στους υπολογιστες ειναι 90% price factor και τι εννοω?

θα τσιμπησουν την τιμη γιατι απευθυνονται σε "κοινο"

οταν ο αλλος θα δωσει 120ε για ποντικι razer το οποιο φοραει οχι αρκετα καλο αισθητηρα(accelerations - skipping) δεδομενου παντα των χρηματων καταλαβαινεις τι παιζει .

πες μας το budget και σιγουρα κατι θα βρουμε που θα σε καλυπτει στο φουλ.

καλημερεεςςςς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το thread το άνοιξα με όλη την καλή διάθεση και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση. Ποτέ δεν έμπλεξα specs ή είπα ότι θέλω το καλύτερο. Επίσης ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα αντίθετα είχα και τις αμφιβολίες μου μιας και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τον ήχο. Το να με αρπάζεις από τα μούτρα λέγοντας ότι κάνω μεγάλο λάθος και δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά που γράφω δεν με βοηθάει. Γι'αυτό ζητάω μια εξήγηση για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. Μπορεί και να μην έγινα ξεκάθαρος, λάθος μου. Όπως και για την τιμή. Έχω υποχρεώσεις και δεν το πρόσεξα! Και πάλι συγνώμη. Για να είμαστε ξεκάθαροι και συγκεκριμένοι: περίπου στην ίδια τιμή μέχρι 100? το πολύ θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό, όχι το καλύτερο ούτε επαγγελματικό, headset για gaming κυρίως αλλά και μουσική αλλά και ακουστικά που δεν είναι gaming αλλά θα μου προσφέρουν καλύτερο ήχο από κάποιο gaming headset.

Με όλη την καλή διάθεση και φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα είσαι με την onboard, και είσαι στα 100?, πας ένα τικ πάνω στα 105-110? και τσιμπάς τα HD 518 ( Sennheiser HD 518 | Skroutz.gr ) ή ένα βήμα πίσω και παίρνεις τα HD 449.

Εφόσον γουστάρεις και μουσική, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις ένα κλίκ παραπάνω και να πάρεις τα 518, αξίζουνε τα 35 παραπάνω ( η αύξηση στην ποιότητα του ήχου και την ποιότητα υλικών είναι μεγαλύτερη της χρηματικής διαφοράς ).

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις στο θέμα του ήχου ( τι ηχεία και setup έχεις ακούσει ), αλλά σίγουρα θα ενθουσιαστείς από τον ήχο των HD 518 και θα τα ευχαριστιέσαι και σε games & music & movies.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο μπιλλαρας

και αμα θελησεις και μικροφωνο κυκλοφορουν πολλα clip on που ουσιαστικα κουμπωνουν πανω στο καλωδιο των headphones (σε περιπτωση που δεν θες απλο μικρ. γραφειου :) )

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό και συμπληρωματικό. Έχω ένα ζεύγος ακουστικών και δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα. Για μικρόφωνο χρησιμοποιούσα αυτό της κάμερας που βρίσκεται πιασμένη (clip-on) πάνω στην οθόνη. Είναι κάπως μακριά και αναγκάζεσαι να φωνάζεις και δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα ποιοτικό. Θα ήθελα μια πρόταση για σκέτο μικρόφωνο, γραφείου (με βάση) ή clip-on, ποιοτικό που να σου επιτρέπει να μιλάς σιγά (χωρίς να ακούγεσαι στο διπλανό δωμάτιο, όπως τώρα), με τιμή κάτω των 50 ?, κι αν γίνεται και κοντά στα 20 ? ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό και συμπληρωματικό. Έχω ένα ζεύγος ακουστικών και δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα. Για μικρόφωνο χρησιμοποιούσα αυτό της κάμερας που βρίσκεται πιασμένη (clip-on) πάνω στην οθόνη. Είναι κάπως μακριά και αναγκάζεσαι να φωνάζεις και δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα ποιοτικό. Θα ήθελα μια πρόταση για σκέτο μικρόφωνο, γραφείου (με βάση) ή clip-on, ποιοτικό που να σου επιτρέπει να μιλάς σιγά (χωρίς να ακούγεσαι στο διπλανό δωμάτιο, όπως τώρα), με τιμή κάτω των 50 ?, κι αν γίνεται και κοντά στα 20 ? ακόμα καλύτερα.

Με μικρόφωνο κάμερας ποτέ δεν ειχα θέμα ακόμα και με υπερ-φτηνιάρικη κάμερα. Δες λίγο τις ρυθμίσεις σου.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now