ngag3

Clock da' world

Recommended Posts

Καιιιιιιιιι πολύ καλησπέρα στην παρέα!

Τι κάνετε, πως είστε, πως κυλάει η ζωή;

General Q&A thread το συγκεκριμένο μιας και αφορά γενικά το oc και ειδικά την amd μεριά.

Με αφορμή λοιπόν μια νέα (αν και περιορισμένη) εισροή χρημάτων εις την τσέπη μας, είπα να κάνω ένα συστηματάκι με κύρια χρήση, την ενασχόληση και τον πειραματισμό με τον υπερχρονισμό (ωραία λέξη.)

Μετά απο τα πολύ καλά λόγια που κυκλοφορούν στα σκοτεινά ιντερνετικά σοκάκια, αποφάσισα να κινηθώ προς fm2, εκεί όμως ξεκινούν οι (πολλές) απορίες.

CPU: Σάλια κυλούν στο πηγούνι όταν κοιτάω τον 5800k αλλά είναι ψιλοαπαγορευτική η τιμή του, οπότε κοιτούσα κάτι σε 5400k. Πέρα απο τις προφανείς διαφορές τους (TDP/Cores/GPU), υπάρχει διαφορά στο oc potential; Επίσης πόσο πιο αδύναμη είναι η gpu του 5400 έναντι του 5800; Θα μπορούσα να περιμένω Richland αλλά βράζει το αίμα και δε νομίζω να αντέξω.

Mobo: Αφήνοντας στην άκρη το A55, γιατί Α85 έναντι του Α75; Υπάρχει διαφορά στις δυνατότητες/επιλογές όσο αφορά το oc; Αξίζει να επενδύσω πχ σε μια Asus F2A85M - Pro ή μια MSI A85XA - G65, ή μπορώ να συμβιβαστώ με κάτι μικρότερο (τιμολογιακά); Αν "κουμπώνει" Richland πάνω, ίσως αποτελεί μονόδρομο το high end mobo.

Ram: Έχω "κλειδώσει" εδώ: Kingston Hyper X Beast 8GB 2400MHz CL11 λόγω συχνότητας. Πιστευω πως είναι οκ, διαφορετικά είμαι όλος αυτιά για προτάσεις!

HDD/Case και λοιπά τα θεωρώ εντελώς δευτερεύοντα οπότε δε θα σας κουράσω! Το μόνο που θα'θελα είναι να μου πείτε ποιο είναι το ελάχιστο, απο πλευράς Watt, τροφοδοτικό που με καλύπτει! Κάποιο 80+ 450άρι ίσως;

Ρεζουμέ: FM2 pc για πειραματισμό με τον υπέροχο κόσμο του oc (μιας και ο Q9550 μου είναι πεισματάρης), δευτερεύουσα χρήση web/ταινίες και ίσως κάνα Underground 2 γιατί είμαι πολύ γρήγορος.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να το διαβάσετε, ακόμα και αν δεν απαντήσετε και είθε ο Θεός της τύχης να σας δίνει πάντα "χρυσά κομμάτια" στο hardware!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σου,

ποιο είναι το budget που διαθέτεις για motherboard + CPU + μνήμες? Από ότι καταλαβαίνω θα παίξεις με την ενσωματωμένη GPU, ή έχεις κάρτα γραφικών που θα την χρησιμοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Ναι με την ενσωματομένη κάρτα θα παίξω! mobo+cpu+ram πάει γύρω στα 250 max, καθώς πρέπει να κρατήσω και κάνα ψιλό για τροφοδοτικό :P

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες που είπες, με αυτά

PROCESSOR :: AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A85X Extreme4-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

είναι πολύ κοντά στο budget σου, και αν έχεις και κάποια τίμια ψύκτρα, ξεκινάς με πολύ καλά basics για ο/c :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες που είπες, με αυτά

PROCESSOR :: AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A85X Extreme4-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

είναι πολύ κοντά στο budget σου, και αν έχεις και κάποια τίμια ψύκτρα, ξεκινάς με πολύ καλά basics για ο/c :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τίμια φαίνεται η Asrock! Ψύχτρα δεν έχω αποφασίσει ακόμη αλλά θα είναι high end, το μόνο σίγουρο!

Σε σχέση με το τροφοδοτικό μήπως ξέρουμε το ελάχιστο δυνατό απο άποψης Watt;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν θα βάλεις κάρτα και θα βολευτείς με την HD7660D, που από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά δυνατή ακόμα για παιχνίδια χαμηλών απαιτήσεων, δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω από ένα επώνυμο 400άρι psu.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Κατα πάσα πιθανότητα θα πάω σε κάποιο Corsair της Builder σειράς!

Σε σχέση με την ψύξη τώρα. Ήθελα κάτι σε Noctua NH-D14, αλλά είναι κομματάκι ακριβή (περίπου όσο το cpu xD). Κάτι σε Noctua NH-U9B SE2 θα με καλύψει αντίστοιχα καλά; Ή μήπως να κοιτάξω κάτι σε hydro της corsair;

Πολλές οι ερωτήσεις, ξέρω, αλλά υπομονή! :P

Link to comment
Share on other sites

Η NH-D14 είναι μια άριστη ψύκτρα αλλά θεωρώ πως εκτός από ακριβή είναι και υπερβολική για έναν 5800K APU, διότι οι trinity είναι κρύα chipάκια. Κοίτα για κάτι φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now