Nikos667

GTX 6xx χάλια render... 7xx

Recommended Posts

Γεια σε όλους άκουσα οτι η σειρά 6χχ σε render ειναι χειρότερη Απο 4χχ και 5χχ..,

Αρα η ερώτηση μου ειναι η σειρά 7ΧΧ θα ειναι καλύτερη?

Ακουσα οτι θα ειναι

60% η 40% πιο Γρηγόρη απο την σειρά 6ΧΧ

75% η 55% πιο Γρηγόρη απο την σειρά 5ΧΧ

85% η 60% πιο Γρηγόρη απο την σειρά 4XX

Αυτή τη στιγμή εχω μια HD 6770 που με την οποία δεν μπορω να κάνω render παρά μονο με CPU...

Μια 660TI η GTX 670 θα τα παει καλύτερα?

Δοκίμασα μια GTX 470 και rendari πολυ πιο Γρηγόρη Απο τον i7 2600....

H περιμένω για series 7ΧΧ??

Επίσης ξέρουμε ποτε βγαίνουν?

Για notebook έχουν βγει ήδη νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

venisk

Το CUDA δεν είναι και ότι καλύτερο για encoding εκτός και αν η μέτρια ποιότητα δεν είναι πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να αναφέρεται στο video encoding.

Nikos667

Η σειρά 6, αν δεν κάνω λάθος, υστερεί έναντι των 4 και 5 στο computing. Τα ποσοστά που διάβασες μάλλον έχουν σχέση με τις επιδόσεις σε 3D και όχι σε computing. Ίσως η οικονομικότερη λύση θα ήταν να βρεις καμιά φτηνή μεταχειρισμένη όπως η 470 (υποθέτω δανική την δοκίμασες) ή καμιά της σειράς 5. Αν η 7 ακολουθήσει την συνταγή της σειράς 6 που στόχευε περισσότερο σε 3D επιδόσεις, ίσως τζάμπα να περιμένεις.

Από εκεί και πέρα με την 6770 μήπως κάποια άλλα προγράμματα από αυτό που χρησιμοποιείς για rendering την αξιοποιούν καλύτερα μέσω OpenCL?

Υ.Γ. Δεν είμαι ειδικός στο rendering, ποιο πολύ μαντεύω. Καλύτερα να αναφέρεις ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς και για τι δουλειά θέλεις την κάρτα.

Υ.Γ.2 Περί mobile. Γενικά πέφτει πολύ rebrading δεξιά και αριστερά και ειδικά στα mobiles. Μπορεί να διαβάζεις π.χ.(τυχαία νούμερα) Nvidia 750m και να είναι μια 660m που πριν ήταν μια 570m. Το rebrading το κάνουν οι εταιρίες αναγκαστικά. Ακόμα και αν δεν έχουν νέα μοντέλα επειδή οι μεγάλοι κατασκευαστές έτοιμων υπολογιστών και φορητών απαιτούν νέα μοντέλα, η Nvidia και η AMD ανακοινώνουν τα παλιά τους μοντέλα με νέα ονόματα ειδικά για αυτούς τους κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

venisk

Το CUDA δεν είναι και ότι καλύτερο για encoding εκτός και αν η μέτρια ποιότητα δεν είναι πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να αναφέρεται στο video encoding.

Δεν το καταλαβαίνω πάλι αυτό.. οι παλιότερες κάρτες κάνουν ποιο γρήγορα τ δουλειά?

Δεν σε πιάνω..τι εννοείς μέτρια ποιότητα? μιλάμε για ακριβώς τ ίδια ανάλυση κ ακριβώς το ίδιο ήχο το ίδιο αρχείο γίνεται 4 φορές μικρότερο..δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό αλλά σίγουρα γίνεται γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω πάλι αυτό.. οι παλιότερες κάρτες κάνουν ποιο γρήγορα τ δουλειά?

Δεν σε πιάνω..τι εννοείς μέτρια ποιότητα? μιλάμε για ακριβώς τ ίδια ανάλυση κ ακριβώς το ίδιο ήχο το ίδιο αρχείο γίνεται 4 φορές μικρότερο..δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό αλλά σίγουρα γίνεται γρήγορα..

Οι GTX 5XX & GTX 4XX είναι πιο γρήγορες σε CUDA και σε κάποια από τα rendering tests γιατί έχουνε περισσότερες "μονάδες" εξειδικευμένες για αυτές τις λειτουργίες σε σχέση με τις GTX 6XX που περιορίσανε τις υπολογιστικές μονάδες πρός τέρψιν των επιδόσεων στα 3d games.

Όταν λέει ποιότητα εννοεί πως στις ίδιες ρυθμίσεις αν κάνεις το transcoding μέσω x86 ( μέσω του CPU δηλαδή, του επεξεργαστή ) αντί της κάρτας γραφικών ( είτε αυτή είναι nVIDIA, είτε ATi/AMD, είτε Intel HD Graphics ) το αποτέλεσμα μέσω της CPU έχει καλύτερη εικόνα λόγο των αλγορίθμων και λειτουργιών που δεν υποστηρίζονται από τις κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Το CUDA είχε πάντα την χειρότερη ποιότητα εικόνας. Κάπως καλύτερη είναι η κατάσταση στο θέμα ποιότητας του κωδικοποιημένου αρχείου με τις ΑΤΙ, αλλά αν θέλεις άριστη ποιότητα εικόνας πας στο Quicksync της Intel ή σε κωδικοποίηση μέσω cpu. Το CUDA μπορεί να είναι το ποιο γρήγορο, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο αν θέλεις να έχεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας. Αν τώρα θέλεις απλά στα γρήγορα μια κωδικοποίηση για το smartphone, να περάσεις ένα δίωρο π.χ. στο πλοίο/λεωφορείο, οκ.

Η σειρά 6 της Nvidia δεν αποδίδει τα αναμενόμενα σε σχέση με την 5 και την 4 σειρά στο computing, διότι η Nvidia επικεντρώθηκε στο 3D αυτή τη φορά. Επιπλέον δεν είδαμε τον super duper wow πυρήνα στην αγορά ως hi end, αλλά τον ποιο mainstream GK104 - αν δεν κάνω λάθος στους κωδικούς - με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! ευχαριστώ billpeppas για τις πληροφορίες δεν το γνώριζα!ίσως γι αυτό και στον επεξεργαστή γίνεται κ πολύ ποιο αργά ή δεν έχει σχέση αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει κόψει γωνίες η Nvidia είτε για να το κάνει ποιο γρήγορο είτε/και διότι απλά οι κάρτες έχουν και τους περιορισμούς τους σε αυτό το τομέα.

Πάντως ο I7 3770K που έχεις υποστηρίζει quicksync. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κωδικοποίηση και με αυτό να δεις τόσο το θέμα της ταχύτητας όσο και αυτό της ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο αυτό, παίζει ρόλο πως κάνει πιο πολλές πράξεις, δεν έχει και εξειδικευμένες μονάδες για συγκεκριμένες λειτουργίες που έχουνε ( κάποιες από αυτές ) οι γραφικών, και έχει και λιγότερους "πυρήνες" ( μια κάρτα γραφικών μπορεί να εκτελεί 300+ threads ενώ στον CPU γίνεται π.χ. στον 3770K 8 threads ).

Υπάρχουνε και καλύτερες και γρηγορότερες λύσεις, αλλά πολλάκις πιο ακριβές ( ειδικές κάρτες encoding h.264 )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο I7 3770K που έχεις υποστηρίζει quicksync. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κωδικοποίηση και με αυτό να δεις τόσο το θέμα της ταχύτητας όσο και αυτό της ποιότητας.

Για να γίνει αυτό πρέπει να βρώ στο πρόγραμα κάποια επιλογή που να λέει cuda και να την κλείσω!

Ευχαριστώ κ τους 2 σας για τις εξηγήσεις θα προσπαθήσω να κάνω το ίδιο αρχείο και με τον 3770k και να το συγκρίνω δίπλα δίπλα..αν κάνει τ 10 πλάσιο χρόνο δεν θα αξίζει το κόπο πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι - δεν παρακολουθώ την Intel πλατφόρμα -

AnandTech - Lucid Enables Quick Sync with Discrete Graphics on Sandy Bridge

αλλά για να τσεκάρεις το quicksync ίσως να πρέπει να αφαιρέσεις την 680 (έστω και προσωρινά για τις δοκιμές).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν προτιμω κανεναν i7,στον i7 μου παιρνει περιπου 5-7Χ φορες παραπάνω ωρα και φτανει τους 70 c...

Με χρηση CPU 100%

Σκεφτομουν μια GTX 660TI(GTX 680 θα πεταγε....)

Δουλευω με particles και γενικα δεν θελω κατι σαν CPU να τρεχει για ωρες-μερες(αναλογα το render) στους 70-80c ασταματητα....

Δοκιμασα μια GTX 470 με cuda...δεν ξεπερασε σε realTime render τους 50 με τα ανεμιστηρακια(2) στο 70-80%

Αλλα ειλικρινα ουτε και εγω πιστευω π.χ. οτι μια GTX 480 θα ηταν πιο γρηγορη απο μια 680.....

το θεωρώ άκρος γελειο....

Απο τη στιγμη που ολα τα κανει η GPU σε game και προγραμματα πλεον πιστευω οτι ενας i5 ειναι οτι πρεπει...και σκεφτομουν 560ΤΙ σε SLI η μια GTX 680 στα 300 ευρω μεταχειρισμενη....που σιγα μην βρω...αρα περιμενω......

Η 690 ειναι 2X 680 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος βρει κανα pc φτηνο να μου πει μεχρι 800-900 ευρω μεταχειρισμενο....

Να φοραει nVidia μονο καρτα....

Δουλευω σε Cryengine 3 και Blender,3D max με σκοπο δημιουργεια παιχνιδιου FPS

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειλικρινα ουτε και εγω πιστευω π.χ. οτι μια GTX 480 θα ηταν πιο γρηγορη απο μια 680.....

το θεωρώ άκρος γελειο....

Αν διαβάσεις τι λένε τα παιδιά γράφουν οτι στην 680 ασχολήθηκαν να είναι καλύτερη στο 3d δλδ το gaming και λιγότερο στο cuda..οπότε έχουν βάση τα λεγόμενά τους.

Δεν έχω μια 580 να δοκιμάσω το ίδιο αρχείο να το δώ στην πράξη αλλά έχει μια λογική!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν γνωστο...

Εξαλλου μην φανταστεις...13-14 ειμαι....

Ασχολουμαι απο τα 7-8 με Hardware και ξερω...

Και περιπου απο τα 11 μου με 3D models

Εχω καψει 3 καρτες μεχρι στιγμης....

μια 8800(μαλακια καηκε πανω στα FX) μια 9600(Και αυτη το ιδιο... και μια αλλη που δεν θυμαμαι καν πως....

Αυτος ηταν ο λογος που ειχα συχαθει την nVida αλλα τωρα εχει βελτιωθει πιστευω!

Και επισης εμενα 70 C για ωρες ειναι πανω απο το οριο... για μενα το Super safe ειναι 50....

Φροντιζω ποτε να μην πηγαινει τιποτα πανω απο 50 και αντε 60 για λιγο....

Και προσωπικα πιστευω οτι η GTX 680 ειναι καλυτερη....

Πιο καινουρια 28 nm περισσοτερη cuda και λιγοτερη θερμοκρασια/καταναλωση!

Edited by caution
merged
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now