jerrak0s

Prototype και κάρτα γραφικών

Recommended Posts

Γεια σας ! Εχω ενα πισι-ντεσκτοπ και την Radeon HD 5770 και θέλω να παίξω το προτοτυπε.Αφου λοιπόν το έβαλα και έπαιξα , βλέπω πάρα πολύ λαγκ . Θέλω αλλη κάρτα για να παίξω prototype και άλλα πιο βαρια games ? Τί κάρτα μπορεί να χρειαστώ και με τί θα μπορούσα να την αλλάξω ;;

Είναι πολύ παλιά η κάρτα μου ;

Link to comment
Share on other sites

Με HD4890 το είχα ξεσκίσει χωρίς να έχω προβλήματα. Δεν νομίζω να είναι θέμα 5770 μιας και είναι ίδιων επιδόσεων κάρτες. Μιλάω για το πρώτο Prototype, όχι το 2.

Link to comment
Share on other sites

Λεφτα οσο λιγότερα , τόσο το καλύτερο . 50 - 60 ευρώ τί μπορώ να κάνω ; Αντε μέχρι 100 κάνω κάτι ;;

Intel i5-750

p55-ud4

4 gb ram ddr3

psu δεν θυμάμαι . Νμζ 600-800 . Κανα καλό πρόγραμμα για stats ?

Aυτό το prototype εχω ..

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCG.02016

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζεις ιδιαίτερα καλύτερη κάρτα με αυτά τα λεφτά εκτός και αν ψάξεις για μεταχειρισμένη ή αν προσθέσεις στα 100? και τα 60+ που θα πάρεις αν πουλήσεις την 5770.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το fraps να δεις αν τα minimum frames χτυπάνε πάτο. Με το fraps θα πηγαίνει λίγο χειρότερα, αλλά είναι ένας καλός τρόπος για να δεις τι frames per seconds σου δίνει η 5770. Αν δεις ότι πέφτει κάτω από τα 20 fps χαμήλωσε λίγο τις επιλογές στα γραφικά, βάλε και κανένα medium αντί για high και ξανά δοκίμασε. Μόλις βρεις κάτι το αξιοπρεπές κόψε το fraps και παίξε το παιχνίδι. Αλλά με την HD4890 από ότι θυμάμαι δεν είχα θέμα και πιθανόν τότε να το έπαιζα και με Athlon X2, άντε Phenom 9X50. Δεν ξέρω αν είναι θέμα μνήμης, αλλά χλωμό με 4GB νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

σαν σκέψη σου έχει περάσει να μην δώσεις λεφτά και να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή σου και την κάρτα γραφικών σου σε λογικά πλαίσια

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βάλει drivers. Να χρονίσω και να τα πειράξω δεν ξέρω ειναι η αλήθεια.

Apo to fraps , να σας δωσω κάποια αποτελέσματα

2013-02-02 16:05:11 - prototypef

Frames: 22 - Time: 2637ms - Avg: 8.343 - Min: 7 - Max: 9

Nα ανεβάσω και βιντεο ;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΧ 9? WTF?...

Δεν τρέχεις και κανένα απλό 3D benchmark? Κανένα 3DMark π.χ. διότι ....9fps max?...no way...

...είσαι σίγουρος ότι έχεις 5770? Για τσέκαρε με το gpu-z την κάρτα και τους χρονισμούς της.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις το παραθυράκι του gpu-z ανοιχτό στην σελίδα που μετράει ταχύτητες, θερμοκρασίες και φορτώνεις το Prototype. Αν τα ρολόγια δεν αλλάξουν σε 850/1200 τότε υπάρχει θέμα, είτε με την κάρτα είτε με τα windows τον driver ή κάτι τέτοιο.

Βασικά τα ρολόγια δοκιμάζονται εύκολα πατώντας το ? στην πρώτη σελίδα με τα στοιχεία της κάρτας και επιλέγοντας το start render test. Εκεί θα πρέπει να αλλάξουν αμέσως σε 850/1200. Αλλά μήπως με το Prototype υπάρχει κάποιο θέμα και παραμένουν χαμηλά? Για αυτό τρέξε το με το gpuz ανοιχτό για 1-2 λεπτά και μετά κλείσε το και τσέκαρε αν τα ρολόγια όσο ήσουν στο game αλλάξανε σε 850/1200 ή παρέμειναν σε 157/300.

George_o/c

Υ.Γ. Τα χαμηλά ρολόγια δεν είναι bug. Απλά η κάρτα είναι σε λειτουργία 2D. Noob :P

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο η θερμοκρασία που μένει σταθερή κάτω από τους 40 βαθμούς, δείχνει σαν να μην δουλεύει καθόλου η gpu. Ναι μεν τα ρολόγια αλλάζουν χρονισμούς αλλά η κάρτα ουσιαστικά δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now