Johnnymous

Futuremark: Το νέο 3DMark θα είναι διαθέσιμο 4 Φεβρουαρίου

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Futermark: Το νέο 3DMark θα είναι διαθέσιμο 4 Φεβρουαρίου]http://reviews.hwbox.gr/news/futuremark.jpg[/NEWS_IMG]Ένα από τα πιο γνωστά benchmarking εργαλεία στο χώρο των υπολογιστών θα αποκτήσει νέα έκδοση. Ο λόγος γίνεται για το 3DMark το οποίο θα αναβαθμιστεί στο πιο σύγχρονο 3D graphic rendering benchmarking πρόγραμμα. Σύμφωνα με developers του προγράμματος, η έκδοση του 3DMark για PC, θα είναι διαθέσιμη προς αγορά στις 4 Φεβρουάριου, ενώ θα υπάρχουν και εκδόσεις για Android, iOS και Windows RT. Έτσι, 3DMark θα γίνει ένα multi-platform πρόγραμμα, δίνοντας την δυνατότητας στους χρήστες να τεστάρουν τα Smartphones και τα Tablets τους.

Ο τελευταίο τίτλος του franchise θα περιέχει δύο νέα παιχνίδια, το Fire Strike και το Cloud Gate. Το Cloud Gate χρησιμοποιεί DirectX 11 engine, αλλά είναι περιορισμένο στα feature του level10. Με αυτό τον τρόπο το 3DMark θα δοκιμάζει τις δυνατότητες του υπολογιστή σε DirectX10 γραφικά και απαιτήσεις. Το νέο 3DMark θα κυκλοφορήσει για Windows 8, αλλά θα υποστηρίζεται και από τα παλιότερα, Windows 7 και Vista.

Παρακάτω θα βρείτε βίντεο από τα Game Test που θα περιέχει η σουίτα

Cloud Gate

<iframe width="853" height="480" src="http://www.youtube.com/embed/r0jBj4VwhVY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Fire Strike

<iframe width="853" height="480" src="http://www.youtube.com/embed/jiFXAooGtgU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Link to comment
Share on other sites

Το νέο 3dmark σε μία έκδοση θα περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω tests.

Κάθε test είναι κι μια κατηγορία.Για παράδειγμα το Fire Strike σου λέει είναι για σύγχρονους υπολογιστές,το Icy Storm για entry-level pc & Mobile Devices και τέλος το Cloud Gate για laptop και home computers. :)

Θεωρητικά λοιπόν (τους gamers & overclockers) μας ενδιαφέρει το Fire Strike.

Link to comment
Share on other sites

Από το guru3d κατεβαίνει μπάλα με 150 :hehe:.. από το techpowerup σέρνεται το σύμπαν :)

Τώρα που το κατεβάζω, είναι εντελώς ανάποδα. Από techpowerup US-1 κατεβαίνει με 300+ ΚΒ/sec. Στο guru3d μου έβγαλε 12 ώρες+. :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μου λεει ειναι οτι ο driver δεν ειναι approved,αλλα απο την nvidia ο τελευταιος ειναι.δεν εχω κατι περιεργο.

Δεν είναι πρόβλημα του driver αλλά στα settings του driver έχεις βάλει performance?

Δεν είναι δυνατόν να έχει τόσο μικρή διαφορά μια μονή 5870 με την 690 που στην ουσία είναι διπλή κάρτα το gpu score είναι πολύ χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

εψαξα στα forums και βλεπω οτι πολλοι εχουν διαφορα προβληματα και τα πολλα scores ειναι αλλα αντι αλλων.Ο driver μου ειναι approved και το 3dmark τον βγαζει οτι δεν ειναι στο result ενω στην σελιδα του λεει οτι ειναι.Απο nvidia control panel κοιταξα δεν βλεπω κατι περιεργο αναθεμα αν βγαζω ακρη,εκτος αν εχει να κανει και με τα windows 8.Το ξαναετρεξα και παλι τα ιδια μου βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now