pmakr

Myplaisio ???

Recommended Posts

προφανως δεν τους αρεσαν οι πελατες που σκεφτονται

Απ οι εχω ακουσει θελουν να κανουν το κατάστημα ειδικο για ασχετους

Να πουλάνε οτι θελουν χωρις να τους τα πρήζεις

Πηρα τηλεφωνο:

Ναι εχει κατεβει το Myplaisio.Θα μπει λεει δυνατοτητα σχολιων στο blog. - ~ -

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν τους αρεσαν οι πελατες που σκεφτονται

Απ οι εχω ακουσει θελουν να κανουν το κατάστημα ειδικο για ασχετους

Να πουλάνε οτι θελουν χωρις να τους τα πρήζεις

Πηρα τηλεφωνο:

Ναι εχει κατεβει το Myplaisio.Θα μπει λεει δυνατοτητα σχολιων στο blog. - ~ -

Τι σχέση έχουν οι πελάτες που σκέφτονται?

Απλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πέις. . ..

Link to comment
Share on other sites

Απ οι εχω ακουσει θελουν να κανουν το κατάστημα ειδικο για ασχετους

Αυτό ισχύει παντού ρε φίλε όχι μόνο στο πλαίσιο ο σχετικός τ να πάει να κάνει? στον άσχετο πρέπει να του κάνεις την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

@gorillakos

τεχνικός απο μεσα που ειχαμε πιασει ψιλή κουβεντα μου ειχε πει οτι θελουν βελτιστοποίηση κέρδους, συνεπώς να πουλάνε οτι σου προτείνουν αυτοί. Οπότε θέλουν πχ τον ασχετο δικηγόρο που θα του προτείνουν αυτοι μια έτοιμη σύνθεση και δεν θα τους ζητάει αυτός συγκεκριμένα parts που οπως εχεις δει τελευταία ειναι ολο και λιγότερα σαν επιλογές.

Και στο Myplaisio ειχαν φάει ψιλοκράξιμο αρκετες φορές για τις τιμές που πλέον ειναι πολύ μεγάλες, για τη μικρή ποικιλία, επίσης δεν τους άρεσαν οι προτάσεις μεταξύ των μελών για αγορές απο μερη με φτηνοτερα πράγματα (καλα λογικο αυτό κι εγω αν ειχα μαγαζι δεν θα μου αρεσε στο site μου να διαφημίζουν ανταγωνιστές)

συνεπώς πχ δεν θέλουν να πας να τους πεις : Θέλω ανεμιστηράκι noctua.coolermaster γιατι ειναι καλύτερο απο το turbo-x. θέλουν να πάει καποιος που να του το πασάρουν και να το παρει.

Και το έχω καταλάβει και οταν μπαίνω στο μαγαζί.

Σε πολιορκεί πάντα ενας πωλητής για να σε εξυπηρετήσει, αλλά συνήθως σου προτείνει να αγοράσεις παπαριές, ή γιατι ειναι άσχετος ή γιατι του έχουν πει να ξεπουλήσει συγκεκριμενη μαρκα.

Εμπειρια με τροφοδοτικο turbo-x : Ολοι οι πωλητες μου έλεγαν οτι σχεδον θα αυτοκτονούσαν αν μου εκανε καμια ζημιά και ότι ηταν τοπ...Και εναν που ήξερα του λέω. Ρε συ να το πάρω η θα μου τα κάψει όλα! Ε και μου λέει, άστο καλύτερα παρε ενα corsair ...

ΥΓ. Τα μαγαζιά τα τεστάρω ως εξής. Ξέρω τι θελω να αγοράσω, το ψάχνω στο google - βρίσκω reviews κτλ καταλήγω και μετα παω και ψωνιζω. Πριν το κανω ομως ρωτάω τους πωλητές να δω τι θα μου πουν. Οποτε καταλαβαίνω αν λενε παπαριες ή προσπαθούν να πασάρουν πράγματα ή αν λένε την αλήθεια και ειναι γνώστες

Και απλως το κανω γιατι καμια φορά μπορει να χρειαστει να αγοράσω κατι χωρις να εχω χρόνο να το ψάξω οποτε θα το πάρω απο μαγαζί που θα βρω πωλητή που θα μου πει τι παιζει (φυσικα αν πεσω σε ασχετο πρόβλημά μου ας το έψαχνα πριν το παρω...απλως ελαχιστοποιώ τις πιθανοτητες)

ΥΓ2. ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Και στο Myplaisio ειχαν φάει ψιλοκράξιμο αρκετες φορές για τις τιμές που πλέον ειναι πολύ μεγάλες, για τη μικρή ποικιλία, επίσης δεν τους άρεσαν οι προτάσεις μεταξύ των μελών για αγορές απο μερη με φτηνοτερα πράγματα (καλα λογικο αυτό κι εγω αν ειχα μαγαζι δεν θα μου αρεσε στο site μου να διαφημίζουν ανταγωνιστές)

Αυτό το ρόλο δεν παίζει κάθε άλλο μικρό ή μεγάλο από τα υπάρχοντα fora όμως; Αν εσύ ψαχτείς θα πάρεις τουλάχιστον 4-5 διαφορετικές γνώμες από διαφορετικές πηγές.

Τι σχέση έχει το αν το κάνει το ίδιο το forum της εταιρία, το HWBOX ή το Oktabit Community; Για να καταλήξω δεν νομίζω ότι ο τρόπος λειτουργίας του ήταν και η αιτία που "κατέβηκε".

Προφανώς ή εταιρία για τους δικούς της λόγους έκρινε ότι το forum (το οποίο ήταν πάντα σε στάδιο BETA) δεν την εξυπηρετούσε πλέον ή σαν αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο. Επιπλέον απ όσο γνωρίζω ήταν εντελώς αυτόνομο από την ίδια την εταιρία. οπότε δεν αποτελούσε και μέρος του official support της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ρόλο δεν παίζει κάθε άλλο μικρό ή μεγάλο από τα υπάρχοντα fora όμως; Αν εσύ ψαχτείς θα πάρεις τουλάχιστον 4-5 διαφορετικές γνώμες από διαφορετικές πηγές.

Τι σχέση έχει το αν το κάνει το ίδιο το forum της εταιρία, το HWBOX ή το Oktabit Community; Για να καταλήξω δεν νομίζω ότι ο τρόπος λειτουργίας του ήταν και η αιτία που "κατέβηκε".

Ο πολύς κόσμος δεν ξέρει το hwbox.gr ή το οποιοδήποτε hwbox. Δεν ξέρει τι είναι το forum γενικότερα. Ακόμα και αν ξέρει τι εστί forum, δεν είναι διατεθειμένος να ψάξει να βρει ποιο είναι αξιόπιστο, να κάνει log in και να περιμένει και πότε θα του απαντήσουν επειδή χρειάζεται νέα π.χ. κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι yanni,

Κ επίσης αυτός που δεν γνωρίζει τίποτα και μπει στα διάφορα forums δύσκολα θα βγάλει άκρη, οπότε και στο τέλος θα εμπιστευτεί το πωλητή που έχει κ άμεση επικοινωνία κ όχι ένα απρόσωπο μν.

Link to comment
Share on other sites

Ο πολύς κόσμος δεν ξέρει το hwbox.gr ή το οποιοδήποτε hwbox. Δεν ξέρει τι είναι το forum γενικότερα. Ακόμα και αν ξέρει τι εστί forum, δεν είναι διατεθειμένος να ψάξει να βρει ποιο είναι αξιόπιστο, να κάνει log in και να περιμένει και πότε θα του απαντήσουν επειδή χρειάζεται νέα π.χ. κάρτα γραφικών.

Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο από το quote σε τι ήταν αντίλογος αυτά που έγραψα.

Έχεις δίκιο γι αυτό και δεν σχολίασα για το αν ισχύει ή όχι η πολιτική της εταιρίας όσον αφορά τις πωλήσεις όπως προαναφέρθηκε.

Εγώ την λειτουργία αυτή καθεαυτή του forum σχολίασα και το αν επηρέαζε τις πωλήσεις της εταιρίας με τον τρόπο που λειτουργούσε.

Δεν νομίζω ότι το να προμοτάρονταν π.χ οι Asus (που δεν είναι από τα brands του Πλαισίου ως γνωστόν) έναντι των EVGA ή των Sapphire αποτέλεσε και αφορμή για να κατεβάσουν ρολά.

Link to comment
Share on other sites

ε μαλλον καπως έτσι.

Τελος πάντων. Υπάρχουν δεκαδες εκατοντάδες αλλα μερη για τους ψαγμένους. Δεν θα κολλησουμε εκει. Με γεια τους με χαρά τους.

Link to comment
Share on other sites

To myplaisio μπορεί να κλείνει για διάφορους λόγους, ίσως είναι οικονομικοι, ίσως κάτι να μην τους άρεσε.

Πάντως από ότι έχω μάθει όλη η κοινότητα του περιμένει για κάτι καινούριο που θα ανοίξει, τώρα τι θα είναι δεν έχω μάθει ακόμα.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

To myplaisio μπορεί να κλείνει για διάφορους λόγους, ίσως είναι οικονομικοι, ίσως κάτι να μην τους άρεσε.

Πάντως από ότι έχω μάθει όλη η κοινότητα του περιμένει για κάτι καινούριο που θα ανοίξει, τώρα τι θα είναι δεν έχω μάθει ακόμα.

Το link το έσβησα γιατί νιώθω πως απλά κάποιος προσπαθεί να επωφεληθεί από την παρούσα κατάσταση :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now