Sonic

Σύνθεση workstation PC - Quadro ή GTX??

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα,

Θέλω να κάνω σύνθεση από ένα νέο μηχάνημα το οποίο θα είναι 80-90% workstation και 10-20% gaming. Eίμαι μηχανολόγος μηχανικός και τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι κυρίως 3D Design και FEA.

Προγράμματα που χρησιμοποιώ: Solidworks, Pro-E, Catia, ΑutoCAD, Geomagic 3D, Comsol

Μπάτζετ έχω μεγάλο αλλά δε σημαίνει ότι θέλω να πετάξω και λεφτά.

Οπότε έχω καταλλήξει στην παρακάτω σύνθεση:

Kουτί: CORSAIR SPECIAL EDITION GRAPHITE SERIES 600T MID-TOWER WHITE (Ένα τίμιο κ όμορφο κουτί κ φτάνει)

Eπεξεργαστής: INTEL CORE I7-3930K (Ο extreme δεν αξίζει ενώ οι 6 πυρήνες βοηθούν ειδικά σε FEA όπως το Comsol)

Tροφοδοτικό: SEASONIC SS-1000XP PLATINUM 1000W (Είναι εγγύηση)

Μητρική: ASUS P9X79 DELUXE (νομίζω με καλύπτει σκέφτομαι και τη WS αλλά αυτή έχει πιο πολλά χαρακτηριστικά)

Mνήμες: CORSAIR DOMINATOR PLATINUM 32GB (4X8GB) DDR3 1866MHZ (H μνήμη χρειάζεται σε μοντέλα με πολλά parts άνω των 300, αλλά δε ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά τους οι συγκεκριμένες)

Σκληρός Δίσκος: SAMSUNG 840 PRO SERIES SSD 256GB (Από όσο ξέρω είναι top)

Ψύκτρα: NOCTUA NH-D14 SE2011 CPU COOLER (δε ξέρω αν αξίζει να πάω σε υδρόψυξη αφού δεν ενδιαφέρομαι για overclocking)

Κάρτα γραφικών: Nvidia Quadro 600 ή Quadro 2000 ή GTX 670???

Οθόνη:Έχω ήδη μία Eizo 1910S κ μελλοντικά σκέφτομαι τη Dell 2413 Wide LED IPS

Προς το παρόν είχα ένα Elitebook 8730w: Dual Core2.8 Ghz, 8GB RAM, Quadro3700M, από το οποίο 4-5 χρόνια ήμουν πολύ ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς εδώ και μία εβδομάδα κάηκε το mobo. Σκεφτόμουν το 8770w αλλά τα χρήματα βγαίνουν όσο και το παραπάνω μηχάνημα κ δε ταξιδεύω πλέον τόσο συχνα.

Θέλω να μου προτέινετε με το παραπάνω μηχάνημα ποια κάρτα γραφικών να επιλέξω. Αν κάποιος έχει την Quadro 600 ή 2000 ή κάποια GTX, και πως τρέχει κάποιο από τα παραπάνω προγράμματα. Από παιχνίδια αν βρω χρόνο παίζω κανένα Manager, Fallout, Starcraft, Skyrim.... (σπάνια λόγω χρόνου).

Aναμένω απάντηση από κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει ανάλογα προγράμματα με κάποιες από τις προαναφερθέντες κάρτες γραφικών.

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που χρησιμοποιείς φαντάζομαι ότι εκμεταλλεύονται το CUDA, αλλά όπως και να το κάνουμε η σύγκριση μεταξύ Quadro και GTX 670 είναι κάπως δύσκολη - η πρώτη θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο στην δουλειά δίνοντάς σου γρηγορότερα rendering times και η δεύτερη θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο στο gaming.

Δεν είμαι όμως ο κατάλληλος να σε βοηθήσει, οπότε καλύτερα να περιμένεις κάποιον που έχει περισσότερη εμπειρία επί του θέματος :D

BTW καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Quadro φυσικά, πρώτα η δουλειά σου κ μετά η διασκέδαση. Εφόσον το pc είναι το εργαλείο της δουλειά σου! Τούμπανο pc από κάθε άποψη θα πηγαίνει κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ George_o/c και Venisk, Το ξέρω ότι το θέμα είναι δύσκολο άν και χιλιοειπωμένο, και ίσως μόνο από προσωπική εμπειρία μπορέι κάποιος να δώσει απαντήσεις. Το θέμα είναι αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους οι quadro και απλά να μπορούν να τρέξουν games, χωρίς πολλές απαιτήσεις, αφού έχω ελάχιστο χρόνο για games. Με την ίδια λογική δεν πάω σε κάποιον Xeon E5 1660.... αφού είναι πανάκριβοι και με ενα εξαπύρινο από benchmarks που είδα τουλάχιστον για design και FEA δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Το 10% του χρόνου σου δεν έχει καμία αξία το θέμα είναι η δουλειά σου κ στα προγράμματα π χρησιμοποιείς θέλεις επαγγελματική κάρτα!

Πιστεύω πως στον επεξεργαστή δεν έχει κ τόση σημασία, όλη τ δουλειά στα γραφικά παντού κ πάντα την κάνει η κάρτα. Τώρα είναι ανάλογα πόσα διαθέτεις γιατί κ εκεί υπάρχουν κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Στα SolidWorks, Catia, PTC Pro/Engineer οποιαδήποτε κάρτα της σειράς gaming ( GeForce ) GTX 6xx υπολείπεται ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ από τις Quadro ( επαγγελματικές λύσεις για τον χώρο αυτό ).

Όταν λέω σημαντικά η μια μπορεί να κάνει render 5 frames σε 1 sec και η άλλη να κάνει 80 frames/sec.

Στο AutoCAD η GTX 680 κοιτάει στα ματια τις Quadro στα περισσότερα tasks, ενώ σε 1-2 υπερτερεί ελάχιστα, και σε 1-2 χάνει λίγο.

Εφόσον μιλάμε για την βασική σου δουλειά από όπου και βγάζεις τα πρός το ζείν, πας σε σωστή κάρτα και όχι σε κακή λύση.

GeForce GTX ΓΙΟΚ δηλαδή.

Η κορυφαία κάρτα αυτή την στιγμή είναι η Quadro K5000 ( περί τα 1750-1850? ).

Υπάρχει και η Quadro 5000 ( προηγούμενο top model της nVIDIA ) η οποία παίζει στα 1300?.

( δεν πιστεύω να θες να δώσεις παραπάνω από αυτά, υπάρχουνε και πιο ακριβές λύσεις, στα 2500-4000? η κάρτα... )

Υπάρχουνε και οι FirePro της AMD, αλλά και το κορυφαίο τωρινό τους μοντέλο ( S1000 των 2700? ) υπολείπεται και της K5000 & της 5000 ( την 5000 την ξεπερνάει κατά λίγο σε 2D @ AutoCAD 2013 και είναι σχετικά καλά μπροστά στο SolidWorks ) [ αλλά σε σύγκριση με την φθηνότερη μάλιστα K5000 βρίσκεται πίσω αρκετά σε όλα τα tests ].

Επεξεργαστή συμφωνώ απολύτως για τον 3930K.

Είτε πάρεις την Quadro 5000 είτε την K5000 ( προτείνεται η K5000, πολύ καλύτερη κατανάλωση ρεύματος, πιο κρύα, πιο γρήγορη και μικρή διαφορά τιμής σε σχέση με τις περίσσιες επιδόσεις ) μια χαρά θα παίξεις και τα game σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να λαβει υποψη ο φιλος και το ποσο ''βαρια'' project κανει ωστε να χρειαζεται καρτα των 2000ε?

Παντως Solidworks, Autodesk, Catia βλεπω οτι ειναι optimised για ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να λαβει υποψη ο φιλος και το ποσο ''βαρια'' project κανει ωστε να χρειαζεται καρτα των 2000ε?

Παντως Solidworks, Autodesk, Catia βλεπω οτι ειναι optimised για ΑΤΙ.

0101_Catia_0.png

0101_Catia_8.png

0301_Cadalyst%203D.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οι NVidia ειναι πιο optimized ε?

Στο catia υπαρχουν μεγαλες διαφορες. Σε AutoCAD και η V4900 των 200ε που εχω παιζει περιφημα απο οτι βλεπω.

Edited by Rage
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν billpeppas ευχαριστώ για την απάντηση. Οι τιμές που κοιτούσα ήταν από 200 έως 1000 ευρώ δηλαδή από Quadro 600 έως την 4000 γιατί μετά ξεφεύγω. Τα κυρίως προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι τα Solidworks και το Comsol. Rendering κάνω ελάχιστο μιας και με ενδιαφέρει πιο πολύ ο βασικός mechanical και industrial σχεδιασμός, τα assemblies με χιλιάδες parts και το FEA. Από όσο έχω δει σε benchmarks μία Quadro 4000 μου είναι αρκετη αλλά κοστίζει 1000 ευρώ. Δε θέλω δηλαδή ιδιαίτερους φωτισμούς και υφές, αυτό το κομμάτι το αναλαμβάνει κάποιος άλλος που ασχολείται μόνο με rendering. Επομένως πρώτον σίγουρα χρειάζομαι επεξεργαστική ισχύ και κατα δεύτερον μια καλή κάρτα γραφικών η οποία όμως δε ξέρω τo range της όσον αφορά τις δυνατότητές της(Δεν υπάρχει κάποιο benchmark για Solidworks πχ που να συγκρίνει Quadro με GTX. Officially η εταιρεία προτείνει Xeon και Quadro. Το θέμα είναι και το κόστος σε σχέση με την απόδοση κάτι ανάλογο όπως αναφέραμε για Xeon Ε5 1660 με 3930Κ, όπου από 550 ευρώ πας στα 1200 ενώ ή αύξηση στις επιδόσεις είναι 5%. Αυτό που σκεφτόμουν είναι μήπως βάλω μία πολύ απλή GTX 550/560 ή 650/660 να δω πως θα τρέχει και αν δω ότι δεν παέι να βάλω μία Quadro 2000 ή 4000 (αφού έχω οριστικοποιήσει ότι πάω για Quadro) ίσως και να περιμένω για τη νέα σειρά K. Tί λέτε γι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα αυτά όταν λένε Optimized for blah blah blah, εννοούνε ότι κάποιες λειτουργίες τους ή όλες οι λειτουργίες τους εκμεταλλεύονται τις τάδε κάρτες.

Αυτό εννοούνε, όχι σαν performance, ότι ξέρετε λέμε "AMD Optimized" άρα = τρέχουνε πιο γρήγορα οι AMD κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεστ πολύ αξιόπιστο μάλιστα, από τον οργανισμό SPEC το οποίο δοκιμάζει τις επιδόσεις των CPUs & καρτών στο SolidWorks ( SPECviewPerf 11 λέγεται το benchmark, το κατευάζεις από το spec.org )

Για να δείς πως πάει η GTX 680 vs 5000 & K5000 στο SolidWorks

spec-6.png

Link to comment
Share on other sites

:stars:

Βασικά το SPECviewPerf 11 είναι για Solidworks σίγουρα?? Οι διαφορές είναι τεράστιες πάντως... απλά όπως σου εξήγησα το θέμα δεν είναι τόσο το rendering όσο τα assemblies με χιλιάδες parts. Δηλαδή στον παλιό Elitebook πλεόν παρατηρούσα ότι όταν περνούσα έναν συκεκριμένο αριθμό parts, το αssembly για να το περιστρέψω είχε άπειρα κολλήματα... κ χωρίς rendering!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, SolidWorks είναι το test που σου δείχνω.

Αν έχεις κάποιο project έτοιμο μπορώ να στο δοκιμάσω στην GTX 680 μου και να σου πω τι έκανε, πόσο πήρε, κλπ.

Απλά θέλω να είσαι συγκεκριμένος στο τι να κάνω, γιατί δεν έχω σχέση με το solidworks σαν χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να σου το ζητήσω όποτε έχεις χρόνο. Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Θα σε ενημερώσω σύντομα και θα σου πω ακριβώς τι να κάνεις! Και πάλι χίλια ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα,

Οθόνη:Έχω ήδη μία Eizo 1910S κ μελλοντικά σκέφτομαι τη Dell 2413 Wide LED IPS

Ευχαριστώ πολύ

Γνωμη μου ειναι αφου εχεις monitor με PVA panel μην πας σε IPS καλυτερα δες κατι σε VA (AMVA,MVA). Εκτως αν θες να εχεις 2-3 monitor και χρειαζεσε καλυτερη γωνια θεασης.

BenQ GW2750HM Review

Dell S2440L Review

Link to comment
Share on other sites

Khetzal ευχαριστώ για τα tips στις οθόνες θα το σκεφτώ.... Βρήκα κάποια πολύ ενδιαφέροντα benchmarks για FEA τα οποία βέβαια μπερδεύουν αφού πολλά συστήματα είναι παρόμοια αλλά τα αποτελέσματα πολύ διαφορετικά. Το επισυνάπτω και αναφέρω και τα links...

https://forum.solidworks.com/thread/62598?start=0&tstart=0

https://forum.solidworks.com/thread/63854

FEA_BENCHMARK_RESULTS (19-DEC-12).zip

FEA_BENCHMARK_RESULTS (19-DEC-12).zip

FEA_BENCHMARK_RESULTS (19-DEC-12).zip

FEA_BENCHMARK_RESULTS (19-DEC-12).zip

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τελικά κατέληξα στην AMD FirePro W7000 γιατί:

1. Eίναι full compatible με το Solidworks με επιδόσεις καλύτερες από τις Quadro, συγκεκριμένα την 4000.

2. Τρέχει ΚΑΙ παιχνίδια αν θελήσω με πολύ καλές επιδόσεις αν θέλετε δείτε εδώ...How Well Do Workstation Graphics Cards Play Games? : Can Workstation Graphics Cards Play Games?

3. Το βασικότερο... Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ από ότι άλλο κυκλοφορεί. Είμαι γραμμένος σε περιοδικά για 3D Design στην Αγγλία και είδα την εξής προσφορά...AMD FirePro που ισχύει και για Ελλάδα.

Υ.Γ.1 Παρόλαυτα το σύστημα μου έχει πρόβλημα με τις μνήμες Corsair Dominator Platinum 1600 γιατί πήρα δύο kit των 16 τα οποία απότι φαίνεται δε συνεργάζονται μεταξύ τους (κάνει το PC reboot) και τα έστειλα RMA στην Corsair. Ελπίζω να μου στείλουν quad channel 32GB αν και χλωμό οπότε μάλλον την πάτησα..:(

Υ.Γ.2 Μάλλον την προσφορά πρέπει να τη βάλουμε κάπου στο site γιατί μπορεί να ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

Ευχαριστώ

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Caution ευχαριστώ πολύ το έχω ήδη τσεκάρει εδώ και καιρό και είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά φοβάμαι να πάρω το ρίσκο να δώσω τόσα λεφτά και να γίνει καμία στραβή: P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now