Ne0

Πρόβλημα με HDD... :(

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά....

Σήμερα έτρεξα το crystal info για το σύστημα της υπογραφής μου και μου έβγαλε τα λάθη που βλέπετε στις φωτογραφίες για του 2 (500Gb και 1Tb) από τους 3 μηχανικούς δίσκους μου (Τα σφάλματα φαίνονται στις εικόνες).

Και οι 2 έχουν αγοραστεί από το 2009...

Και οι 3 μηχανικοί δίσκοι χρησιμοποιούνται για αποθήκευση καθώς και για την εγκατάσταση κάποιων δευτερευόντων προγραμμάτων....

Τι λέτε?

Πλησιάζει η ώρα τους??? :que:...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων....

Disk 1.jpg

Disk 2.jpg

Disk 1.jpg

Disk 2.jpg

Disk 1.jpg

Disk 2.jpg

57fd084dae161_Disk1.jpg.dc9170765d03b6c8

57fd084e8ecc6_Disk2.jpg.436408c8f2d3a3e9

Edited by Ne0
Link to comment
Share on other sites

Το reallocated δεν μου φαίνεται καθόλου καλό, ναι... πόσα χρόνια εγγυήσεις είχαν; Επίσης, τρέξε και το διαγνωστικό πρόγραμμα της εταιρίας, για μεγαλύτερη ακρίβεια στο error reporting.

Link to comment
Share on other sites

Το reallocated δεν μου φαίνεται καθόλου καλό, ναι... πόσα χρόνια εγγυήσεις είχαν; Επίσης, τρέξε και το διαγνωστικό πρόγραμμα της εταιρίας, για μεγαλύτερη ακρίβεια στο error reporting.

Τα SMART και των δύο εταιριών το δίνουν PASS....

Δεν ξέρω τι παίζει....

Σε ποιόν από τους δύο δίσκους αναφέρεσαι?

Δεν θυμάμαι καθόλου χρόνια εγγύησης....

Επίσης έχω πάει εξωτερικό πλέον... θα γίνει πιστεύεις RMA με την εταιρεία απευθείας???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ

Warranty Validation

μπορείς να τσεκάρεις αν είσαι εντός εγγύησης. Direct RMA πρέπει να γίνεται κανονικά, αν το δικαιούσαι. Έχω την εντύπωση ότι ο 500άρης είναι σε χειρότερη μοίρα, αν και αυτό δεν σημαίνει ότι θα σκάσει και αύριο. Having said that, μην εμπιστεύεσαι κανένα από τους δύο με πολύτιμα δεδομένα, πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ

Warranty Validation

μπορείς να τσεκάρεις αν είσαι εντός εγγύησης. Direct RMA πρέπει να γίνεται κανονικά, αν το δικαιούσαι. Έχω την εντύπωση ότι ο 500άρης είναι σε χειρότερη μοίρα, αν και αυτό δεν σημαίνει ότι θα σκάσει και αύριο. Having said that, μην εμπιστεύεσαι κανένα από τους δύο με πολύτιμα δεδομένα, πλέον!

Δυστυχώς ο 500 άρης από ότι είδα τώρα είναι εκτός εγγύησης....

Λες να μου αποδημήσει??? Και έχω και κάποια πράγματα που χρειάζομαι και δεν ξέρω τι να τα κάνω.... :lol

Το error (Current pending sector count) που μου βγάζει στον 1000 άρη, τι ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο 500άρης επί της ουσίας σου λέει ότι έχει δει bad sectors και ήδη τρώει από τα καβατζομένα sectors, που πάει να πει κάνε backup όσο σε παίρνει και μετά αφού δεν έχεις δυνατότητα RMA, κράτα τον μόνο για installs και γενικά για δεδομένα που δεν θα κλάψεις αν τα χάσεις. Αφού χτυπάει bad sectors για κάποιο λόγο, θα χτυπήσει και άλλα σε λίγο καιρό για τον ίδιο αυτό λόγο :/

Ο 1000άρης αν θυμάμαι καλά, απλά σου λέει ότι έχει μαρκάρει sectors για reallocate. Ίσως με ένα zero fill format να στρώσει. Ίσως και να μην στρώσει αλλά να παίξει για άλλα 50 χρόνια έτσι και να μην έχεις πρόβλημα. Κάνε ένα zero fill και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο 500άρης επί της ουσίας σου λέει ότι έχει δει bad sectors και ήδη τρώει από τα καβατζομένα sectors, που πάει να πει κάνε backup όσο σε παίρνει και μετά αφού δεν έχεις δυνατότητα RMA, κράτα τον μόνο για installs και γενικά για δεδομένα που δεν θα κλάψεις αν τα χάσεις. Αφού χτυπάει bad sectors για κάποιο λόγο, θα χτυπήσει και άλλα σε λίγο καιρό για τον ίδιο αυτό λόγο :/

Ο 1000άρης αν θυμάμαι καλά, απλά σου λέει ότι έχει μαρκάρει sectors για reallocate. Ίσως με ένα zero fill format να στρώσει. Ίσως και να μην στρώσει αλλά να παίξει για άλλα 50 χρόνια έτσι και να μην έχεις πρόβλημα. Κάνε ένα zero fill και βλέπεις...

Με το zero fill υπάρχει περίπτωση να χαθούν κάποια από τα δεδομένα μου?

Στο 1000άρη το crystal info μου λέει... current pending sector count ..... αυτό που μου είπες σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now