<<haris>>

Water n' bubbles

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Όσοι έχουν ασχοληθεί (ναι νερουλάδες σε σας μιλάω) θα έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Αναφέρομαι στον αέρα που παγιδεύεται στο υγρό της υδρόψυξης και δημιουργεί μπουρμπουλήθρες. Ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να απαλλαχτείς από αυτές? Στην δικιά μου loopα εμφανίζονται συνέχεια! Τι μπορεί να φταίει?? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το ιδιο

ερχεται με φορα το νερο και κανει bubbles μεσα στο res, γιατι το res δεν ειναι 100% γεματο, αλλα καπου στο 90.

απο την πολλη τη φορα, ειδικα στην εκκινηση, αυτες οι μπουρμπουληθρες δεν προλαβαινουν να πανε στην επιφανεια και ξαναπερνανε μεσα στο loop

επισης, στο δικο μου setup, η καρτα ειναι ψηλοτερα απο ολα τα αλλα, που σημαινει σε power off κατασταση το νερο κατεβαινει στο res και στις αντλιες. οταν παιρνει μπροστα παλι γινεται πολεμος μεσα στην καρτα απο μπουρμπουληθρες.

αυτα ειναι τα δικα μου συμπερασματα, για το δικο μου setup

αλλα δεν με ενοχλει, 45c max με gtx480 25c ambient

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά, ο αέρας θα έπρεπε να παγιδεύεται στο tank μετά από κάποιο σημείο και εφόσον το κύκλωμα είναι επαρκώς γεμάτο να μην ξαναμπερδεύονται με το υγρό...

Link to comment
Share on other sites

Τι αντλία έχεις και ποιο res? Συνήθως αυτό γίνεται είτε γιατί ο σχεδιασμός του res είναι κακός είτε γιατί έχεις μικρό loop και πολύ δυνατή αντλία με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δουλέψει σωστά το res.

Link to comment
Share on other sites

Τι αντλία έχεις και ποιο res? Συνήθως αυτό γίνεται είτε γιατί ο σχεδιασμός του res είναι κακός είτε γιατί έχεις μικρό loop και πολύ δυνατή αντλία με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δουλέψει σωστά το res.

Aquatuning - Der Wasserk

Αυτό το set έχω. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ακόμα και όταν κάθομαι και το δουλεύω και το σταματάω και βγάζω τον περισσότερο αέρα, ξαναδημιουργείται και είναι σαν αφρός!

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserk

Αυτό το set έχω. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ακόμα και όταν κάθομαι και το δουλεύω και το σταματάω και βγάζω τον περισσότερο αέρα' date=' ξαναδημιουργείται και είναι σαν αφρός![/quote']

Αυτό είναι το πρώτο res που είχα όταν πρωτοασχολήθηκα με W/C και αν δεν έχει το διαχωριστικό στον πάτο που έβγαλε μετά ο ΕΚ γιαυτό έχεις θέμα. Το ίδιο είχα πάθει και γω και το άλλαξα. Η αντλία είναι αρκετά δυνατή, το κύκλωμά σου μικρό, με αποτέλεσμα να δημιουργείται δίνη μέσα στο res που φτάνει έως κάτω και τραβάει πάλι τις φυσαλίδες.

Μου είχε σπάσει και μένα τα νεύρα. Η κατάσταση βελτιώθηκε όταν μπήκανε και άλλα μπλοκ στο κύκλωμα και ζορίστηκε η αντλία αλλά μετά από λίγο καιρό αλλάχτηκε.

Γενικά μην είσαι βιαστικός με το bleed, εμένα κάνει κάνα δύο βδομάδες να φύγει και η τελευταία φουσκάλα αέρα απτο κύκλωμα. Επίσης μην κλείνεις το res εντελώς απτην αρχή, άφηνέ το να παίρνει αέρα(οπότε να φεύγει και πιο εύκολα) και αφού τελειώσεις με το bleed μετά κλείστο εντελώς. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρώτο res που είχα όταν πρωτοασχολήθηκα με W/C και αν δεν έχει το διαχωριστικό στον πάτο που έβγαλε μετά ο ΕΚ γιαυτό έχεις θέμα. Το ίδιο είχα πάθει και γω και το άλλαξα. Η αντλία είναι αρκετά δυνατή, το κύκλωμά σου μικρό, με αποτέλεσμα να δημιουργείται δίνη μέσα στο res που φτάνει έως κάτω και τραβάει πάλι τις φυσαλίδες.

Μου είχε σπάσει και μένα τα νεύρα. Η κατάσταση βελτιώθηκε όταν μπήκανε και άλλα μπλοκ στο κύκλωμα και ζορίστηκε η αντλία αλλά μετά από λίγο καιρό αλλάχτηκε.

Γενικά μην είσαι βιαστικός με το bleed, εμένα κάνει κάνα δύο βδομάδες να φύγει και η τελευταία φουσκάλα αέρα απτο κύκλωμα. Επίσης μην κλείνεις το res εντελώς απτην αρχή, άφηνέ το να παίρνει αέρα(οπότε να φεύγει και πιο εύκολα) και αφού τελειώσεις με το bleed μετά κλείστο εντελώς. :drinks:

:T: Ωραίος! Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now