Kriskapsis

Windows StartUp

Recommended Posts

Καλησπερα guys!Λοιπον εχω ενα περιεργο προβλημα τωρα τελευταια!Αμα κανω επαννεκινηση το pc κολλαει κατευθειαν στην αρχη(δηλαδη εκει που λεει την μαρκα της μητρικης :P) και μονο χειροκινητα κανει επαννεκινηση!Καμια λυση?Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αποσύνδεσε τα πάντα από δίσκους και άσε ένα dvd-rom πάνω. Χρησιμοποίησε ένα hiren's bootcd με τα virtual/mini xp που έχει καθώς και οποιοδήποτε live cd κάποια διανομής linux που έχεις διαθέσιμη μαζί σου. Δές πώς συμπεριφέρεται σε manual επανεκκινήσεις/shutdown and post here.

Link to comment
Share on other sites

Κατι πρέπει να συμβαίνει με τον ssd ή τον hdd.

Είσαι σίγουρος oτι έχεις περάσει τα win στον ssd?

Βασικα πρώτα τσεκαρε με κάποιο διαγνωστικό ssd και hdd και πες μας!

Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις που όταν έχεις δεύτερο δίσκο πάνω τα windows κατά την εγκατάσταση πάνε και γράφουν και σε αυτόν και όταν τον βγάλεις εκτός υπάρχουν προβλήματα boot!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι τα windows ειναι στον ssd!

Εχθες που ξεκινησε το προβλημα εκανα διαγνωστικο και για τους 2 και βγηκαν ολα κομπλε!

Μηπως να κανω format χωρις να ειναι συνδεδεμενος ο hdd?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΒΙΟΣ καπου με ρυθμισεις δισκων θα σου εχει επιλογες IDE, AHCI, raid κτλ. Δοκιμασε AHCI. Οσο για τα windows, oπως ειπε και ο mortis, μπορει να τα ειχες στον SSD αλλα το boot να ηταν περασμενο στον HDD. Μου εχει συμβει και μενα.

Edit. δεν σε προλαβα.. οποτε κατι αλλο παιζει. Ισως κατι με το ρευμα; Εχεις αλλο PSU να δοκιμασεις?

Edited by jimmy81
Link to comment
Share on other sites

Έμενα το μυαλό μου πάει σε ρεύμα πάντως. Όταν κλείνεις το πισι με shutdown ή αλλάζεις περιφερειακά και μπουταρεις δεν στο κάνει φαντάζομαι ε;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now