Dr.Paneas

Τρελάθηκε η P8P67

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι ... ότι τρελάθηκε :P

Ο επεξεργαστής μου είναι ο Core i5 2500K και οι μνήμες είναι ικανές να τρέχουν μεχρι 21xx Mhz (εχουν XMP Profile) -- είναι καποιες G.Skill ripjaws νομιζω. Το θέμα είναι οτι πριν απο αρκετό καιρο... πολύ καιρό... είχα κλοκαρει πανευκολα το PC στα 4.5GHz και εκει καθισε για αρκετό καιρό.

Ειχα αρκετό καιρό να ψάξω BIOS (πανω απο χρόνο) και σημερα που καθισε και το ειδα λιγο επαθα πλακα... μεγαλη πλακα...

1) Οι μνήμες παιζουν στο 1333

2) Ο CPU αν και ειναι K και ηταν καποτε κλοκαρισμενος, τωρα φαινεται σαν non-K

για παραδειγμα δεν μου εχει καμια επιλογη να πειραξω το Multiplier. Εχει εξαφανιστει.

και αλλα κουλα.

Ε λοιπον, την φλασαρα στο πιο προσφατο συμφωνα με το site της ASUS BIOS 3602. Αρχ... μπλε, παλι τα ιδια. Και το τραγικο ξερετε ποιο ειναι;

Οτι δεν ΔΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ρυθμιση στο bios. πχ αλλαζω την σειρα στους δισκους, Save and Exit... μπούλο... θελει Clear CMOS.

Αλλαζω κατι αλλο (πχ φορτώνω τα Defaults -- FOR F@CKS SAKE) και παλι θελει clear CMOS.

Εχετε να προτεινετε κατι πριν την σουταρω ;

Link to comment
Share on other sites

Είχες κανένα βαρβάτο waterblock;

Τσέκαρε από pin μέχρι και boot με ένα μόνο dimm. Ξαναφλάσαρε BIOS. Άσε μόνο vga πάνω. Κάνε ένα "deep" clear CMOS με βγαλμένη μπαταρία και πολλά power on χωρίς ρεύμα (να αδειάσουν και οι πυκνωτές) και βλέπεις... κάποια χοντρή φρίκη τρώει το board όπως τα περιγράφεις. Αποστάτες/γειώσεις τα πάντα είναι ok;

Link to comment
Share on other sites

Ω yeah! Ω yeah! Ω yeah! Back to 4.5GHz baby!

Λύση:

Κατέβασα το Flash FTK ( Latest version for Windows: 0.9.4 ) ενώ το πλήρες link του Ρώσου θα το βρείτε στο post του CodeRush overclockers.ru. Στην συνέχεια κατέβασα το τελευταίο BIOS (3602) απο το website της ASUS. Το εκανα extract στο φάκελο του FTK (νομίζω Win64 λέγεται) και το έκανα rename από P8P67-ASUS-3602.ROM σε bios.bin . Στην συνέχεια άνοιξα DOS Prompt (γραψτε cmd στην εκτελεση), έκανα browse μεχρι να βρισκομαι στο directory του FTK (Win64) και εκεί έκανα Reflash το ME δίνοντας την εντολή: merefl . Στο καπάκι έδωσα την εντολή poweroff και εκλεισα το PC. Το εβγαλα απο το ρευμα για 1 λεπτο. Μετα όλα έφτιαξαν, οι επιλογές στο BIOS επανήλθαν, οι μνήμες μου παιζουν στα 21xx MHz και ο CPU τον κλοκαρα ξανα στα 4.5GHz.

Reference links:

Το πρόβλημα: ASUS P8P67 REV3.0 BIOS 3207 missing Turbo Ratio

Η λύση: Tools to flash and recover BIOS on ASUS P8xxx boards (FD44Editor, FTK) - [H]ard|Forum

Thread closed.

Thanks guys \m/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now