OrfeasGR

Αγορά 7950! Απόψεις? Botleneck?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

σε λιγές μερούλες θα πάω για νέα καρτούλα και κοιτούσα προς 7870 tahiti le, αλλά τελικά θα δώσω τα παραπάνω ? για την 7950!

Ψάχνω λοιπόν ποια είναι η καλύτερη υλοποίηση που να μην ξεφεύγει τοσο σε ? προς 7970.

είμαι ανάμεσα στην Sapphire Vapor-X Boost 3GB και την Sapphire Dual-X της.

Ο μόνος λόγος που δεν θέλω πάω με την Vapor-x είναι γιατι έχω ακούσει απο πολλούς έχει κλειδωμένα ρεύματα. Διάβασα ότι βγαζει κ η msi αυτή http://www.hwbox.gr/news-vga/20102-msi-hd-7950-twin-frozer-iii-boost-oc-nea-high-end-karta-me-custom-cooler-apo-tin-msi.html

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει καθώς το cooling απο vapor-x και dual-x είναι επίσης πολύ καλό.

Τώρα απο θέμα bootleneck τι πιστεύετε; το χω ψάξει το θεματάκι αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ :)

το σύστημα είναι αυτό:

Mb: Gigabyte GA-890FXA-UD5

Psu: Corsair TX650 v2

Cpu: AMD Phenom II X6 1055T @3.9ghz nb 3ghz

Ram: Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz

ένα 3dmark11 με gtx460sli:

NVIDIA GeForce GTX 460 video card benchmark result - AMD Phenom II X6 1055T,Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-890FXA-UD5 score: P6968 3DMarks

και εδώ ένα 3dmark11 με μία 7970 πάνω

AMD Radeon HD 7970 video card benchmark result - AMD Phenom II X6 1055T,Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-890FXA-UD5 score: P9029 3DMarks

Edited by OrfeasGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι προσωπικά με Amazon αλλά σε διπλανό forum η παρακάτω φαίνεται να είναι καλή προσφορούλα

Sapphire 11196-09-40G Carte graphique AMD Radeon HD 7950 950 Mhz 3 Go PCI-Express 16x: Amazon.fr: Informatique

Από ότι λένε βγαίνει στα 268?. Ίσως να σε ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή τιμούλα αλλα θέλω να την πάρω από ελλάδα για εγγύση, άσε που δεν έχω πιστωτική κτλ :( . Σε ευχαριστώ πάντως που προθυμοποιήθηκες :)

Link to comment
Share on other sites

Bottleneck δεν θα έχεις, μην ανησυχείς :)

Προσωπικά θα πήγαινα στην Dual-X. Δεν έχει μεγάλη διαφορά τιμής από την reference 7950 και δεν ξεφεύγει τιμολογιακά ώστε να σε βάλει σε πειρασμό για την 7970 :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια καρτούλα πήρες τελικά;

βάλε και ενα 3dmark photo

Μετά απο 2 μήνες είδα το ποστ σου και είπα να απαντήσω :P

Την gigabyte 7950 windforce 3 έχω πάρει :)

AMD Radeon HD 7950 video card benchmark result - AMD Phenom II X6 1055T,Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-890FXA-UD5 score: P9298 3DMarks

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now