Recommended Posts

αλλα δε θα σκασω κιολας... ουτε μετοχες τους εχω ουτε τπτ... δικα τους τα γενια δικα τους και τα χτενια...

....αλλά....?

απλα δε μπορω να ακουω διαφορα οπως αχρηστο πλεον το physx RIP etc επειδη εβγλαε το TressFX η ΑΜΔ

Οπότε μια χαρά σκας. Μήπως έχεις και μετοχές; :P

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

....αλλά....?

Οπότε μια χαρά σκας. Μήπως έχεις και μετοχές; :P

:hehe:

axaxaxax

το δε μπορω να ακουω διαφορα εχει να κανει με τη ταξη των πραγματων....

και η apple που σιχαινομαι να ειχε βγαλει το physx τα ιδια θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω συμφωνω με καποιες κινησεις της Nvidia... αλλα δε θα σκασω κιολας... ουτε μετοχες τους εχω ουτε τπτ... δικα τους τα γενια δικα τους και τα χτενια...

απλα δε μπορω να ακουω διαφορα οπως αχρηστο πλεον το physx RIP etc επειδη εβγλαε το TressFX η ΑΜΔ

γουσταρω που η ΑΜΔ ειναι ανταγωνιστικη μπας και δουμε τπτ καλυτερο σε αποδοση και σε τιμη... αλλα μαλλον και οι 2 ανεβαζουνε τιμες αβερτα απο οσο βλεπω... πανε οι εποχες που περναμε high end καρτες 300 ευρα

ακριβως... psysx tressfx απλα προσθαιτουν λιγο eye candy...δεν ειναι τοσο σημαντικα κατ εμε...

το θα με κεφαλαια.... για να τονισω οτι ακομη δεν εχουμε δει τπτ στη πραξη... το game δε ξερω ποτε βγαινει...

κατσε να βγουνε οι κονσολες γτ εχω την εντυπωση οτι θα εχουνε ταπα γραφικα σε σχεση με σημερινα pc... και θα περιμενουμε το πορτ στα pc να παιξουμε ενα game της προκοπης

Εσυ γουστάρεις την AMD; Σώπα ρε μεγάλε! γκρεμίστηκαν οι φούρνοι, βυθίστικαν καράβια.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ γουστάρεις την AMD; Σώπα ρε μεγάλε! γκρεμίστηκαν οι φούρνοι, βυθίστικαν καράβια.

axaxaxxa γελασαμε...

αλλο AMD cpus που ειναι **** και αλλο AMD gpus...

και δεν ειπα οτι γουσταρω την AMD...αλλα το οτι ειναι ανταγωνιστικη στις gpu...

να διαβαζουμε και λιγο τι γραφει ο αλλος.... δεν ειναι κακο...

Edited by Astalavista
Κακές λεξούλες
Link to comment
Share on other sites

αλλο AMD cpus που ειναι ****** και αλλο AMD gpus

Να γιάσει το στόμα σου!!!

Ρε παιδιά δεν είναι απίστευτα σπαστικό αυτό το - see more at... ?

Edited by Astalavista
Κακές λεξούλες και εδώ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ας πούμε αυτό το λές γιατί το είπαν κ άλλοι ή το έχει δεί κάπου Vehus? Γιατί εγώ που είχα κ ati κ nvidia είδα τεράστια διαφορά στης εκρήξεις που είναι κ τα μεγάλα εφέ.

οχι δεν συνηθιζω να εκφερω αποψεις αλλων. Τώρα αυτο που θελω να πω ειναι οτι το physx δεν με εκανε να αναφωνω "Α!Παλι καλα που πηρα nvidia" στα παιχνιδια που το υποστηριζουν (batman,metro,planetside που παιζω).Και ξαναλέω μπορει να κανει διαφορα απλα δεν αλλάζει την εμπειρια του παιχνιδιου.

Φιλικα παντα :P

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό τι εννοείς την εμπειρία? Δεν είναι εμπειρία σε ένα παιχνίδι με πολλές εκρήξεις να βλέπεις τα αντικείμενα κ όλα τα εφέ ποιο αληθοφανή? δεν είπα ότι θα γίνει καλύτερο το παιχνίδι αλλά ομορφότερο..

Προφανώς και φιλικά, Νίκος!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα game που μου είχε προτείνει φίλος, που αν και τρελός AMDάς, του τρέχαν τα σάλια βλέποντας τα PhysX εφέ σε Nvidia. Και όντως ήταν μαμάτο και σας το προτείνω σε όσους έχουν Nvidia κάρτες. Ο λόγος που τα PhysX εφέ μετράγανε τρελά σε αυτό το Game ήταν επειδή τα extra φρου φρου και αρώματα προσθέτανε πάρα πάρα πολύ στο τα ολοκληρωθεί η εικόνα του κόσμου του παιχνιδιού. Χωρίς PhysX έχανε τρελά, οπτικά, το εν λόγω game.

[media]

[/media]

Alice.jpg

Γενικά όμως στα περισσότερα games τα PhysX δεν προσθέτουν κάτι και μπαίνανε είτε για να προστεθούν στα features του game μπας και πουλήσει λίγο παραπάνω διαφημιζόμενο και μέσω της Nvidia, είτε επειδή η Nvidia ήταν σπόνσορας του game και ήθελε να έχουν ένα κάποιο πλεονέκτημα οι κάρτες της έναντι του ανταγωνισμού (αυτό όταν τα bugs στις κάρτες του ανταγωνιστή δεν ήταν αρκετά).

Link to comment
Share on other sites

παιδια και οι δυο εταιρειες εχουν θετικα και αρνητικα μερικα απλα παραδειγματα

nvidia:thread opimization-physx

ati:tesselation control-Accelerated Parallel Processing

Ειναι αναλογα τι θελεις...

ενα απλο παραδειγμα το civilization με nvidia παει καλυτερα λογο του thread optimization οταν ομως θες να παιξεις metro 2033 με μια "μικρη" καρτα γραφικων 7770 vs gtx 650 ti εστω λογο budget εγω προτιμω την 7770 γιατι πολυ απλα μπορω να παιξω dx11 και να βαλω το tesselation x32 η x16 και εχεις αισθητη αυξηση των frames χωρις να χανει στο eye candy μερος.

Εχω nvidia gtx 480 και amd radeon 7770 οποτε περι ωρεξης...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό τι εννοείς την εμπειρία? Δεν είναι εμπειρία σε ένα παιχνίδι με πολλές εκρήξεις να βλέπεις τα αντικείμενα κ όλα τα εφέ ποιο αληθοφανή? δεν είπα ότι θα γίνει καλύτερο το παιχνίδι αλλά ομορφότερο..

Προφανώς και φιλικά, Νίκος!

Ναι βεβαιως και τα κανει λιγο πιο αληθοφανη αλλα δεν θα σου αλλαξει παιξει καταλυτικο ρολο στα γραφικα του. Τεσπα τι καθομαστε και το αναλυουμε τωρα οπως αναφερθηκε δεν εχουμε μετοχες της εταιριας και πλεον οτι κανουν οι δυο αυτες εταιριες ειναι για το καλό των καταναλωτων. cheers venisk :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η επίπτωση του TressFX στα fps?

στο δικό μου σύστημα με τον επεξεργαστή στα 4.3GHz και την κάρτα στα 1020MHz, έχουμε:

TressFX off:

min: 21 fps

max: 45 fps

avg: 38 fps

και με TressFX on:

min: 7 fps

max: 30 fps

avg: 24 fps

όπως βλέπετε η επιβάρυνση είναι αρκετά μεγάλη, και η κάρτα ζορίζεται για να επεξεργαστεί την επιπλέον πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now