Recommended Posts

Παίδες, θα μου φέρει ένα φίλος έναν non K, 3770 που οι δύο πυρήνες είναι πολύ σκατά temp-wise και θα τον ανοίξουμε γιατί είναι χωρίς εγγύηση ούτως ή άλλως...

b3aec9c9_ivy_bridge_tim_1.jpg.jpeg

Έχω ξανανοίξει 3570k με μεγάλη επιτυχία, είχα διαβάσει τότε τα πάντα και το άνοιγμα/αφαίρεση πάστας & κόλλας, δεν με απασχολεί... αυτό που θέλω όμως αυτή την φορά επιπλέον, είναι να κολλήσουμε το IHS πάλι μετά την εγχείρηση, γιατί το cpu το πηγαινοφέρνει ανάμεσα σε δύο μηχανήματα συχνά και είναι πόνος να κάνεις αλχημείες κάθε φορά με το καπάκι να κουνιέται.

Έχω κλασικές κόλες στιγμής για χαρτιά, έχω θερμόκολλα με πιστόλι μαύρη και διάφανη και ...αυτά.

Έχει κανείς επιχειρήσει να ξανακολλήσει κάτι τέτοιο; Καμιά πρόταση για την επιλογή κόλας έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ε άπλωσε σιλικόνη κάπου αλλού και μετά με καμιά σπάτουλα/μαχαίρι/κτλ άπλωσε την γύρω γύρω στο πράσινο τετράγωνο ή βάλε την σε κανονική σύριγγα και αμόλα την από εκεί. :P

Στον 3570 είδες διαφορές; Πως και δεν έκανες κανένα θέμα να δούμε και εμείς εδώ. :read:

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά η logo σκληραίνει πολύ και αν δεν κάτσει ολόισια το HS ή κάποτε στο μέλλον πρέπει να ξανανοίξουμε το cpu, είμαι σίγουρος πως θα πάρει και pcb μαζί. Γι' αυτό χαρακτήρισα "φιλική" την σιλικόνη, και ξεκολλάει και παραμένει μαλακή...

Μάλλον μαύρη σιλικόνη θα παιχτεί, σε πολύ μικρή ποσότητα.

Αν έχει κανείς άλλος έμπνευση, ελεύθερα... I'll keep you updated :)

Link to comment
Share on other sites

εμεις ανοιξαμε εναν 3770κ γτ ειχε χαλια temps και του βαλαμε logo μετα... αλλα εχεις δικιο μετα δε ξανανοιγει...ισια θα κατσει γτ δε κολλαει τοσο ακαριαια η logo...

προσπαθω να θυμηθω μια κολλα που μου ειχε πει ο father και ηατνε τυπου σιλικονης αλλ δε μου ρχεται.... αμα θυμηθω θα τη ποσταρω...

Link to comment
Share on other sites

Θερμόκολλα θα την απέφευγα

Λεπτές γραμμές σιλικόνης μου ακούγονται μια χαρά , δες την max προτεινόμενη θερμοκρασία , αποκλείεται να υπάρχει θέμα αλλά λέμε τώρα

περιμένουμε το πριν και το μετά με temps :D

Link to comment
Share on other sites

κολλα στιγμης θα βαλεις γιατι μπορει να κολαει πολυ δυνατα αλλα λιωνουν πανω απο του 80 βαθμους οι περισσοτερες εκτος απο ελαχιστες που αντεχουν μεχρι 120 c

(loctite 401,loctite 406 new)

οταν θελεις να το ξεκολλησεις απλα το θερμενεις με 1 πιστολι θερμου αερα και εισαι κομπλε :D

ολες οι κολλες ακομα και οι λεγομενες στιγμης οταν λενε οτι κολλαει σε δευτερολεπτα εχει παρει λιγο πανω απο το 25% τις δυναμης τις ολες οι κολλες μα ολες (κυανοακρυλικες,εποξικες,σιλικονουχες,ακρυλικες,κ.λ.π) θελουν απο 6 ωρες εως 24 ωρες για να εχουν το 100% τις δυναμης τους

φιλικα

tsan

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Και τι σε κανει να πιστευεις οτι θα πετυχετε το ιδιο παχος κολλας με το original ?

Ουτε την ιδια πιεση δε θα καταφερετε να δημιουργησετε στο die με την προβλεπομενη της Intel.

Ειναι μυστηριο γιατι ψοφανε αυτα τα cpu οταν τους βγαλεις το καπακι και πας να παιξεις σε extreme cooling (Απο SS εως LN2) . Δεν επηρρεαζει εαν θα ξανατοποθετησεις το καπακι αργοτερα ή οχι . Και στις δυο περιπτωσεις ψοφαει . Κατι δε σημαινει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

μονο με κολλα στιγμης δεν θα αυξηθει το διακενο, υπαρχει τροπος να πατησει σωστα στελιο

η σιλικονη ειναι πολυ παχυρευστει για αυτη την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Σε αερα/νερο παιζει σωστα απο οτι εχει φανει . Αλλα το οτι δεν παιζει σε subzero και ολα τα cpu εχουν ψοφησει μετα απο 1-2 μονο run , τι σου λεει εσενα ? Εμενα μου λεει οτι κατι γινεται λαθος .

Και εμεις δοκιμασαμε με τον Αρη , αλλα το cpu επαιξε μονο για 5 λεπτα . Στο πρωτο restart με χαμηλη ταση 1.5v , απλα δεν εκανε post ποτε .

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Λοιπόν, update (χωρίς φωτογραφίες ρε γμτ!), ανοίχτηκε, μπήκε Liquid Pro έχασε ~13C στον ζεστό πυρήνα και μετά δοκιμάσαμε με θερμόκολλα μαύρη και κούμπωμα στο socket για τα εκμεταλλευτούμε την πίεση που προσφέρει. Χάσαμε τελείως το gain, λόγω κακού πατήματος.

Lappαρα το IHS από πίσω, μπας και χαθούν μερικά κρίσιμα χιλιοστά και κάτσει σωστά με την θερμόκολλα αλλά και πάλι, στην προσπάθεια δύο, δεν! Οπότε οι παχύρρευστες κόλλες απλά δεν κάνουν δουλειά.

Προς το παρόν παραμένει ξεκολλημένος, googlάρω για καλές κόλες στιγμής που να αντέχουν σε ψηλές θερμοκρασίες...

Στέλιο, σε SS έχω και εγώ διαβάσει πολλές τραγωδίες και εικάζω ότι κάτι με το πάτημα ή διαστολές/συστολές πάστας παίζεται, πάντως νερά/αέρα έχω σφάξει δύο, και έχω και ακόμα έναν (3770k) φίλου που παίζει "ανοιχτός" από το release των Ivy μέχρι σήμερα. Οπότε μάλλον είναι μόνο οι sub ambient που πρέπει να ανησυχούν...

Tsan, αν με θερμοπίστολο υποχωρούν οι στιγμής όπως λες, τότε μου ακούγεται πολύ καλή λύση. Θα κάνω πειραματική κόλληση σε άσχετο pcb να δω πως συμπεριφέρεται με ζεστό αέρα, μετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Sweet!

120C, για εκείνη την περιοχή είναι μια χαρά και με headroom ασφαλείας. Θα κολλήσω πρώτα μια κάρτα ήχου πάνω σε ένα pci modem 56k ( :hehe: ) να δω τι υπολείμματα αφήνει με ζεστό αέρα, η αφαίρεσή της, και μετά της Ivy's time.

Ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

For future reference, τις προάλλες ξανακόλλησα έναν με το ίδιο υλικό που είχα βάλει τελικά και σε αυτό του original post.

1152-albums111-picture13279.jpg

Με την ευκαιρία τσέκαρα και πως κρατιέται ο πρώτος (και από temps και από εικόνα - αν ξέρασε η σιλικόνη κτλ). Όλα μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now