crio

Laptop dead :(

Recommended Posts

Είχα δώσει στην κοπέλα μου το laptop μου...Όλα καλά μέχρι την τετάρτη που το πήρα πίσω.....Απο τότε απλά δεν ανάβει καν...Ρεύματα πάνε κανονικά μέχρι την είσοδο του board (μετρημένα με πολύμετρο) όπως έχει και η μπαταρία μέσα....τι άλλο μπορεί να παίζει?

Στατικός ηλέκτρισμός δεν είναι, έβγαλα ρεύματα και μπαταρία, κράτησα το power on για 1 min και το άφησα και ένα τρίωρο έτσι αλλά πάλι τπτ...Εντελώς νεκρό..

Επίσης έβγαλα μνήμες - cpu κτλ αλλά πάλι τπτ. Η μπαταρία του BIOS έχει 3,15v οπότε και αυτή εντάξει φαίνεται....Τι άλλο μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το συμπέρασμα που δεν θέλω να βγάλω...Απλά μου κάνει εντύπωση πως δεν ανάβει καν, ούτε τα led-φόρτισης δεν δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα πελάτη μου συναινεί το ίδιο σε netbook δεν είναι παράξενο, και σε αυτού τα ίδια συμτώματα, είχα ρεύμα κανονικά αλλα δεν άναβε τίποτα!

Μητρική ήταν !

Συλλυπητήρια! :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει χαλάσει η υποδοχή του ρεύματος πάνω στην μητρική και γιαυτό να μην παίρνει ρεύμα για να ξεκινήσει αλλά και πάλι μπανάνα αφού κοστίζει ακριβά η διόρθωση της

Link to comment
Share on other sites

Πως θα το ανιχνεύσεις το πρόβλημα?

Εγώ είσοδο εννοώ βάζω πολύμετρο και μετράω πάνω στην μητρική τι ρεύμα δείνει!

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν έχει κάτι να λέει , με το πολύμετρο δεν μπορείς να βρείς την βλάβη που ακριβώς είναι !

Τι τιμή παίζει η μητρική ?

Έψαξες τίποτα η θα πας κατευθείαν για νέο ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πριν ένα τρίμηνο μ χάλασε η οθόνη και μπαταρία..Έριξα ~70? και για τα δύο...Τώρα η μητρική έχει 110 μεταχειρ....Άρα κατά 99% πάω για καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο βήμα, αν και να πω την αλήθεια μου, το ψήνω πολύ για ένα Acer που είδα με 750gb σκληρό-730Μ vga + I5-3230 + 8GB RAM...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now