konmarin

AMD 28nm Steamroller Core Architecture On Track – Arrives in 2013 Read more:

Recommended Posts

Νομίζω πως θα είναι πρώτα οι πρώτοι energy efficient apu's... Οι Steamroller desktop επεξεργαστές αργούν ακόμα... Τουλάχιστον έχω αυτή την εντύπωση... Δεν το δένω βέβαια και κόμπο.... :)

Μακάρι όμως να βγούν οι Steamroller το συντομότερο δυνατό... Από ότι φαίνεται με τις αλλαγές στην αρχιτεκτονική που θα φέρουν, θα δούμε αληθινές επιδόσεις, έτσι όπως θα έπρεπε να ήταν οι bulldozer από την αρχή που βγήκαν... Ίσως η AMD να μην μείνει τόσο πίσω, χαώδες πίσω από την Intel... Μπορεί να είναι πίσω ακόμα, αλλά δεν θα είναι χαώδες πίσω... Και αυτό θα μας συμφέρει όλους μας.... Και φυσικά.... την τσέπη... μας ;)

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι απλά νούμερα του... αέρα και BS, αλλά επειδή διψάμε για νέα όσον αφορά τον πυρήνα....

AMDFX: AMD Steamroller FX 9650 - 4.5 Ghz / 4.8 Ghz Turbo Benchmarks!

Απροσεξία μου. Δεν είδα αυτό το μικρό "source" που γράφει στην αρχή. Υποθετικά νούμερα, με λίγο λόγια τρίχες.

My mistake.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω. Νομίζω ότι γενικότερα δεν θα δούμε ποτέ ΑΜ4. Προσωπική μου άποψη η AMD θα προχωρήσει μόνο με τα FM sockets.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω. Νομίζω ότι γενικότερα δεν θα δούμε ποτέ ΑΜ4. Προσωπική μου άποψη η AMD θα προχωρήσει μόνο με τα FM sockets.

αυτο παιζει να κανει, να βγαλει και τωρα τους steamroller Σε am3+, και μετα να περασει μια τεχνολογια του τυπου APU με επιδωσεις κανενος 8πυρινου επεξεργαστη με καρτα γραφικων πανω..φανταζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Από οτι διαβασα οι νεοι i5 θα ειναι πιο ακριβοι απο τους τωρινους και ο Κ θα κοντευει τα 250? λογικα εαν οι steamrollers ειναι πιο βελτιωμενοι πολυ θα στραφουν σε amd εφοσον κρατησει τις τιμες κατω απο 200?,ειδικα τωρα που ζουμε δυσκολες οικονομικα μερες....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιο βελτιωμενοι οι steamroller? Για να χτυπησουν τον καινουργιο i5? (δεν σου λεω καν για i7)... θα παιξει μπαλα στα 140-220? max με τα καινουργια και θα χτυπησει την αγορα των VFM..

Link to comment
Share on other sites

ChameZX Picard

Με την αγορά να έχει φαινομενικά φρενάρει όσον αφορά τα PCs και οι αναβαθμίσεις μάλλον να μην ικανοποιούν και τόσο τους κατασκευαστές, θα έλεγα ότι οι τιμές των AMD θα αυξηθούν όπως και αυτές των Intel. Απλά θα συνεχίσουν να είναι φτηνότεροι.

ChameZX

Όλα θα βρεθούν, πιστεύω, στο FM2+ ή κάποιο FM3. Από απλούς dual core cpus χωρίς κάρτα γραφικών(που διαθέτει και σήμερα το FM2), μέχρι 8core FX με ή χωρίς gpu(που η AMD έχει επιλέξει να μην διαθέσει για FM2).

Link to comment
Share on other sites

και με τον 4100 τρεχεις τα παντα μια χαρα και στα παιχνιδια μια καρτα γραφικων χρειαζεσαι.....δεν υπαρχει λογος να δινεις λεφτα για παραπανω για να ξεκιναει το pc 10sec πιο γρηγορα,σιγα τωρα,οι διαφορες εχουν εκμηδενιστει πολυ,για να δουμε κατι στο διπλασιο πρεπει να περιμενεις κατι που θα βγει σε 5 χρονια,10% πιο γρηγοροι οι hasswell απο τους ivy κι αλλο τοσο πιο γρηγοροι οι steam απο τους vishera,οχι καποιοι που λενε οτι η intel εχει εκτοξευτει στον πλανητη αρη και οι διαφορες ειναι τεραστιες,συμφωνω οτι η amd εχει μεινει μια γενια μπορει και δυο πιο πισω απο intel αλλα δεν παυει να ειναι δυνατη.γενικα δε συνηθιζω να κανω τακτικα αναβαθμισεις,στο τριτο pc ειμαι απο το 1997,ξεκινησα με pentium mmx πηγα σε athlon thunderbird και το 2010 σε i5-760,μπορει να επαιρνα παλι amd αλλα ενας φιλος πληροφορικαριος που ειχε και ενα μικρο computer shop μου συμβουλεψε να μην παω σε amd γιατι ενω ειναι δυνατοι με την παροδο του χρονου χανουν σε αποδοση,στο ιντερνετ ομως που συζητησα με καποια παιδια μου ειπαν οτι δε τιθεται θεμα,ιδια ειναι η εγγυηση και στις δυο εταιριες,3 χρονια απο κει και περα εχει φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο η υπολογιστικη ισχυ που κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να σκασεις πολλα φραγκα για να φτιαξεις ενα συστημα δυνατο που να τρεχει τα παντα,επιλογες υπαρχουν μπολικες ενω οι διαφορες ειναι σε κλασματα δευτερολεπτων και σε καποια frames ασυμαντες δηλαδη.....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε για τους AMD. Μα δεν ντρέπονται;

Νεοελληναράδες αυστραλοπίθηκοι. Για ξαναπές το σκηνικό με τον υπάλληλο του Plaisiou, κάτι με τα 64bit, να γελάσουμε πάλι γιατι ήταν θεϊκό.

Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε θα του κανεις ενα γενικο σεβις στα 50 χιλιαδες χιλιομετρα και θα στρωσει :hehe: τι διαβαζουν τα υπεροχα ματακια μου :hehe: .

στο π.. εχω ακουσει πολλα παρα πολλα . παραδειγμα :

τεχνικός προς πωλητή = ρε μακη πως θα ξεκινήσω το τροφοδοτικό χωρις να το βαλω στην μητρική?

πωλητής προς τεχνικό = που να ξερω ρε τεχνικος ειμαι ?

και πετάγεται ενας πελατης απο το βαθος και λεει βραχυκύκλωσε το πράσινο με το μαυρο ρε

ημουν ετοιμος να το πω εγω αλλα ο αλλος ειχε καλητερo access time :D

Link to comment
Share on other sites

Νεοελληναράδες αυστραλοπίθηκοι. Για ξαναπές το σκηνικό με τον υπάλληλο του Plaisiou, κάτι με τα 64bit, να γελάσουμε πάλι γιατι ήταν θεϊκό.

Ζεσταίνονταν οι AMD επειδή ήταν 64bit. Εποχές Pentium 4. ήμουν με έναν φίλο μου και γελάγαμε για κανένα τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now