pmakr

Θελω Πληκτρολογιο...αλλα τι;

Recommended Posts

Η μπορείς να μην πάρεις μηχανικό...! :D Μπορείς να βρεις ήσυχο keyboard μεμβράνης με το ένα τρίτο των χρημάτων..

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις πάλι, όλα αυτά στα λέω πολύ φιλικά.. :D Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα για keyboard αν το μόνο σου κριτήριο είναι ο θόρυβος..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηρά από αντικατάσταση ένα logitech g110 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Έχει 12 πλήκτρα G που μπορείς να βάλεις οτι macro θες, εχει φωτεινά πλήκτρα.

Τα γράμματα δεν σβήνουν γιατί είναι απλά διάφανα να παίρνει το φως. Κανει πολύ λίγο θόρυβο.

Έχει φάει και 3-4 μπουνιές και ούτε πλήκτρο δεν βγήκε :P

Μαζι εχει και μια προεκταση για να μην ειναι οι καρποι στον αερα

Edited by JSpower
Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμαστε...πηγα βολτα στα μαγαζιά.

Ειδα το blackwidow...δεν παλευεται ο θόρυβος

Το g110 ok αλλα οχι μηχανικο

και

G710+ με brown cherry mx...Τα οποία ΔΕΝ κανουν τοση φασαρία οση ακουγα στο video του youtube (ισως γιατι οπως προτεινατε παραπάνω εχουν βάλει orings). Παντως μια χαρα μου φάνηκε. Με χάλασαν ομως 2 πραγματακια

1.Τα γκρι κουμπιά (βελακια και wasd)

2.Τα πορτοκαλι χρώματα αριστερα κτλ και τα gaming keys για macros (δεν τα χρειάζομαι)

Οποτε συνεχιζομεν...

Cherry MX Brown και αν χρειαστεί κανω την πατέντα με τα orings

Φωτιζόμενο LED. Ειναι ο μόνος τρόπος να μην ξεθωριάζουν τα γράμματα αφου ειναι απο διαφανές πλαστικό.

Ακουω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατέληξα στο g710+

Logitech G710 920-003887 Plus Mechanical Keyboard

ΑΛΛΑ εχω ενα σοβαρο προβλημα

Σε ολα τα μαγαζια στην ελλαδα φερνουν τα

920-004553 ( ελληνικο layout )

920-003888 ( γερμανικο layout )

Εγω θελω το 920-003887 US Layout με κανονικο αριστερο shift χωρίς πλήκτρο αναμεσα στο αριστερο shift και z

Αλλα το εχουν μονο αμερικη και το amazon/newegg δεν στέλνουν

Πως να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Με τη logitech δεν εβγαλα ακρη.

Τους εστειλα mail αλλα δεν πουλανε το us layout στην ευρωπη και ακομα και να το αγορασω μονος μου απο αμερικη μου ειπαν οτι ναι μεν με καλυπτει η εγγυηση αλλα σαν αντικατασταση αν χαλασει θα μου δωσουν ευρωπαικο layout...Fακ OFF...Δεν μου καλοαρεσαν τα πορτοκαλι χρώματα εξαλλου και τα γκρι κουμπια...αλλα...τωρα δεν το θελω καθολου

βρηκα αυτους : https://www.wasdkeyboards.com

Λεω να παρω απο εκει ενα.

Ερωτηση 1 : Το πληκτρολογιο κοστιζει 150 ευρω περιπου. Αν τυχον περασει τελωνειο παω καπου να πληρωσω η ερχεται λογαρισασμος σπιτι; Και ξερουμε ποσο για 150-200 ευρώ

Ερώτηση 2 : Τα ξερετε ειναι αξιοπιστα;

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι η logitech ειναι ηλιθια. Δεν φερνει US ANSI Layout

Και η Microsoft δεν βγάζει μηχανικα πληκτρολογια.

Θα ηθελα πολυ να παρω αλλα δεν πουλανε οι κυριοι

Link to comment
Share on other sites

Με τη logitech δεν εβγαλα ακρη.

Τους εστειλα mail αλλα δεν πουλανε το us layout στην ευρωπη και ακομα και να το αγορασω μονος μου απο αμερικη μου ειπαν οτι ναι μεν με καλυπτει η εγγυηση αλλα σαν αντικατασταση αν χαλασει θα μου δωσουν ευρωπαικο layout...Fακ OFF...Δεν μου καλοαρεσαν τα πορτοκαλι χρώματα εξαλλου και τα γκρι κουμπια...αλλα...τωρα δεν το θελω καθολου

βρηκα αυτους : https://www.wasdkeyboards.com

Λεω να παρω απο εκει ενα.

Ερωτηση 1 : Το πληκτρολογιο κοστιζει 150 ευρω περιπου. Αν τυχον περασει τελωνειο παω καπου να πληρωσω η ερχεται λογαρισασμος σπιτι; Και ξερουμε ποσο για 150-200 ευρώ

Ερώτηση 2 : Τα ξερετε ειναι αξιοπιστα;

Χμμμ...πές τους να σου στείλουν απόδειξη μόνο σε email και να γράψουν απ'εξω πως είναι δώρο ή/και να γράψουν μέσα

πως έχει κανα 50άρικο και δεν θα περάσει ποτέ τελωνείο!

Επειδή και στο πληκτρολόγιο ότι πληρώσεις παίρνεις πάρε microsoft ή Logitech

Ξεπερασμένα :D

Link to comment
Share on other sites

ok θα τους το πω. Ελπιζω να το δεχτουν

Αν οχι ξερεις ποσα ειναι τα gamisiatika sto ellada και αν πρεπει να παω καπου να τα πληρώσω;

ΥΓ Μολις εστειλα email. Η θα με θεωρησουν απατεωνα και δεν θα απαντησουν η θα το δεχτουν...

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σχεδιων

The Keyboard Company's FKBN104M/EB2 - Filco Majestouch-2, NKR, Tactile Action, USA Keyboard

αλλα που μπορω να βρω στην ευρώπη engraved keycaps;

ΥΓ.Η WASD δεν το κανει.το στελνει κανονικα με αποδειξη δεν το ρισκαρουν μου ειπαν

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σχεδιων

The Keyboard Company's FKBN104M/EB2 - Filco Majestouch-2, NKR, Tactile Action, USA Keyboard

αλλα που μπορω να βρω στην ευρώπη engraved keycaps;

ΥΓ.Η WASD δεν το κανει.το στελνει κανονικα με αποδειξη δεν το ρισκαρουν μου ειπαν

Γιατί θες engraved; Το ninja δεν σε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παραγγέλνω σημερα filco

ειμαι αναμεσα σε black και brown

τα brown τα εχω δοκιμασει δεν μου φανηκε κατι κακο (στο logitech g710+)

Μαυρα ποτε.

Συνηθίζω να τα παταω μεχρι κατω τα πλήκτρα...

Οι περισσοτεροι μου λένε οτι τα μαύρα ειναι πολυ κουραστικά και με τα red μπορεις ευκολα να κανεις λαθος γιατι ειναι ελαφρια. παρολα αυτα προτεινουν brown που ειναι το ιδιο ελαφρια με τα red αλλα εχουν tactile feedback...

Πρεπει μεχρι το βραδι να εχω αποφασισει να παραγγείλω για να μου ερθει παρασκευή το filco...(αλλιως παω απο βδομαδα)

Τώρα εχω microsoft wired 200. Με τι μπορει να συγκριθεί η δυναμη που βαζω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

"Cherry MX Clear switches are a bit harder to find in keyboards, but many users consider them to have more of a tactile feel than the Cherry MX browns without being as clicky as the Cherry MX Blue switches. The clear switches have a higher actuation force than the brown switches and are often compared to the feel of rubber dome keyboards."

Πηγή: Mechanical Keyboard Guide | Das Keyboard Blog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα καφέ :) Έχω κόκκινους που είναι linear σαν τους μαύρους και κάνω ακρετά λάθη, θα ήθελα να δοκιμάσω και tactile αλλά όχι τόσο hardcore όσο οι μπλε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now