Yiorgos

BenchTable - Νέα Κατασκευή

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν, πως έχει η κατάσταση.

Περιμένω αυτές τις μέρες τα κομμάτια για το νέο μου pc. Κουτί δεν έχω, οπότε θα το στήσω χύμα σε ξύλινο πάγκο.

Καιρό τώρα φλερτάρω με την απόκτηση ενός benchtable, αλλά λ7 δεν υπάρχουν. Η χρήση που θέλω, είναι light. Κατά βάση να μπορώ να προσθαφαιρώ 4-5 δίσκους.

Πως μπορώ να φτιάξω ένα, όσο πιο οικονομικά γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το όσο πιο οικονομικά γίνεται με παραπέμπει στο να βρεις είτε ένα noname ( παλιό Plato; ) case και να του κλέψεις την πλάτη (είτε είναι αποσπώμενη, είτε λύνοντάς το) και να την βιδώσεις σε ένα όμορφο πλαίσιο. Μιλάμε ghetto λύση, αλλά σίγουρα είναι οικονομική.

Μέχρι τότε μπορεί να χρησιμοποιήσεις το διασημότερο benchtable που υπάρχει - το κουτί της μητρικής :D

Αλλά αν οι ανάγκες σου είναι απλά να αλλάζεις δίσκους νομίζω ότι μπορείς να βρεις και case που να σε εξυπηρετεί ευκολότερα, να γλυτώσεις και την σκόνη...

Link to comment
Share on other sites

Ξήλωσε το HDD cage από κάνα παλιό κουτί και φτιάξε τους δίσκους εκεί μέσα όμορφα όπως θες. Και για βάση του benchtable ή το κουτί της μητρικής, ή το πλαϊνό ενός παλιού case - άμα θες του κάνεις και τρύπες να βάλεις αποστάτες χεχε. Και είσαι κομπλές :T:

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys.

Για να ξηλώσω κανά παλιό κουτί, το σκεφτόμουν, αλλά πρέπει να βρω κάποιο που είναι για πέταμα, μιας και τα παλιά τα δικά μου, τα είχα δώσει.

Για να βάλω το σύστημα σε κουτί, δεν θέλω. Μου αρέσει να το βλέπω και να έχω άμεση πρόσβαση στο οτιδήποτε.

Γιατί συγκεκριμένα να χρησιμοποιήσω προσωρινά το κουτί της μητρικής; Αν το βάλω σε ξύλινο πάγκο καλύτερα δεν θα είναι, και απο θέμα γείωσης, θερμοκρασιών κλπ;

HDD Cage έχω ένα, που δέχεται τους δίσκους συρταρωτά (με πλαστικά holders), απλά θέλω να το μοντάρω με κάποιο τρόπο στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει διάφορα κουτιά από μητρικές οπότε μου 'χει μείνει - αλλά και στον πάγκο πάνω μια χαρά θα είναι, δεν παθαίνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now