ChameZX

Σύντομες αναβαθμίσεις – ερωτήσεις γύρω από αυτές.

Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα!

Σκάφτομαι να περάσω σε δυο αναβαθμίσουμε στο κοντινό μέλλον, CPU Cooler και SSD.

Εδώ θέλω τα φωτά σας, το budget και για τα δυο είναι 70 ευρώ, ξέρω ότι δεν είναι πολλά για να πάρεις κάτι ουαου, πιστεύω να βοηθήσετε.

Για CPU Cooler έχω δει αυτήν εδώ Akasa Venom Voodoo | Skroutz.gr , σαν μάρκα είναι καλή και αξιόπιστη? Χωρίς να ξέρω πολλά, από τα λίγα που διάβασα για 60 δείχνει να είναι οκ? Τι έχετε να πείτε γενικότερα και για το όνομα Akasa?

Με 5? παραπάνω πάμε εδώ CT combo Thermaltake CLP0575 Frio OCK 1366/1156/11... - Easy Buy World έχω διαβάσει καλά λόγια για την Thermaltake, πως σας φαίνετε?

Σαν τρίτη και οικονομική επιλογή είμαι εδώ Arctic Cooling UCACO-P0900-CSB01 CT Combo Arctic F... - Easy Buy World στα 35?. την συγκεκριμένη ψήκτρα την βλέπω παρά πολύ συχνά, σε video review στο YouTube και σε διάφορα συστήματα, όλοι λένε παρά πολύ καλά λόγια. Επίσης τα υπόλοιπα 35? που είναι τα ρέστα τα δίνουμε για έναν καλύτερο SSD.

Σας ακούω παιδιά, δώστε και μερικές δίκες σας επιλογές στο θέμα με την ψύκτρα.

Όσο για τον SSD εδώ πραγματικά δεν έχω κάτι να πω, βλέπω ότι πωλούνταν παρά πολύ οι OCZ και εδώ που διαβάζω διάφορα τοπικ πολύ προτείνουν και την SAMSUNG σαν λύση. Για Kingston και Patriot, φτηνότερες λύσεις, το αξίζουν?

Μια επένδυση σε μεταχειρισμένο SSD είναι καλή ιδέα?

Αυτά από έμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην βιαστείς. Μάζεψε λίγα χρήματα ακόμα και κάνε αγορές που θα κρατήσουν για το μέλλον...

Με 70? για SSD και ψύκτρα πραγματικά δεν ξέρω πως μπορείς να αγοράσεις.

Να αγοράσεις μόνο ψύκτρα ή μόνο SSD το δέχομαι. Και τα 2 όμως πολύ δύσκολο και θα πας σε λύσεις που στο άμεσο μέλλον θα χρειαστούν αλλαγή και θα δώσεις ξανά λεφτά.

Οπότε δώσε τα μία και καλή μόλις μαζέψεις ένα καλύτερο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην βιαστείς. Μάζεψε λίγα χρήματα ακόμα και κάνε αγορές που θα κρατήσουν για το μέλλον...

Με 70? για SSD και ψύκτρα πραγματικά δεν ξέρω πως μπορείς να αγοράσεις.

Να αγοράσεις μόνο ψύκτρα ή μόνο SSD το δέχομαι. Και τα 2 όμως πολύ δύσκολο και θα πας σε λύσεις που στο άμεσο μέλλον θα χρειαστούν αλλαγή και θα δώσεις ξανά λεφτά.

Οπότε δώσε τα μία και καλή μόλις μαζέψεις ένα καλύτερο ποσό.

Φιλέ jax7480,

Νομίζω πως δεν έγινα κατανοητός έτσι όπως το έγραψα, εννοώ πως διαθέτω 70? για Cpu cooler και άλλα 70? για έναν SSD, μονό με 70? και για τα δυο δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα :P

Επίσης κάτι ακόμα, τι πρέπει να κοιτάμε σε έναν SSD? Υπάρχουν κάποια κύρια χαρακτηριστικά που πρέπει να δίνουμε περισσότερη βάση εκεί?

Πριν κάνα εξάμηνο περίπου, όταν στήσαμε το pc με τον Nord, μου χε πει να πάρω αυτήν εδώ http://www.ebw.gr/el/Product/70721/CT-Combo-Be-Quiet-Dark-ROCK-Advanced-775-1155-1156-1366-AM2-AM2-AM3-754-939-940 τότε έκανε γύρο στα 75? νομίζω τώρα εδώ την βρήκα με 50?, μαζί με αυτόν τον SSD http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31967&cat=6&sub=318&pmanuf=0&sort=3&step=undefined πως σας φαίνονται αυτά τα δυο εξαρτήματα? Πέφτουμε και μέσα στο budget :)

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

δες και καμια thermalright, αν την εχουν ελλαδα βεβαια. Thermalright True Spirit 120 REV A [bW] Performance CPU Cooler (Socket 775 / 1155 / 1156 / AM2 / AM2+ / AM3 / FM1 / FM2) []

Την έχει και την παραέχει :P

Καλή δείχνει για 30?, τι λες και εσύ Conroe?

Άπλα κοιτούσα να κάνω μια αγορά που θα είναι πιο ισορροπημένη να δώσω όσο πιο πολύ μπορώ βάση και στα δυο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή κάνει 30? δεν είναι και καλή επιλογή, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Την έχει και την παραέχει :P

Καλή δείχνει για 30?, τι λες και εσύ Conroe?

Άπλα κοιτούσα να κάνω μια αγορά που θα είναι πιο ισορροπημένη να δώσω όσο πιο πολύ μπορώ βάση και στα δυο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή κάνει 30? δεν είναι και καλή επιλογή, σωστά?

δε ξερω τι συστημα εχεις και για τι χρηση τη θελεις. γενικα η εταιρια αυτη εχει καλη παραδοση στις ψυκτρες. δε ξερω αν αξιζει να δωσεις παραπανω λεφτα αν δε κανεις κατι xtreme (o/c πχ). αν εχεις στο μυαλο σου "κακους σκοπους" τοτε θα πρεπει ν' ανεβεις κατηγορια σιγουρα.

εδω και ενα προχειρο review http://www.hardwaresecrets.com/article/Thermalright-True-Spirit-120-CPU-Cooler-Review/1420/6

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω κατάληξη εδώ περά COOLER :: Cpu Cooler Coolermaster Hyper 212 Evo for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 - Visionstudio.gr , 35? και από ότι διάβασα και στο ιντερνέτ κάνει παπάδες το κερατάκι.

Είναι και τοπ στο Newegg.com κάλο είναι αυτό μπορώ να πω, από εκεί και περά ακούω και τις δίκες σας απόψεις…

Για SSD???

Link to comment
Share on other sites

exω την coolermaster hyper 101 στο 775 και εχει βγει παρα πολυ καλη. η τιμη της μαλιστα ηταν αστεια, 17ευρο. χτυπα την. για ssd δεν εχω αποψη, τα παιδια που γνωριζουν θα σε βοηθησουν. βλεπωντας παντως καποια τεστ και σαν ονομα εταιριας..... samsung θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

exω την coolermaster hyper 101 στο 775 και εχει βγει παρα πολυ καλη. η τιμη της μαλιστα ηταν αστεια, 17ευρο. χτυπα την. για ssd δεν εχω αποψη, τα παιδια που γνωριζουν θα σε βοηθησουν. βλεπωντας παντως καποια τεστ και σαν ονομα εταιριας..... samsung θα επαιρνα.

Σωστός ο Conroe, ξεμπέρδεψες με 17?. (Υ)

Σκάφτομαι όμως και την άλλη πρόταση με τα 35? για κάτι λίγο πιο performance.

Και με τα υπόλοιπα 110? να πάρω έναν αξιοπρεπή SSD (αν υπάρχει κάτι σε αυτήν την τιμή), και εγώ μια από τα ιδία βλέπω αρκετά το όνομα της Samsung στους SSD. Πριν λίγο είδα και την Corsair σαν μάρκα με αρκετά καλά λεφτά, ας ελπίσουμε σε μια βοήθεια από τα παιδία που τα ξέρουν αυτά…

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Conroe, ξεμπέρδεψες με 17?. (Υ)

Σκάφτομαι όμως και την άλλη πρόταση με τα 35? για κάτι λίγο πιο performance.

Και με τα υπόλοιπα 110? να πάρω έναν αξιοπρεπή SSD (αν υπάρχει κάτι σε αυτήν την τιμή), και εγώ μια από τα ιδία βλέπω αρκετά το όνομα της Samsung στους SSD. Πριν λίγο είδα και την Corsair σαν μάρκα με αρκετά καλά λεφτά, ας ελπίσουμε σε μια βοήθεια από τα παιδία που τα ξέρουν αυτά…

εννοειται οτι εγραψα για την hyper 212 evo να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι εγραψα για την hyper 212 evo να παρεις.

Την τσιμπήσαμε την 212 evo hehe :)

Τώρα πάμε για τον SSD, το budget είναι στα 100-120?…δωστε τα φωτά σας παιδία :)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι έχεις sata 3! Άρα μπορείς να δεις τις φτηνές λύσεις τις Kingston @ V300, μεταχειρισμένο samsung 830 ή crucial m4 που θεωρούνται από τις αξιόπιστες επιλογές της προηγούμενης γενιάς. Σε πιο γρήγορα drives μπορείς να δεις τον OCZ Vertex 4, OCZ Vector και samsung 840 pro. Τον 840 non PRO τον άφησα απέξω όχι ότι δεν είναι καλό και αξιόπιστο drive αλλά επειδή είναι πιο αργός από αυτούς που ανάφερα. Βέβαια κυκλοφορούν προσφορές στον 840 non PRO και αν τον πετύχεις σε χαμηλή τιμή δεν θα απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι έχεις sata 3! Άρα μπορείς να δεις τις φτηνές λύσεις τις Kingston @ V300, μεταχειρισμένο samsung 830 ή crucial m4 που θεωρούνται από τις αξιόπιστες επιλογές της προηγούμενης γενιάς. Σε πιο γρήγορα drives μπορείς να δεις τον OCZ Vertex 4, OCZ Vector και samsung 840 pro. Τον 840 non PRO τον άφησα απέξω όχι ότι δεν είναι καλό και αξιόπιστο drive αλλά επειδή είναι πιο αργός από αυτούς που ανάφερα. Βέβαια κυκλοφορούν προσφορές στον 840 non PRO και αν τον πετύχεις σε χαμηλή τιμή δεν θα απογοητευτείς.

OCZ Vertex 4 128gb HDD :: OCZ 128GB Vertex IV VTX4-25SAT3-128G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr , Εντάξει φεύγουμε ένα 10ευρο από το budget , άλλα είναι το τελευταίο κομμάτι του συστήματος όποτε δεν πειράζει.

Αν βρήκα την σωστή πες μου δυο τρία λογία, τι έχει που δεν έχει κάποια άλλη? Είναι καλός SSD ο συγκεκριμένος?

Link to comment
Share on other sites

τον έχω εδώ και ένα χρόνο. μια χαρά είναι από θέμα ταχύτητας και αξιοπιστίας. Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό. Αλλά αφού θα βάλεις +10? βάλε ακόμα +5? και πάρε τον 840 pro από το ίδιο κατάστημα.

Edited by p_under
ότι να ναι γράφω...:p
Link to comment
Share on other sites

τον έχω εδώ και ένα χρόνο. μια χαρά είναι από θέμα ταχύτητας και αξιοπιστίας. Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό. Αλλά αφού θα βάλεις +10? βάλε ακόμα +5? και πάρε τον 840 pro από το ίδιο κατάστημα.

Οκ δεκτό το να βάλω +5? για τον 840 Pro, άλλα τι διαφορές έχει ο Samsung 840 Pro από τον Vortex 4 της OCZ?

Βλέποντας τα read και write του κάθε ενός, ο Vertex 4 έχει 560 mb/sec read και write 430 mb/s έναντι του Samsung pro 4 που έχει 530 mb/s read και 390 mb/s write(στην ιδία χωρητικότητα των 128gb) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now