Rodoula

MATRIX-HD7970-P-3GD5 σε CrossFire

Recommended Posts

Γεια σας!!

Έχω μία μικρή απορία σχετικά με τις κάρτες γραφικών μου! Όλα άρχισαν όταν η πρώτη κάρτα ανέβαζε πολύ γρήγορα θερμοκρασία, ορισμένες φορές πάνω από 80 βαθμούς, οπότε μπήκα στο forum της Asus και διάβασα κάποια θέματα σχετικά με αυτό.. μία ας το πούμε λύση, έλεγαν πώς σε όποια κάρτα γραφικών βάλεις την οθόνη αυτή θα δεί σαν πρώτη.. έκλεισα το pc αμέσως, έβαλα την οθόνη στην δεύτερη καρτα γραφικών (τουλαχιστον η 2η είχε χώρο να περνει αέρα ενω η 1η ηταν σχεδον κολλητά με την 2η και δεν πήγαινε αρκετός αέρας) πήγα να ανοιξώ πάλι το pc και μπροστά μου είχα μία ωραιότατη μαύρη οθόνη! Ε, να μην τα πολυλογώ..ξανά έβαλα την οθόνη στην 1η κάρτα. Υπάρχει καμία άλλη λύση; ή η μόνη είναι το watercooling;

Mητρική: Asus Maximus V Extreme

Κάρτες Γραφικών: Asus Matrix HD7970 Platinum (x2)

RAM: Corsair Dominator Platinum 2133Mhz 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το max 80 βαθμούς δεν είναι ανησυχητικό, το θέμα είναι πόσο πάνω από 80 έβλεπες? Δοκίμασες να κάνεις τα ανεμιστηράκια λίγο πιο επιθετικά εν ώρα gaming?

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φορές 85 και μία φορα εφτασε 90 βαθμους ..Το θέμα είναι πώς το πυρίτιο γενικά (microchip κλπ) αντέχει μέχρι 75 βαθμούς μετά αρχιζουν οι ρωγμές και σκεφτομαι μην γινεί κάτι αν συνεχιστεί όλο αυτό :( Τα ανεμιστηράκια είναι στο full και έχω προσθέσει και 2 απέναντι απο τις κάρτες.

Edited by Rodoula
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν έιναι να ζεσταίνεται πολύ η πρώτη όταν δεν έχει αρκετά μεγάλο κενό για

να τραβάει κρύο αέρα και όταν δουλέυει μόνο αυτη όταν δεν υπάρχει μεγάλο load?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχει μεγάλο load είναι στους 50-55 βαθμούς αλλά μόλις αρχινάω κάποια video ή απλά παιχνίδια ανεβάζει αρκετά γρήγορα την θερμοκρασία μόνο η 1η κάρτα :/

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Είτε βάλε έναν πιο δυνατό ανεμιστήρα να τις φυσάει, όπως είπες και παραπάνω είτε θα πρέπει να μπεις σε έξοδα αναζητώντας blocks.

Link to comment
Share on other sites

haha..το ξέρω!! και για αυτό τώρα σκέφτομαι για αγορά καλού watercooling ώστε να βγάλω και το Η100 πού έχω στον επεξεργαστή. Από ότι είδα η ΕΚ έχει βγάλει ωραία kit αλλά και σαν κομματια ξεχωριστά, ακόμα πιο καλά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Πάντως μήν φοβαστε έχω γνωστό που μπορεί να το συνδέσει σωστα! :P

Edited by Rodoula
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now