Sonic

Αγορά Corsair Dominator Platinum 32GB quad channel

Recommended Posts

Kαλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα που έχει ετοιμαπαράδοτο kit 32GB quad channel 1600 ή 1866MHz. Στο skroutz και bestprice είναι όλα με παραγγελία και κάνει έως 10 μέρες. Είχα δοκιμάσει 2 x 16GB Dual Channel και δε λειτουργούσαν στο Χ79 σύστημά μου με motherboard ASUS P9X79 WS. Oπότε τα έστειλα στην Corsair και μου επέστρεψαν τα ίδια σφραγισμένα. Δεκτές και οι γνώμες για άλλες μνήμες αλλά ετοιμοπαράδοτες λόγω φόρτου εργασίας που επείγει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεςν κάνω λάθος δε στέλνουν Ελλάδα... αν και βλέπω ότι έχεις Dominator Platinum. Από εκεί τις πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στέλνει Ελλάδα το Αμαζον Αγγλίας, και με free μεταφορικά για πραγγελίες άνω των 25£, όπου γράφει this item Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery.

Link to comment
Share on other sites

και μάλλον είναι και μονόδρομος μιας και έιναι λίγο ιδιαίτερο κιτάκι :)
Χαχαχα!!! Μάλλον όλοι κάτι ξέρουν.... το ότι είναι ιδιαίτερο κιτάκι το κατάλαβα... δε λειτουργόσε: P Ελπίζω να έφταιγε ότι ήταν 2 dual channel...
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!! Μάλλον όλοι κάτι ξέρουν.... το ότι είναι ιδιαίτερο κιτάκι το κατάλαβα... δε λειτουργόσε: P Ελπίζω να έφταιγε ότι ήταν 2 dual channel...

Αμφιβάλλω σφόδρα.

Μην φανταστείς ότι γίνεται και κανένα φοβερό matchάρισμα στα dual/tripple/quad kits. Κάτι άλλο φταίει. Όταν λες δεν λειτουργούσε; Δεν bootάρε καν ή δεν έπιανε τα specs;

Link to comment
Share on other sites

Βοοταρε κανονικά! Απλά μετά από λίγη ώρα στα Windows...2-3 λεπτά.... restart. Test και τα λοιπά όλα κομπλέ 4 passes και πάνω. Λέτε να ξαναδοκιμάσω τα 2 dual channel που μου επέστρεψαν σήμερα?? Δοκίμασα ρεύματα από 1.5 έως 1.65 αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με β'αζεις σε σκέψεις. Εγώ έλεγα απλά να τα γυρίσω και να μου επιστρέψουν τα λεφτά και μετά να πάρω ένα quad channel....

Link to comment
Share on other sites

Τάση σε Chipset? Πάστα στο CPU? Πατούσε καλά το Cooler?
Όταν έβαζα τα 2 ή 3 dimmακια όλα καλά όλα λειτιυργούσαν κανονικά... με τα 4 υπήρχε το θέμα... Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πράγμα έιναι.

Τι single τι dual τι triple τι Quad! :)

Στην Corsair μου είπαν πάντως να μην βάζω διαφορετικά dimmακια και ας είναι από το ίδιο μοντέλο. Με λίγα λόγια σα να βάζω όση μνήμη θέλω από την αρχή το οποίο είναι εξοργιστικό τουλάχιστον. Μου είπαν ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν διαφορετικά chipακια... αν δε με πιστεύετε δείτε το εδώ... http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=116713.
Link to comment
Share on other sites

Στην Corsair μου είπαν πάντως να μην βάζω διαφορετικά dimmακια και ας είναι από το ίδιο μοντέλο. Με λίγα λόγια σα να βάζω όση μνήμη θέλω από την αρχή το οποίο είναι εξοργιστικό τουλάχιστον. Μου είπαν ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν διαφορετικά chipακια... αν δε με πιστεύετε δείτε το εδώ... Dominator Platinum 1600 quad channel problems - The Corsair Support Forums.

Δεν έιναι ότι δεν σε πιστέυουμε αλλά μιλάμε από εμπειρία.

Η Corsair και η κάθε Corsair μπορεί να έχει το ίδιο Part Number αλλά μερικές φορές ανάλογα με το τι τσιπάκια χρησιμοποιεί αλλάζουν τα Versions ή τα Revisions (το ίδιο πράγμα είναι).

Πάνω κάτω όλα πάιζουν μεταξύ τους αλλά εάν είναι τελέιως διαφορετικά τα τσιπάκια ίσως θέλουν παραπάνω ρευμα για να συνεργαστούν και τα 4 μαζί.

Tελικά όντως στέλνουν Ελλάδα!!!!!

Ναι, αυτό είπαμε και εμείς :P

Τελικά τι θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έιναι ότι δεν σε πιστέυουμε αλλά μιλάμε από εμπειρία.

Η Corsair και η κάθε Corsair μπορεί να έχει το ίδιο Part Number αλλά μερικές φορές ανάλογα με το τι τσιπάκια χρησιμοποιεί αλλάζουν τα Versions ή τα Revisions (το ίδιο πράγμα είναι).

Πάνω κάτω όλα πάιζουν μεταξύ τους αλλά εάν είναι τελέιως διαφορετικά τα τσιπάκια ίσως θέλουν παραπάνω ρευμα για να συνεργαστούν και τα 4 μαζί.

Ναι, αυτό είπαμε και εμείς :P

Τελικά τι θα κάνεις?

Επέστρεψα τις μνήμες στο μαγαζί που τις πήρα (αφού μου τα γύρισε σφραγισμένα η Corsair) και τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω το quad channel από Amazon. Από την άλλη σκεφτόμουν μήπως να πάω σε κάτι διαφορετικό όπως οι Patriot Black Mamba 1600... που από Amazon είναι 100 ευρώ φθηνότερες από μαγαζιά που τις είδα στην Ελλάδα και είχαν περίπου ίδια τιμή με τις Platinum....

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα σκάσω με τις @@μνήμες. Χθές μου ήρθαν από amazon το quad chennel kit 32gb 1866. Το σύστημα κάνει 500 επανεκκινήσεις και μετά πιάνει μόνο τα 16gb ή άλλες φορές τα 24gb από τα 32gb. Eιλικρινά θα σκάσω. ΑΝ ΟΜΩΣ τα βάλω όλα τα kitακια από τη μία μεριά (σαν dual channel) τα πιάνει κανονικότατα. Με λίγα λόγια ο υπολογιστής μου αρνείται το quad channel. Σε οποιαδήποτε άλλη διάταξη οι μνήμες τρέχουν κανονικά. Τι να πω... σκεφτοόμουν μέχρι και να πάρω άλλο ένα κιτ 32GB να το δοκιμάσω και μετά να το επιστρέψω...

Link to comment
Share on other sites

why not?

Ναι αλλά αν δοκιμάσω κάποιο dimακι σε οποιοδήποτε slot λειτουργεί μια χαρά... και απόσο ξέρω είναι θέμα cpu το memory controller.... δε ξέρω ειλικρινά με έχει αρρωστήσει αυτός ο υπολογιστής. Βέβαια για όλα φταίει το μαγαζί που έπρεπε να κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους πριν μου το παραδώσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

τελικά έκανα RMA to Motherboard και μου στέλνουν καινούργιο. Ύστερα από 2μιση μήνες που έχω αλλά ξει 3 kit μνημών ελπίζω να έφταιγε το motherboard. Aύριο φτάνει και θα το κάνω δοκιμή. Τόση ήττα που έχω φάει ακόμα φοβάμαι ότι δε θα δουλεύει και πάλι. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο επεξεργαστής??? (σ.σ. περιλαμβάνει το memory controller γι'αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί ο IMC του να έιναι περίεργος και να θέλει παραπάνω ρευματάκι!

Αλλά δεν νομίζω πως χρήζει θέμα RMA! Η Intel πόσο δίνει official ότι μπορεί

να πάιξουν οι μνήμες (σε ταχύτητα)?

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι βλέπω εδώ ARK | Intel? Core? i7-3930K Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz) είναι 1600MHz.... αλλά και πάλι όλος ο κόσμος που έχει 2011 και 3930 το έχει clockάρει στα ύψη... εγώ χωρίς overclocking και μάλιστα το βάζω στα 1333 πάλι τίποτα. Το ρεύμα το ανέβασα έως 1.65 αλλά πάλι τίποτα. Επίσης αν το βάλω σαν dual channel (2 slot μπλε - 2 slot μαύρα) τότε τρέχει κανονικά αν και μου έχει κολλήσει μία μόνο φορά το οποίο μπορεί να θεωρηθεί και random... Τι να πω ας ελπίσω ότι αύριο με το RMAed motherboard θα λυθεί το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now