barfastic

- Project μ3 -

Recommended Posts

Μπορείς να μας ανεβάζεις photos πιο αργά άμα θέλεις να σε banάρω :hehe:

:T:

hahahaha

Έστειλα το σχέδιο για υδροκοπη την δευτέρα οπού μου απάντησαν οτι θα το έχουν έτοιμο την τετάρτη, και με πήραν σήμερα να μου πούν οτι δεν μπορούν να κόψουν τα πολυ ψιλα γράμματα (το λογότυπο).

Το φαντάστικα οτι δεν θα μπορούσαν αλλα είπα για να μην με έχουν ενοχλήση μέχρι τωρα θα είναι κομπλέ....

Αρα λοιπον ψάχνω για λειζερ.... έχουμε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

1. IERONIMAKIS INOX - Κοπή με Laser και Waterjet

2. Κοπή laser - Metal Design - κοπη με laser

3. ΚΟΠΕΣ LASER : Veta SA

4. LASER - ΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑΛΛΟΥ - almek.gr

5. Κοπή Laser - Steelmax ABEE

6. http://www.printex.gr/prod/index.php?cPath=25

Μιχάλη, το laser λυώνει τις άκρες εάν κόψεις αλουμίνιο και δεν ξέρω αν θα σου βγούν ωραία τα σχέδια σου

γιατι τα βλέπω με πολλές λεπτομέριες.

Διάβασα και για κοπή με πλάσμα αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές.

Μόλις τα κάνεις όλα πές και σε εμάς που πήγες για να ξέρουμε :T:

Link to comment
Share on other sites

1. IERONIMAKIS INOX - Κοπή με Laser και Waterjet

2. Κοπή laser - Metal Design - κοπη με laser

3. ΚΟΠΕΣ LASER : Veta SA

4. LASER - ΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑΛΛΟΥ - almek.gr

5. Κοπή Laser - Steelmax ABEE

6. http://www.printex.gr/prod/index.php?cPath=25

Μιχάλη, το laser λυώνει τις άκρες εάν κόψεις αλουμίνιο και δεν ξέρω αν θα σου βγούν ωραία τα σχέδια σου

γιατι τα βλέπω με πολλές λεπτομέριες.

Διάβασα και για κοπή με πλάσμα αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές.

Μόλις τα κάνεις όλα πές και σε εμάς που πήγες για να ξέρουμε :T:

1. Μου ειπε οτι μπορει να μου το κανει, αλλα δεν εχει φυλλα με το παχος που θελω (προφανος δεν θελω να αγορασω ολοκληρα φυλλα αλουμινιου 8μμ και 2μμ (εχει 5 και 4 μονο)

2. Η μικροτερη τρυπα που μπορει να κανει σε 8μμ ειναι 5μμ (αρα μιλαμε για βιδα μ6 που ειναι τεραστεια για την δουλεια που το θελω και θα μου φαει πολυ απο το ανοιγμα του φιλτρου.

3. + 4. Τους εστειλα μπας και

5. Δεν μου εχουν απαντηση ακομα

6.δεν δουλευουν με αλουμινιο. Μονο πλεξι

Εστειλα στον ricardo απο το coldzero ο οποιος κοβει πλεξι κτλ, ακλα το μηχανημα του δεν χωραει κομματια μεγαλυτερα απο 500μμ.

Μα και με λειζερ κοβουν πλεξυ και δεν παραμορφωνει... θα τους ρωτησω αν ειναι.

Μιυ φαινετε το πλασμαεχει μεγαλητερο αρχικο κοστος λειτουργιασ αλλα ειναι ποιο οικονομικο σε πολυωρες εργασιες αποτι το λειζερ... ετσι εχω καταλαβει... :/

Παντως πηρα ενα φυλλο με υδροκοπη απο τον Γελαδακη και εκατσε σουπερ :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το Plasma είναι για "χοντρές" δουλειές.. Αν θέλεις κάτι με λεπτομέρεια που δεν μπορεί να κάνει η υδροκοπή τότε μόνο το Laser μπορεί να σε καλύψει.. Το Plasma έχει μικρότερο κόστος μιας και δεν έχει ιδιαίτερες φθορές αλλά δεν κάνει για λεπτομέρειες.

Μην μπεις στον κόπο να μιλήσεις με Veta, είναι απλά πανάκριβα! Έχουν τεράστιο τμήμα έρευνας και μελέτης και μπορούν πραγματικά να σου φτιάξουν μέχρι και διαστημόπλοιο αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για την δουλειά που θέλεις να κάνεις.

Για laser είχα βρει πολύ σωστό τύπο στο Κρυονέρι αλλά δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία του! Θα τα βρω και θα τα βάλω εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Το Plasma είναι για "χοντρές" δουλειές.. Αν θέλεις κάτι με λεπτομέρεια που δεν μπορεί να κάνει η υδροκοπή τότε μόνο το Laser μπορεί να σε καλύψει.. Το Plasma έχει μικρότερο κόστος μιας και δεν έχει ιδιαίτερες φθορές αλλά δεν κάνει για λεπτομέρειες.

Μην μπεις στον κόπο να μιλήσεις με Veta, είναι απλά πανάκριβα! Έχουν τεράστιο τμήμα έρευνας και μελέτης και μπορούν πραγματικά να σου φτιάξουν μέχρι και διαστημόπλοιο αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για την δουλειά που θέλεις να κάνεις.

Για laser είχα βρει πολύ σωστό τύπο στο Κρυονέρι αλλά δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία του! Θα τα βρω και θα τα βάλω εδώ!

Ξερω για την VETA. τους είχα μιλήσει να μου φτιάξουν ενα res holder αλλα μου ζήησαν τριψήφιο! lol....

αμα τα βρείς let me know!

Λοιπόν project χωρις δυσκολίες δεν γίνεται, και μάλλον φαίνετε πως βρήκα το πρώτο.

μάλλον το ψυγείο είναι υπερβολικά μεγάλο τελικα! χεχεχε...

Κοιτάζω τα ενδεχώμενα μήπως κάνω καποιές ριζικές αλλαγές, αλλα δεν το βλέπω εύκολο.... Η εναλακτική είναι να παω σε τριπλό 140αρι, το οποίο δεν θα μπορει να σηκώσει το σύστημα με OC....

Link to comment
Share on other sites

μήπως να φτιάξεις μια όμορφη βάση για ψυγείο και να το βαλές εξωτερικό? η να δώσεις αυτο που εχεις και να πάρεις κανένα Mo ra ?http://watercool.de/sites/default/files/produktversionen/22120.jpg

Αντώνη,

thanks για την ιδέα, αλλα πάντα προσπαθώ να τα βαλώ ολα μέσα στο κουτί. Ειναι κατι το οποίο το θεωρό σημαντικό σε ενα build, και πιστεύω πως οταν αρχίζεις και βγάζεις έξω πράγματα (ψυγεία, αντλίες, κτλ), δεν περιορίζεις τον εαυτό σου να σκεφτείς λιγο διαφορετικά!

Πάντως λύση σκέφτικα.... ορίστε και ενα teaser.... :)

8hhz.jpg

είναι αρκετά πρόχειρο τώρα αλλα η ιδέα γεννήθηκε :)

Με αυτό θα καταφέρο να τοποθετήσω το ψυγείο όπως είχα αρχικά σκεφτεί, και θα μου ανοίξει πορτές για μελλοντικές αλλαγές!

Edited by barfastic
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... ήρθε το prototype για την ιδέα μου, και ειναι κομπλέ! μου έφυγε 1mm αλλα ευκόλα φτιάχνετε αυτο... :P

j5zr.jpg

επίσης μου ήρθαν μερικα πραγματάκια απο MODDIY.com

Το υλικό για το φίλτρο ειναι αρκετά λεπτό 0.17mm και είναι της 3Μ.

7wcj.jpg

t0ev.jpg

σχεδόν 100m καλώδια για να φτιαχτούν σε custom length

yxsq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Jason93!

Το δεύτερο prototype έφτασε στα χέρια μου και είναι κομπλε! Πλεον, με τα σχέδια έτοιμα, παραμένει να μαζέψουμε τα λευτά για το υλικό. 1 Φύλλo αλουμινίου 670x900x20 ~27kg δηλαδη! Βάλτε και μία ώρα κόπη με λείζερ, και κοιτάμε ενα ωραίο κόστος στα ~290?!!!! :stars::stars::stars::stars:

Μάλλον τελευταία θα τα κάνω αύτα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now