Recommended Posts

Γεια σας μαγκες !

Εχω περιπου 1000Ε να διαθεσω για να συνθεσω ενα μηχανημα .

Στα 1000Ε μπορουν να προστεθουν και τα εσοδα απο την πωληση του pc της υπογραφης , του CPU και της Mobo βασικα γιατι τα αλλα δεν νομιζω να ποιανουν τιποτα ..Δυστυχως δεν ξερω σε τι τιμη να τα πουλησω γιατι φετος δινω πανελληνιες και εχω χασει επαφη με τα pc . Οποτε πειτε ποσο πρεπει να τα δωσω αν γινεται :05.18-flustered::05.18-flustered:

Το pc θα χρησιμοποιηται για gaming , διαφορα παιχνιδια π/χ Battlefield , Crysis , Farcry , Cod και οτι αλλο βγαινει και μου αρεσει . Οχι ελαφρια παιχνιδια τυπου LoL .

Εχω καταληξει σε αυτο το case : http://www.you.gr/b2c_iqshop/catalog/query.do?query=haf+xb επειδη ηταν ασυνιθιστο και παραξενο και ειπα να φτιαξω κατι διαφορετικο .

Τωρα στα του pc .

CPU : να περιμενω για τους Haswell ? Μπορω να κανω υπομονη κανα μηνα αλλα θα αξιζει ? Θα θελα να ειναι Κ για να παιξω με overclocking με ψυξη αερα προς το παρον.

GPU: απο nvidia σκεφτομουν 660Ti η 670 η να παω σε 7970 η7950 απο amd /ακουσα για προβληματικους drivers? (Προς το παρον θα παιζω σε αναλυση 1920χ1080 αλλα στο μελλον δεν ξερω)

Ram: Οχι κατω απο 8 γιατι κανω edit βιντεο με vegas αρκετα συχνα

Δεν χρειαζομαι οθονη ποντικι πληκρολογιο

Θελω το PSU να ειναι modular γιατι δεν μου αρεσει καθολου το χαος απο καλωδια .

Εναν SSD για το λειτουργικο και για αλλα προγραμματα και εναν σκληρο 500αρι το λιγοτερο .

Αν γινεται στειλτε σε λινκ τα πραγματα που μου προτεινεται και αν γινεται και τις καρτες γραφικων γιατι υπαρχουν πολλες υλοποιησεις και δεν ξερω ολες τις διαφορες . Tα καταστηματα να ειναι απο ελλαδα και επειδη εχω θεμα ειμαι σε νησι θα προτιμηθουν μαγαζια με χαμηλα μεταφορικα !

Σας ευχαριστω οσους βοηθησετε !

Edited by khris
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις τον Haswell και τότε βλέπουμε και τα υπόλοιπα..ένας ι5 4670k για παράδειγμα θα χωρέσει στο setup..

Oκ φιλε αν και σκεφτομουν για επεξεργαστη ανταξιο του 3770Κ

Link to comment
Share on other sites

Με 1000 ευρώ και 4770k δλδ λογικά δεν θα φτάσουν..κάνε υπομονή να έρθουν μητρικές και επεξεργαστές να δούμε τιμές εδώ Ελλάδα και τότε βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για gaming δεν χρειάζεσαι 4770K ( δηλαδή 4 cores + hyperthreading 8 threads ).

Ούτε καν χρειάζεσαι να πας στον 4570K ( αντίστοιχος του 3570K, 4 cores, no hyperthreading, 4 threads ).

Και με τον 3550Κ θα έχεις τις ακριβώς ίδιες επιδόσεις στα games που θα έχεις με τον 4570Κ, με τον 4770K, με τον 4960X, κλπ.

Το ίδιο ακριβώς κάνεις και με έναν 2600K/2700K ( απλά με λίγο παραπάνω OC ) όπως μπορείς να δείς στο παρακάτω άρθρο που συγκρίνουμε τον 2600K με τον 3770K σε ίδιες αλλά και διαφορετικές συχνότητες:

.:: BenchZone ::. Get in the Zone, stay in the Zone! - Sandy Bridge vs Ivy Bridge: Gaming Performance

Εγω θα έπαιρνα μια μητρικούλα Z77 ( π.χ. Asus Maximus V Gene ), έναν 2500Κ/2600K/2700K, 8GB DDR3-1600 RAM Corsair Vengeance π.χ., Vertex 4 SSD, 1TB HDD Samsung F4, ένα Antec/Corsair/Seasonic PSU 600-750W, και όσο καλύτερη VGA γινότανε με τα "ρέστα".

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το κομμάτι 3.9-4.2GHz.

Dεν τον εχω πειραξει ποτε ..

Και οσο το σκεφτομαι δεν θα ηθελα να παω σε παλαιοτερη τεχνολογια γιατι θα ηταν κριμα να δωσω λεφτα για να παρω επεξεργαστη 2 γεννιες πισω ή 3 . Ετσι το σκεφτομαι μπορει να ειμαι και λαθος ..

Edited by khris
Link to comment
Share on other sites

Dεν τον εχω πειραξει ποτε ..

Και οσο το σκεφτομαι δεν θα ηθελα να παω σε παλαιοτερη τεχνολογια γιατι θα ηταν κριμα να δωσω λεφτα για να παρω επεξεργαστη 2 γεννιες πισω ή 3 . Ετσι το σκεφτομαι μπορει να ειμαι και λαθος ..

το οτι ειναι παλιο δεν σημαινει απαραρετητα οτι ειναι και κακο ετσι? :)

ο 3570Κ θα περασει στο "παρελθον" σε λιγο καιρο, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακο κομματι. ειδικα αμα πεσει και η τιμη του? τρεμε κοσμε χεχεχε :P

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι παλιο δεν σημαινει απαραρετητα οτι ειναι και κακο ετσι? :)

ο 3570Κ θα περασει στο "παρελθον" σε λιγο καιρο, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακο κομματι. ειδικα αμα πεσει και η τιμη του? τρεμε κοσμε χεχεχε :P

Απλα σκεφτομαι οτι σε 2 χρονια θα εχω αρχαιο hardware και θα νιωθω οπως και τωρα με τον 920 . Δεν ξερω :cold:

πόσα χρήματα σε περίπτωση πώλησης εννοούσες?

Ναι σκεφτηκα να τον πουλησω αφου θα παρω καινουριο ωστε να αυξηθει το ποσο που εχω για την αγορα του καινουριου

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκεφτομαι οτι σε 2 χρονια θα εχω αρχαιο hardware και θα νιωθω οπως και τωρα με τον 920 . Δεν ξερω :cold:

χαχαχα τι λες βρε καψερε μου φιλε :)? το συστμα που εχω στην υπογραφη μου απο κατω θα μεινει ετσι τουλαχιστον για 3-4 χρονια (εκτοσ και αν βγει κανας επεξεργαστης με μεγαλυτερη αποδωση +40% ασ πουμε, στο ιδιο σοκετ. να σου πω ομως ενα μυστικο??? αυτο δεν προκιτε να γινει ποτε , αλλα μην το πεις στους αλλους!), δεν ειναι κακο να εχεις παλια τεχνολογια, παιχνιδια θα παιζεις ;) το ξεχασες μηπως???

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τι λες βρε καψερε μου φιλε :)? το συστμα που εχω στην υπογραφη μου απο κατω θα μεινει ετσι τουλαχιστον για 3-4 χρονια (εκτοσ και αν βγει κανας επεξεργαστης με μεγαλυτερη αποδωση +40% ασ πουμε, στο ιδιο σοκετ. να σου πω ομως ενα μυστικο??? αυτο δεν προκιτε να γινει ποτε , αλλα μην το πεις στους αλλους!), δεν ειναι κακο να εχεις παλια τεχνολογια, παιχνιδια θα παιζεις ;) το ξεχασες μηπως???

Eχεις δικιο απλα εχω παρασηρθει .

Αρα περιμενω τους Haswell να δω τι παιζει και μετα αποφασιζω !

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακόμα μπορείς να πουλήσεις τον 920 γιατί έχει κάποια αξία και θα σε βοηθήσει να φτιάξεις καινούριο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακόμα μπορείς να πουλήσεις τον 920 γιατί έχει κάποια αξία και θα σε βοηθήσει να φτιάξεις καινούριο μηχάνημα.

Μπορεις να μου πεις μια τιμη να τον δωσω ? Ποσο θα θεωρειται ακριβα και μια φθηνη τιμη !

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο απλα εχω παρασηρθει .

Αρα περιμενω τους Haswell να δω τι παιζει και μετα αποφασιζω !

ναι και εγω αυτο νομιζω, οτι πρεπει να κανεις λιγο υπομονη φιλε μου.

αν και να πω του στραβου το δικιο, ρε συ khris, παρε μια μητρικη σωστη(και αυτη καλη ειναι, απλα επειδη θες κατι πιο καινουργιο, μια Ζ77 ειναι μουρλια η ατιμη ^^), λιγο ραμ παραπανω να σαι κυριλε, πουλας τροφοδοτικο και με τα λεφτα που βγαζεις συμπλιρωνεις λιγα ακομα και περνεις ενα 800αρι, κανεις το ιδιο και με την καρτα γραφικων σου και περνεις 2x7870oc ή 2x660ti, σου μενουν 250-300? στην ακρη. και φευγεις διακοπουλες! και τα παμε μαγκες καλο μας καλοκαιρι! και καπακια μολις ερχεσαι παιζεις και BF4,σουπερ ντουπερ γουπερ ουλτρα γραφικα φυσικα!

(θα χρειαστεις φυσικα και καναν HDD ή και SSD, κανα case αμα γουσταρεις, απλα αυτα τα κοιτας λιγο πιο μετα γιατι δεν εχουν πλακα :3 )

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω αυτο νομιζω, οτι πρεπει να κανεις λιγο υπομονη φιλε μου.

αν και να πω του στραβου το δικιο, ρε συ khris, παρε μια μητρικη σωστη(και αυτη καλη ειναι, απλα επειδη θες κατι πιο καινουργιο, μια Ζ77 ειναι μουρλια η ατιμη ^^), λιγο ραμ παραπανω να σαι κυριλε, πουλας τροφοδοτικο και με τα λεφτα που βγαζεις συμπλιρωνεις λιγα ακομα και περνεις ενα 800αρι, κανεις το ιδιο και με την καρτα γραφικων σου και περνεις 2x7870oc ή 2x660ti, σου μενουν 250-300? στην ακρη. και φευγεις διακοπουλες! και τα παμε μαγκες καλο μας καλοκαιρι! και καπακια μολις ερχεσαι παιζεις και BF4,σουπερ ντουπερ γουπερ ουλτρα γραφικα φυσικα!

(θα χρειαστεις φυσικα και καναν HDD ή και SSD, κανα case αμα γουσταρεις, απλα αυτα τα κοιτας λιγο πιο μετα γιατι δεν εχουν πλακα :3 )

Kαπου το εχασα στα υπογραμμισμενα . Εξηγα μια αναλυτικα . Τι να πουλησω και τι να παρω. Πως θα παρω 2χ7870 ? :P

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ khris, διεγραψε απο το μυαλο σου οτι μ@λακια ειπα παραπανω, οταν βλεπω ι7 κανω ονειρα.

παμε λοιπον. εχουμε ενα χιλιαρικο ευροπουλα να τα παμε διακοπες στα ταμεια των μαγαζιων...

μητρικαρα GIGABYTE Z77X-UP7 Motherboard ------------- > 370 - 390 ?

τροφοδοτικο http://www.coolermaster.com/product/Detail/powersupply/gx-series/gx-750w.html--------------> 90-100 ?

μνημες Vengeance? ? 8GB Dual Channel DDR3 Memory Kit (CMZ8GX3M2A1600C8) (Μαυρο χρωμα φυσικα να ναι πανεμορφο το θεμα με την μητρικη, μην σε απασχολουν τα 90$, 60? κανουν ελλαδα.)

επεξεργαστης Intel Core i7-3770K | Skroutz.gr ----------- > 300 - 310?

7970 οποια εταιρια αγαπας ----------- 350-370

= 1100?~ , πες κανα 500αρικο να πιασει το Pc soy στην πολυ ξεφτηλα! εισαι στα 600 ευροπουλα περιπου, σου μενουν 400 ευρω περιπου, περνεις HDD, SSD, Cpu Cooler, και κουτακι , και εισαι πιο τουμπανος και απο τον Terminator φιλε μου khris.

αν κανω καποιο - καπου λαθος, να εδω τα παιδια ειναι να πουνε και αυτοι ο,τι εχουν να πουνε :)

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

chameZX σε βρίσκω υπερβολικό ως προς την μητρική και τον CPU, αν δεν θέλει να σηκώσει πολλά κλόκια > 4.2GHz η μητρική είναι τσάμπα χρήματα, όπως επίσης και στην περίπτωση του cpu - μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με i5!

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι ρε chame..μου αρέσει που λές να ξεχάσει τις άλλες μαλ@κίες και του προτείνεις μητρική 400 ευρώ..:)

Βρε αφήστε τον άνθρωπο να περιμένει τους haswell...

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λεει ο P_under, και με ι5 κανεις ωραια εργα.

Απο εδω και μονο φιλε khris, βλεπεις πως παρασυρθηκα και πορωθηκα με την ιδεα των χιλιων ευρω :P? αν ειχα ενα χιλιαρικο θα αγοραζα πραγματα που ειναι καλα, αλλα δεν χρειαζομαι!...

Ότι να ναι ρε chame..μου αρέσει που λές να ξεχάσει τις άλλες μαλ@κίες και του προτείνεις μητρική 400 ευρώ..:)

Βρε αφήστε τον άνθρωπο να περιμένει τους haswell...

ξεφυγα venisk αστο.....

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο αλλος φιλος τα λεφτα για την μητρικη ειναι παρα παρα πολλα για μια μητρικη για εμενα . Δεν σκοπευω να κανω τρελο overclock . Επειδη το ψαξα και ο i5 θα με καλυπτει . Οποτε με τα λευτα που θα εξοικονομησω απο αυτα τα 2 θα παρω ενα modular τροφοδοτηκο .

Αληθεια το pc μου πιανει 500? χαλαρα ?

Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ θες να πείς..εκτός απο τον επεξεργαστή σου κάρτα γραφικών μητρική τροφοδοτικό και ραμ είναι πολύ μικρής αξίας.

Μια χαρά είναι και οι i5..έβαλα σε φίλο μου πρόσφατα έναν 3570k και είναι super..οπότε γιατί να μην είσαι με τον 4670k...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now