stabill

Θορυβωδης ψυκτρα σε htpc

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες!

Εχω ενα HTPC με επεξεργαστη AMD Athlon X2, του οποιου η (εργοστασιακη) ψυκτρα εδω και καιρο (για να μην πω απο την αρχη...) κανει απιστευτο θορυβο, σε σημειο που δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια...

Το μηχανημα ειναι τοποθετημενο σε επιπλοσυνθεση κατω απο την tv, οχι εντελως κλειστο και "σφηνωμενο", αλλα και με οχι ιδιαιτερο χωρο γυρω-γυρω... Δεν λες οτι παιρνει ... πολλες "αναπνοες", ουτε ομως κι οτι "σκαει"...

Ομολογω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με ψυκτρες, παντα σε οποιο pc και να ειχα αφηνα την "μαμα" μεσα...

Τωρα ομως η κατασταση δεν παει αλλο που λενε!

Αρχικα σκεφτηκα να αλλαξω ανεμιστηρα στην ηδη υπαρχουσα (δεν ξερω αν μπορω να βρω ευκολα), αλλα μια σιγουρα καλυτερη λυση θα ηταν να βαλω μια καινουργια ψυκτρα...

Τι να διαλεξω ομως?

Πρωτα απ'ολα θα πρεπει να μην ειναι ογκωδης ωστε να χωραει στο κουτι (θα postαρω αυριο φωτογραφιες για να δειτε πως ακριβως ειναι το κουτι και οι χωροι του, τωρα ειμαι δουλεια!)

Δευτερον θα πρεπει να ειναι χαμηλο το επιπεδο θορυβου, αλλα ποσο? Ψαχνοντας εδω κι εκει, διαβαζω για 20 db, για 30db, για 40 db... Δεν μπορω να καταλαβω ομως την διαφορα που μπορει να εχουν τα συγκεκριμενα νουμερα στο αυτι!!!!!

Τριτον δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 20-30 euros, φανταζομαι οτι μεσα σε αυτη τη τιμη, σιγουρα θα παρω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω...

Οποιος γνωριζει, ας μου δωσει μερικες κατευθυνσεις!

Ευχαριστω πολυ, καλη Ανασταση και καλο Πασχα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω το 1ο πραγμα που θα εκανα θα κοιτουσα στο bios για καμια ρυθμιση μπας και, δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω δει κατι επιλογες κατα καιρους για quiet και δεν ξερω κατα ποσο ριχνει τις στροφες και τον θορυβο δεν εχεις να χασεις τιποτα αν δεν το εχεις κανει ήδη!τωρα γιατι κατι αλλο ας σου καποιος ποιος εμπειρος ιδεα δεν εχω και εγω απο αεροψυκτρες!

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά cooler για αλλαγή του υπάρχον δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Θα επαιρνες ένα coolerακι των ίδιων μικροσκοπικων διαστάσεων και θα είχες τα ίδια αποτελέσματα. (Ισως ελάχιστη μείωση του θορύβου ).

Για να πέσουν σωστές προτάσεις δώσε χαρακτηριστικά του κουτίου, καμία φωτό και τι θερμοκρασίες έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες πληροφοριες ακομα +photos:

To κουτι ειναι ενα NOX Media (140mm (H) x 370mm (W) x 450mm (D) )

Μερικες φωτογραφιες απο το πως το βρηκα οταν το ανοιξα (κυριως το επιμαχο σημειο, επεξεργαστης/ψυκτρα)

DSC07364.jpg

DSC07368.jpg

DSC07371.jpg

@Dr_Nikiforos: Γιατι θεωρεις οτι η αγορα cooler δεν αξιζει? Μπορει να μην το εχω κανει ποτε, πολυς κοσμος ομως αντικαθιστα τη "μαμα" ψυκτρα με μια αλλη (οχι απαραιτητα πανακριβη) για καλυτερα αποτελεσματα κι ενδεχομενως επειδη του ανεβαζει θερμοκρασιες η - οχι και τοοοσο καλη - εργοστασιακη...

Αν κανω το ιδιο (που δεν καιγομαι, εκτος κι αν ΔΕΝ βρεθει αλλη λυση), δεν θα παψει ο θορυβος? Κι αν οχι, τι θεωρεις οτι πρεπει να κανω?

DSC07364.jpg

DSC07368.jpg

DSC07371.jpg

DSC07364.jpg

DSC07368.jpg

DSC07371.jpg

DSC07364.jpg.3edfb8c93527c891489e6e5f0eb

DSC07368.jpg.4371d573163df692fe96d42720d

DSC07371.jpg.010dec93551047c0f47ee42169d

Edited by stabill
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρώ το κουτί σου για να δώ specs αλλά δεν το βρίσκω ούτε στο site της Nox-Extreme.

Λογικά με μία Cooler Master GeminiII M4 θα είσαι οκ που έιναι στα ~30?

CoolerMaster GeminII M4 | Skroutz.gr

Μπορείς να δείς και για Noctua NH-L9 αλλά πάει πάνω από 50?.

Socket 939 έχεις ε?

Επίσης, κοίτα αυτό που λέει ο Haloed.

Άλλαξε πάστα στην CPU, βγάλε την σκόνη από την ψύκτρα με ένα πινελάκι

και ξαναδοκίμασε :T:

Link to comment
Share on other sites

Θα το καθαρισω και θα βαλω καινουργια παστα, απλα επεσα σε αργιες!!!

Αν δεν δω "προκοπη", θα αγορασω καινουργια ψυκτρα...

Φαντασου οτι αυτη τη στιγμη το εχω ανοιχτο και τσεκαρω καποια πραγματακια (θερμοκρασιες κλπ.)... χαλαει τον κοσμο!!!

Θα ποσταρω νεα σε λιγο...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!

Μετα απο μερικες δοκιμες, εχω να πω τα εξης:

Κατεβασα το CoreTemp και η πρωτη εικονα που πηρα (με τον ανεμιστηρα να δινει "ρεστα") ειναι αυτη που βλεπετε εδω:

Before.png

Μπηκα στο bios, και πειραξα το Smart Q-Fan profile (το εβαλα στο Optimal, πριν ηταν disabled)...

20130503160557.jpg

Ο θορυβος μειωθηκε οχι απλα αισθητα, αλλα πραγματικα μου περασε ο πονοκεφαλος!!!

Ξαναετρεξα το CoreTemp, το αφησα λιγη ωρα και πηρα περιπου πανομοιοτυπα αποτελεσματα...

After.png

(δεν ξερω αν οσα εκανα ειναι σωστα, ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με θερμοκρασιες & θορυβους επεξεργαστων/ψυκτρων)

Τωρα, το μονο που μενει ειναι να καθαρισω τον "χωρο", να βαλω καινουργια παστα, να το κλεισω και να μπει στην θεση του κανοντας αυτο ακριβως που κανω καθημερινα, για να ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα...

Σε λιγες ημερες θα ποσταρω νεα!!!!

Before.png

20130503160557.jpg

After.png

Before.png

20130503160557.jpg

After.png

Before.png.34a55b6e65f5440fca4e5038d52f7

20130503160557.jpg.be8242cd1729a7d2d0750

After.png.caf2cf533643c80ffd17ae417b2783

Link to comment
Share on other sites

αυτη η μαμα ψηκτρα όντως δεν παλεύεται

η λύση που σου πρότεινε πανω ο Βασίλης για την Gemini ειναι πολυ καλή :T:

αν τα διαθευεις, δωστα, δεν θα το μετανιώσεις

αν θες να την βγάλεις ακομα πιο οικονομικά, μια λύση (που έχω κάνει εγώ στο δικό μου HTPC) ειναι να βγεις μια μτχ μαμα ψήκτρα απο Phenom X4 or X6 Black edition (εχει heatpipes αλλά και πάλι απάλευτο ανεμιστήρα) που υπαρχουν σε αγγελίες με κόστος 5-10 ευρώ και απο το bios να χαμηλωσεις τις στροφές της και θα εισαι τζιτζι :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η τιμη της, αν δεν αλλαξει τιποτα θα την "χτυπησω"... Δεν νομιζω να κανω αλχημειες με μεταχειρισμενες, δεν υπαρχει λογος... (μην σου πω οτι μπορει να παρω και μια για το αλλο, το "μεγαλο" pc)

Απλα μου εκατσε η φαση μεσα σε αργιες οποτε πρεπει να περιμενω... (για να το πω πιο σωστα, εγω αποφασισα να ασχοληθω μεσα σε αργιες, γινεται πολυ καιρο αυτο...!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!!!

Μετα απο τις Αγιες ημερες, αρχισα παλι τις δοκιμες μου... tongue.gif

Καθαρισα καλα επεξεργαστη & ψυκτρα, εβαλα καινουργια παστα, μειωσα απο το bios τις στροφες του ανεμιστηρα (απο performace σε optimal) και το αναψα...

Ο θορυβος ηταν σχεδον ανυπαρκτος, αλλα να σημειωθει οτι το μηχανημα ηταν εκτος επιπλου & χωρις καπακι... Η θερμοκρασια δεν ανεβηκε πανω απο τους 46-47 βαθμους (CoreTemp).

Οταν ομως το εκλεισα και το εβαλα στην θεση του, τα πραγματα αλλαξαν... Ο θορυβος δυναμωσε (οχι οπως πριν αφου πια ειναι στο optimal), η θερμοκρασια παντως ΔΕΝ ανεβηκε...

Εβαλα μια ταινια να παιζει (αυτη ειναι ουσιαστικα η χρηση του μηχανηματος), ο θορυβος εννοειται οτι εξακολουθησε, ισως οχι τοσο ενοχλητικος οπως παλια, αλλα.... ακουγοταν και η θερμοκρασια εφτασε περιπου τους 55 βαθμους...

Με λιγα λογια: Απο θερμοκρασιες θεωρω οτι ειμαι ΟΚ. Ο θορυβος ομως δεν "γιατρευεται"... slap.gifweep.gif

Πιστευετε οτι με αλλαγη ψυκτρας, θα κερδισω κατι, ή και παλι θα εχω θεμα?

Και να παρω καινουργια, σιγουρα δεν θα διαθεσω πανω απο 30-40 euros... Αξιζει (ΤΕΛΙΚΑ)? hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif

Edited by stabill
Link to comment
Share on other sites

Nexus LOW-7000 R2 UNIVERSAL Ultra Quiet CPU Cooler, only 7cm high! την είχα στην αποθήκη και την ξέθαψα πρόσφατα,έβαλα έναν arctic cooling pwm πάνω και πραγματικά δεν ακούω τίποτα!!Ψάξε για καμιά μεταχειρισμένη low profile και άλλαξε το ανεμιστηράκι απλά!
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο παρηγγειλα την Scythe Shuriken Rev.B SCSK-1100 η οποια ειναι σε καλη τιμη (30 euros) κι ελπιζω να πανε ολα καλα...

Θα επανελθω συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο απιστευτο και να σας φαινεται, ΣΗΜΕΡΑ ηρθε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ψυκτρα!!!

Μολις βρω χρονο την βαζω και βλεπουμε...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο, λιγες διακοπες, μια καμμενη motherboard και ουσιαστικα ενα ολοκαινουργιο pc (οπως καταλαβαινετε αλλαξε ολοκληρο) μπορω να πω οτι η ψυκτρα ειναι μια χαρα... τουλαχιστον με μια πρωτη ματια!!!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now