DaNastyPolar

Ιntel i5 760/Gigabyte P55-UD3L : Overclocking Issues

Recommended Posts

Καλησπερίζω τους συνφορουμήτες και χρόνια πολλά!

Εχω ενα PC με το παρακάτω setup και θέλω μια μικρή βοήθεια ή καποια fix values για ενα καλο σταθερό O/C.

Το pc φοραει τα εξής:

Ιntel i5 760 @2.8GHZ

Gigabyte P55-UD3L

4GB Hyperx Kinston Ram @1333Mhz

ATI Radeon 5770

Το παραπάνω σύστημα το έχω για το home studio που γράφω μουσικη.

Δεν θέλω τιποτα τρελό απο θεμα O/C απλα να το κανω λίγο πιο σκληροπυρινικο.

Εχω προσπαθήσει αρκετες φορές με διαφορα values αλλα δεν ηταν σταθέρα για πολύ με αποτελεσμα να εχω blue screens κλπ κλπ.

Οποια βοήθεια δεκτη :)

Καλή σας μέρα!

Edited by DaNastyPolar
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σε 2 750 και 1 760 και τα 3 pc με την p55a-ud4 gigabyte μητρική ..ότι και να έκανα πάντα μετά απο λίγο καιρό γύριζε στα default...και σιγά το oc λίγο ρεύμα του δεινα και καμια 500mhz πάνω..κάτι παίζει με την gigabyte και την συγκεκριμένη σειρά επεξεργαστών..δεν ξέρω ποιος φταίει αλλά εγώ βαρέθηκα..δεν γίνεται κ οι 3 μητρικές και οι 3 επεξεργαστές να είχαν πρόβλημα αλλά ούτε κ εγώ του έδεινα πολύ..

Μακάρι να βγάλεις άκρη γιατί εγώ δεν έβγαλα..:)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω, δυστηχως!

Εχω δοκιμασει 6 διαφορετικα setups.. δεν γινετε μητρικες που εχουν Turbo Enchantment για Clocking και Cpus χωρις HT με πολυ χαμηλη καταναλωση να μην ειναι O/C friendly :/

Σε ευχαριστω vesisk για το reply :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ την έχω σε εκτίμηση την gigabyte και όλες μου οι κάρτες γραφικών απο εποχή 7800gtx ήταν πάντα gigabyte..στις μητρικές δεν..κάτι πάντα δεν στέκει καλά τι να πώ δεν ξέρω....τίποτα γι αυτό είμαστε εδώ να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να κρατάμε ότι είναι καλύτερο! :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με το P55 και θυμόμουν πολλά values απ' έξω, αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι πια :/

Για τσέκαρε αυτό το thread που είναι ναι μεν για τον 860, αλλά πάνω κάτω μοιάζουν σαν CPUs. Έχω δώσει link και έναν πολύ καλό i5 750 o/c οδηγό από bit-tech ;)http://www.hwbox.gr/general-overclocking-faq-support/12613-oc.html

Link to comment
Share on other sites

Είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με το P55 και θυμόμουν πολλά values απ' έξω, αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι πια :/

Για τσέκαρε αυτό το thread που είναι ναι μεν για τον 860, αλλά πάνω κάτω μοιάζουν σαν CPUs. Έχω δώσει link και έναν πολύ καλό i5 750 o/c οδηγό από bit-tech ;)http://www.hwbox.gr/general-overclocking-faq-support/12613-oc.html

Kι ομως φιλε George.. Εχω ακολουθησει κατα γραμμα οδηγο για 4.2Ghz για τον 760 me 1.425V ταση στην P55- UD3P και εκανε διπλο reboot και δεν το δέχτηκε ουτε στο παραμικρό...! Δεν ξέρω τι να πω...

Σε ευχαριστω πολύ για το reply!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι αυτό. Οι επεξεργαστές διαφέρουν μεταξύ τους, δεν τους αρέσουν τα ίδια ρεύματα και συμπεριφέρονται διαφορετικά όταν τους συνδυάζεις με άλλες RAM και άλλη μητρική :) Τα o/c guides αυτά απλά είναι ένας μπούσουλας για το τι μπορείς να περιμένεις, τι ρεύματα να βάλεις πάνω κάτω και που μπορείς να φτάσεις.

Διάβασε το guide του bit-tech, βάλε τα ρεύματα που προτείνει και ξεκίνα με κάτι χαλαρό. Δώσε πχ 165 x 20 και τις μνήμες κράτα τις με χαμηλό διαιρέτη όσο πιο κάτω γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρει :T:

Σειρά τώρα έχουν οι μνήμες. Για ξεκίνα σιγά σιγά να ανεβάζεις διαιρέτη να δεις μέχρι που θα φτάσουν. Από timings πείραζε τα 4 βασικά, χαλάρωσε λίγο το tRFC γιατί είναι σχετικά σφιχτό στα 74 (πχ 120) και παίξε μπάλα με memtest ;)

Το 1.31 VTT αν και δεν είναι τόσο μεγάλο, για δες μπας και μπορείς να το ρίξεις λιγάκι. Δοκίμασε πρώτα στα 1.3 και μετά πέσε 1.28 και 1.26 :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρει :T:

Από timings πείραζε τα 4 βασικά, χαλάρωσε λίγο το tRFC γιατί είναι σχετικά σφιχτό στα 74 (πχ 120) και παίξε μπάλα με memtest ;)

ποιο να αρχειο να τρεξω απο τα δυο να τρεξω; ειδα αυτο ειναι το καινουργιο update...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now