HyperionX

Stable or NOT???

Recommended Posts

Ιδου η απορια...

Λοιπον εχουμε και λεμε... στο συστημα τη υπογραφης με 3960Χ@ 4.6GHz HT on με 1.35Vcore και 16GB RAM 2400MHz 9-11-11-31-2T

βγαζει ΙΒΤ στο very high (4GB ram) και σκετα αλλα και σε xtreme stress mode 10 runs

βγαζει 10+ ωρες prime95 Small FFTs(σε αυτο βλεπω και τα μεγαλυτερα temps στο cpu)

βγαζει 18+ ωρες X264 encoding (90-100% load all the time)

στα παραπανω εχω ταυτοχρονα ανοιχτα utorrent να ανεβοκατεβαζει και chrome για browsing αλλα και ακουω ραδιοφωνο στο internet

και το καλο τωρα

βγαζει error στο LInX AVX στα 8 λεπτα με memory στο All(καπου στα 13700ΜΒ)

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Υπο φυσιολογικες καταστασης δεν θα φτασεις ποτε να του κανεις τετοια χρηση!

Εγω εφοσον ειναι stable στα καθημερινα μου δεν με νοιζει αν τρεχει linx prime occt κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Το linx έχει ένα ανώτερο όριο GB που μπορεί να "δείξει" - google μπας και παίζει κάτι εκεί. Επίσης large prime (AVX enabled και αυτό το build) βγάζεις;

Μνήμες θα είναι λογικά, 2400c9 δεν είναι το πιο απλό πράγμα @ 2011...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τρεχω ενα prime blend... large μετα... θα το αφησω μεχρι το πρωι να δω

εδιτ: πιο πρωι... φαγαμε error στο τεστ 17 :hehe:

ριχνω ραμ για αρχη και βλεπουμε

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Το linx έχει ένα ανώτερο όριο GB που μπορεί να "δείξει" - google μπας και παίζει κάτι εκεί. Επίσης large prime (AVX enabled και αυτό το build) βγάζεις;

Μνήμες θα είναι λογικά, 2400c9 δεν είναι το πιο απλό πράγμα @ 2011...

Λογικό να σκάει error με 12GB Used αντί 8GB used κλπ.

Όση περισσότερη μνήμη δίνεις στο LinX τόσο μεγαλύτερο το problem size, και το stress που προκαλεί.

Πολύ πιθανό να του crashάρει εύκολα του παιδιού το PC αν πάει να κάνει κανά composition στο Adobe After Effects ή κανά μεγάλο rendering σε κανά C-ray.

Για να σας δώσω πιο ζωντανό παράδειγμα.

Ένας Core i7-3770K @ 4GHz:

Βγάζει 10 loops linx στα 4GHz με:

4GB RAM usage @ 1.008V

8GB RAM usage @ 1.016V ( προφανώς με λιγότερη τάση έσκαγε fatal error )

16GB RAM usage @ δεν θυμάμαι, θα δω το screenshot μόλις τελειώσει το παρών LinX test

32GB RAM usage @ > 1.035V ( ακόμα τεστάρω )

Αν τον αφήσω με 1.008V μου κολλάει σε δύσκολα benchmark ( SPECviewPerf 11 π.χ. )

Αν το πάω στα 1.016V σκάει στο After Effects ενώ περνάει το SPECviewPerf.

Με 1.016V σκάει σε raytracing @ C-Ray πάντα.

Δοκίμασα μέχρι 1.03V στο C-Ray και πάλι έκλασε απλά πιο αργότερα χρονικά...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να σκάει error με 12GB Used αντί 8GB used κλπ.

Όση περισσότερη μνήμη δίνεις στο LinX τόσο μεγαλύτερο το problem size, και το stress που προκαλεί.

Πολύ πιθανό να του crashάρει εύκολα του παιδιού το PC αν πάει να κάνει κανά composition στο Adobe After Effects ή κανά μεγάλο rendering σε κανά C-ray.

Για να σας δώσω πιο ζωντανό παράδειγμα.

Ένας Core i7-3770K @ 4GHz:

Βγάζει 10 loops linx στα 4GHz με:

4GB RAM usage @ 1.008V

8GB RAM usage @ 1.016V ( προφανώς με λιγότερη τάση έσκαγε fatal error )

16GB RAM usage @ δεν θυμάμαι, θα δω το screenshot μόλις τελειώσει το παρών LinX test

32GB RAM usage @ > 1.035V ( ακόμα τεστάρω )

Αν τον αφήσω με 1.008V μου κολλάει σε δύσκολα benchmark ( SPECviewPerf 11 π.χ. )

Αν το πάω στα 1.016V σκάει στο After Effects ενώ περνάει το SPECviewPerf.

Με 1.016V σκάει σε raytracing @ C-Ray πάντα.

Δοκίμασα μέχρι 1.03V στο C-Ray και πάλι έκλασε απλά πιο αργότερα χρονικά...

και γω το υποψιαστηκα αυτο... ειδα και το θεμα διπλα με το low voltage contest σε 3770κ

Μην ξεπαστρέψεις το cpu επειδή βγάζει ένα error σε ένα πρόγραμμα που δεν θα φτάσει ποτέ σε κανονική χρήση το pc σου..:)

εννοειται.. αφου δε εχω προβλημα στη δουλεια μου...(χ264) δε τρελενομαι... απλα θα το ψαξω λιγο...

για αρχη μνημες στα 1333 και auto timings γιατι υποψιαζομαι οτι ειναι ραμ

Link to comment
Share on other sites

99% είναι ram, εχω παρόμοιο σύστημα σπίτι και οταν έσφιγγα μνήμες είχα probs.... έχει δίκιο σε αυτο που είπε ο caution, πολύ δύσκολοι οι imc@2011 :T:

Link to comment
Share on other sites

μαμημενοι IMCs... λοιπον με ραμ 1333 9-9-9-24-1Τ(Αuto) 1.65V

και cpu 4.6 με 1.35Vcore εσκαγε.... ανεβασα σε 1.365 και εδειξε stable enough (τα ετρεξα βεβαια λιγο χρονο ~20λεπτο) σε prime blend και prime large

ανεβασα μετα τις μνημες και παλι καπουτ... οποτε θελει ψαξιμο η δουλεια... το βραδυ γτ εχει και ζεστη τωρα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

για χαλάρωσε λιγο τα timings στα 2400 και δες παλι

μετα τα 4.6GHz @ 1.365 me ram 1333 1.65V Auto που ητανε σχετικα stable

δοκιμασα με ραμ 2133 10-11-11-31 2τ και κλαταρε

Προς τους τοπ Overclockers μας:

Παρατηρησα οτι το Vcore σε 100% load δεν ειναι το ιδιο με αυτο που εχω δωσει στο bios...πρεπει να ειναι το Vdrop Vdroop πως το λετε :hehe:

Δηλαδη με 1.35 στο βιος σε 100% load εβλεπα στο cpu-z 1.320-1.328 και με 1.365 βιος εβλεπα 1.336-1.344 δλδ διαφορα ~0.030V

ειναι φυσιολογικο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο, τόσο η διαφορά μεταξύ του ρεύματος που βάζεις και του ρευματος που διαβάζουν τα windows

ειναι μικρότερη...;)

Link to comment
Share on other sites

High αν όχι Ultra ή Extreme.

Οι επιλογες που εχει ειναι regular, medium, high, ultra high και extreme

δοκιμασα ultra high αλλα με 1.365Vcore Bios εδινε στα windows se idle 1.378-1386 και σε load 1.4

δοκιμασα με high και δειχνει οκ... δεινει και σε load και σε idle 1.368-1.376 :)

τωρα με τις RAM τι προτεινετε να κανω?? ποιες ρυθμισεις να κοιταξω???

Link to comment
Share on other sites

To Ηigh είναι ok, κι εγώ εκεί παίζω συνήθως όταν είμαι με απλή ψύξη :)

Μπορείς να δεις αν σου χτυπάει με τις μνήμες στα 2400 10-12-11-31-2Τ και χαλαρό tRFC (πχ 150)? Δώσε τους όμως κάμποσο voltage ε, μην τις λύπάσαι δεν παθαίνουν τπτ. Δώσε 1.67 πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο το cpu vccsa voltage για τα 2133, μέχρι 1,2 πας άνετα μερικοί λένε και 1,3

Έχω τις kingston beast 2133 και το XMP τους παίζει με 1.3 vccsa voltage

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now