pmakr

Προβλημα με LG Blu Ray Recorder SATA

Recommended Posts

Λοιπον στο ψητο

LG BH10LS38

Ενω γραφει κανονικα χωρις προβλημα οταν κανω verify με οποιοδηποτε πρόγραμμα cdcheck / windows commander / Beyond Compare αρκετες φορές σταματάει να διαβάζει και πρεπει η να βγαλω το δισκακι ή να κανω restart γιατι χανεται το drive απο το συστημα

Δοκιμασα αλλο καλωδιο τροφοδοσιας, αλλο sata αλλο Port...Συνεχιζε τα ιδια. Με διάφορες μαρκες εγραψιμων δισκων BD

Επειδη το χρειαζομουν πηρα ενα Pioneer που στο ιδιο pc δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Και πηγα το LG πισω στο μαγαζι που το ειχα αγορασει

Ειναι 16η μερα τωρα (μεγαλη βδομαδα το ειχα παει ... αντε πες ηταν και αργιες και καθυστερησε ... αντε ... )

Πηγε στην αντιπροσωπεια η οποια λεει οτι δεν βρηκε προβλημα

Το μαγαζι απο την περασμενη παρασκευη που επεστρεψε απο την αντιπροσωπεια ολο αυριο και αυριο ειναι... Σημερα τους πηρα 2-3 τηλεφωνα πηγα κι απο εκει.

Μου προτειναν να πιεσουν την LG να το αντικαταστησει για ψυχολογικους λογους δικους μου και καλα να μου φυγει η ιδεα ομως δεν ειναι ιδεα μου και δεν θελω να το κανουν σαν χαρη γιατι αν και το αλλο εχει προβλημα θα βγουν κι απο πανω!!!

Τους ειπα δεν ειναι ιδεα μου εχει προβλημα ακομα και με το τελευταιο firmware που εβαλα !!! Να το τσεκαρετε ... Σε 2 ωρες οι οποιες εγιναν παλι αυριο !

Ερωτησεις :

Ειναι δυνατον να το κανει μονο στο δικο μου PC με οτι μαρκα δισκακια κι αν χρησιμοποιώ;

Στην εγγραφη δεν ειχε κανενα προβλημα. Στην αναγνωση εχει.

Αντε πες οτι αυριο μου το δινουν και λενε οτι δεν εχει προβλημα...Τι κανω;

Κανω κατι λαθος ;

Ασχολουμαι με pc παρα πολλα χρονια. Ειναι ηλιθιο αυτο που συμβαινει. 15 Μερες για 1 drive !

Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος;;;;;;

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει μόνο το PC σου. Εξήγησες επακριβώς τι πρόβλημα σου κάνει; Γιατί μπορεί στην LG να το έλεγξαν με κάποιο άλλο τρόπο... Αν μπορείς ζήτα τους πιστωτικό, αλλιώς σε κόβω να ταλαιπωριέσαι πολύ χωρίς λόγο :/

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το κλασσικο

Τους εγραψα αναλυτικα σε χαρτι τι παρουσιαζει, και με τι το τσεκαρα και πως

Τους το εστειλα και σε email.

Τους το ειπα και προφορικα οταν το πηγα και σημερα που ξαναπηγα

Ε θα γινει φασαρια αυριο...Θα παω απο εκει και θα γινει της ποπης. Τελικα μονο με απειλες και μηνυσεις καταλαβαινουν καποιοι

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένεις? Από ποιο κατάστημα το πήρες? Λέγε, μην ντρέπεσαι.

Το πήρες καινούριο και το έπαθε από την αρχή ή το είχες καιρό και το έπαθε ξαφνικά?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως η LG δεν έχει δικό της Service αλλά εξωτερικό

συνεργάτη να κοιτάει τα οπτικά της.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοιτα να δεις πως σκεφτομαι.

Μαγαζι δεν λεω για 2 λογους.

Το οτι εχω προβλημα εγω με αυτους και με καθυστερουν λογω της ιδιομορφιας της περιπτωσης δεν σημαινει οτι εχω δικαιωμα να τους δυσφημισω και αν χρειαστει να κανω καμια κινηση θα γινει καταγγελια με στοιχεια εκει που πρεπει οταν και αν πρεπει. Το να λεω σαν την κατινα απο εδω κι απο εκει το συμβαν οσο καλη προθεση και να εχω θα παρουν αερα και καποιοι παπαρες και θα αρχισουν να λενε οτι τους κατεβει και θα γινει χαμος με μαγαζια πελατες κτλ κτλ

Και 2ον ξερω οτι στα τεστ που κανετε εδω συνεργαζεστε με μαγαζια. Δεν ειναι σωστο να σας φερω σε δυσκολη θεση και να φιλοξενειτε θεματα που τους θιγουν. Μια φορα ειχα μια αποψη για ενα αν θυμασαι...και παραλιγο να παρεξηγηθω...Δεν παρεξηγηθηκα γιατι εξησησα τι εννοουσα αλλα δεν το ξανακανω.

Ας περιοριστουμε στο hardware που ειμαστε ολοι πορωμενοι ( ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ ΠΗΡΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΠΟ MODERATOR ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑ !!! ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ. ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ.ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ !!!)

Το προβλημα μου ειναι οτι παω με το σταυρο στο χερι. Πριν βαλω κατσαβιδι στο tower για να παει κατι rma τσεκαρω τα παντα και τους τα παω γραπτως για να τους βοηθησει στον ελεγχο. Ασχολουμαι απο το 1987 με υπολογιστες. Πριν ανοιξω το στομα μου προσεχω καλα τι θα πω και γιατι. Το τσεκαρω και το διπλοτσεκαρω και παλι ωστε αν παω να τους πω. Οριστε το προβλημα. Αν δεν ξερω κατι -δυσκολο με αυτα που ασχολουμε αλλα συμβαινει- το βουλωνω και ακουω εναν που ξερει. Συνηθως πιάνει αλλα οχι παντα λογω πολιτικης επιστροφων των αντιπροσωπειων. Και εκει την παταω...Θα μπορουσα να το καψω χωρις να το παρουν χαμπαρι και να πω να...bricked...Παρτο και φερε αλλο. Αλλα ειμαι ηλιθιος και δεν το κανω.

Οποτε

Τσεκαρα καλωδια τροφοδοσιας (εβαλα αλλα στο drive μπας και δεν πατανε καλα μπας και ειναι ελαττωματικα)

Αλλαξα καλωδια sata και Port στο pc

Δοκιμασα διαφορετικες μαρκες δισκακια blu μπας και εχει προβλημα μια μαρκα.

Το drive σταματα να διαβαζει γινεται stall κατα την αναγνωση και επανερχεται μονο αν γινει εξαγωγη του δισκου και εισαγωγη ξανα. Δεν το κανει παντα. Το κανει σε τυχαιο σημειο του δισκου και σε τυχαιο αριθμο φορων.

Στην εγγραφη δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Εκαψε μερικα δισκακια απο καποιες μαρκες κανενα απο αλλες αλλα σε normal επιπεδα αποτυχιας.

ΑΛΛΗ μαρκα drive που συνυπαρχει ταυτοχρονα με αυτο που εχει το θεμα δεν παρουσιαζει αυτο το προβλημα ΠΟΤΕ.

Οποτε αν ηταν θεμα windows-drivers (conflicts και τετοια) θα ειχε προβλημα και το αλλο drive

Αν ηταν θεμα controller η sata port ομοιως θα το εκανε το αλλο drive.

Καλωδια δεν ειναι.

Αρα μενει πολυ προφανως το προβλημα να ειναι το drive. Η αντιπροσωπεια ομως ΔΕΝ δεχεται το προβλημα και δεν μπορεσε να το βρει ουτε και το μαγαζι και μου λενε οτι πρεπει να παει στην ιδια την LG να το δει. Και ολα αυτα μετα απο ενα μηνα τωρα κοντα.

Ειχα που ειχα θεμα με κατι μνημες mushkin στην αρχη του χρονου που ετρεχα 1.5 μηνα σε αλλο μαγαζι -η mushkin εφταιγε ΟΧΙ το μαγαζι- εχω κι αυτο τωρα...Ε αφου το ξερω αναβαθμιση=τρεξιμο. Τι σκατα δεν καθομαι με 8088 μεχρι να καει!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που τσεκαρα στο drive εσυ τι καταλαβαινεις;

Σου φαινεται φυσιολογικο αυτο που κανει;

Ξεχασα να σου πω οτι το drive το εχω πολυ καιρο εκτος pc τωρα τελευταια αρχισα να το χρησιμοποιω. Καθοταν. Αλλα απο τοτε που το εβαλα στο pc το κανει

Και αλλο ενα που πηρα αλλη μαρκα μια χαρα κανενα απολυτως προβλημα. Σκυλι. Pioneer

Στα service γενικως εχουν την εντυπωση οτι μπορουν να το τσεκαρουν ΟΠΟΤΕ θελουν και ας περιμενεις εσυ δεν τρεχει τιποτα. Τα ακουνε οι τεχνικοι οι οποιοι ποτε δεν επαρκουν και το αφεντικο πινει τον καφε του αμεριμνος συνηθως. Μονο αν αρχιζεις και τους κραζεις με το γαντι παντα παιρνουν μπροστα και εξυπηρετουν. Αλλιως περα βρεχει. 1 μηνα για ενα optical drive; Ελεος. Στο τελος θα το πεταξω και δεν θα ξαναπατησω σε αυτους...αλλα θελω να δω μεχρι που θα φτασει απο περιεργια και μονο

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

εσας σας εχει τυχει προφανως αντιστοιχο προβλημα. Τι κανετε σε αυτες τις περιπτωσεις του περιμενε και περιμενε...;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει θέμα το drive και όταν χτυπάει κάποιον αριθμό retry στις "δύσκολες" αναγνώσεις, ο cotroller του σταματάει να αποκρίνεται και τα windows τον βγάζουν timeout γι' αυτό και το χάνεις σαν device.

Τώρα αν στο κάνει με συγκεκριμένα μόνο δισκάκια, there's your answer, πολύ πιθανό και δεύτερο ίδιο drive να σου κάνει τα ίδια, μιας και έχω δει και εγώ drives (dvd-r) να γράφουν ok αλλά να μην μπορούν να διαβάσουν. Προσωπικά αν με ταλαιπωρούσαν τόσο σε rma και ήμουν βέβαιος ότι το προϊόν έχει πρόβλημα θα "τους διευκόλυνα" επιστρέφοντας τους ένα τελείως νεκρό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την εξης αποφαση τελικα.

1.Θα αγορασω αλλο drive Μονος μου Pioneer αυτη τη φορα και θα ειναι το 2ο .

2.Αφου δεν πηρα καμια απαντηση απο το μαγαζι μετα το τελευταιο email εγιναν παραπονα στo site της ιδιας της LG με την ερωτηση. Αν μεσω των συνεργατων της τρεχω 1 μηνα ποσο ακομα πρεπει να τρεχω γιατι δεν εχω πεισθει οτι οι τεχνικοι ελεγχοι που γινονται μεχρι τωρα ειναι επαρκεις

Θα ενημερωσω μολις εχω απαντηση.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Ειδαν σχεδον αμεσα το μηνυμα επικοινωνησαν με το καταστημα και με πηραν τηλεφωνο απο την LG και μου ειπαν να τους πω περιπου το προβλημα

Ο ανθρωπος της εξυπηρτησης προφανως καταλαβε οτι δεν ειναι θεμα software και μαλιστα απο μονος του μου ειπε οτι αφου δεν το κανει το ιδιο προγραμμα σε αλλα drives προφανως δεν φταιει αυτο.

Θα με παρει courier να κλεισουμε ραντεβου να ερθει να το παρει απο το σπιτι μου δωρεαν και να το στειλει θεσσαλονικη και μεσα σε 3 μερες θα εχω απαντηση.

Καλου κακου τους ξαναεγραψα το προβλημα αναλυτικοτατα και τι εχω κανει μαζι με ολα τα printscreens.

Αντε να δουμε...

Θα ενημερωσω παλι...

Link to comment
Share on other sites

Εχει αγωνια πάντως αλλα ακομα δεν ξερω το τελος...

Ενας φιλος μου ειπε να τους πεις οτι δεν θα ξαναγορασεις απο αυτους...Και του λεω...Δεν καταλαβες...Απο σας θα αγοραζω μονιμως οποτε φροντιστε να ξανακανετε τα ιδια...

Και δες το ολοκληρο :

Βεβαια δεν το αρχισα εγω αλλα αφου αρχισε το δουλεμα θα δουν ποιος δουλευει ποιον...

Πραγματικα καταλαβαινω το λιγο προσωπικο και την ιδιαιτεροτητα του προβληματος αλλα αυτο που με τσάντισε ειναι η κοροιδια του περιμενε και περιμενε και οι ασχετες απαντησεις που εδιναν για να με αποφυγουν ... σε τεχνικους το εστειλα οχι σε μπακαλη - αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

3 λαλουν και 2 χορευουν

Ε..εκαναν και 2 τεστ στο εξουσιοδοτημενο service της lg...και μου ειπαν να τους δωσω χρονο μπας και το βρουν γιατι το εμφανιζει σπανια...

Τα printscreens δεν τους εκαναν...τους τα ανεφερα αλλα δεν εδειξαν να τους συγκινουν

Το σοι μου μεσα...

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ... δεν ειναι αστειο ολο αυτο που συμβαινει ;

Αισθανομαι σαν μια Κατινα που φωναζει αλλα παραλληλα ξερω οτι εχω δικιο. Μα τω θεο !

Περιμενω γραπτη απαντηση σε 24 ωρες οπως ειπαν οτι κανουν στο τηλεφωνικο κεντρο.

Θα ενημερωσω

ΥΓ.Διαβαζει κανεις το thread η τσαμπα τα γραφω; Ας μου πει καποιος ειμαι ηλιθιος η ιδεα μου ειναι;. Στη δουλεια μου ειπαν...Καλα να παθεις...Ελληνικα καταστηματα...Να ψωνιζεις απο amazon.

Link to comment
Share on other sites

Περαν των παραπανω

Οι ανθρωποι ηταν γενικωs ευγενεστατοι

και ενω το μαγαζι ειπε οτι θα χρεωθω για τα μεταφορικα αν δεν υπαρχει τελικα προβλημα η lg το εστειλε δωρεαν γιατι ηδη ετρεχα 20 και πλεον μερεs. Αλλα δεν εχουν καμια σημασια ολα αυτα τη στιγμη που παλι μετα απο 3 εργασιμεs που ειχαν υποσχεθει παλι δεν ασχοληθηκαν οσο επρεπε και παλι ακομα ειμαι στο περιμενε.Απο 1 μαιου εωs και σημερα 4 Ιουνιου.

Οτι email εχω ανταλλαξει και οτι παραστατικα εχω στη διαθεση σου αν τα θεs.Και θα ειχε και πλακα οι τηλεφωνικεs συνομιλιεs που οπωs λενε καταγραφονται να μπορουσαμε να τιs εχουμε και να τιs βαζαμε online.Πχ χτεs τουs λεω αν υπαρχει διευθυντηs και αν τα βλεπει ολα αυτα και ψιλοειρωνικα -τουλαχιστον ετσι το καταλαβα- μου λεει ο τηλεφωνητηs "ο διευθυντηs τηs πολυεθνικηs; " Παυση

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

>

> Λάβαμε επιτυχώς τα ηλεκτρονικά σας μηνύματα και θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όσον αφορά τη συσκευή σας τα αποτελέσματα του τεχνικού ελέγχου είναι τα ακόλουθα :

>

> 1) Ως συσκευή αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή και εγκαθίσταται χωρίς προβλήματα.

> 2) Το “διάβασμα” των δίσκων γίνεται κανονικά.

> 3) Η εγγραφή και η διαδικασία verify λειτούργησαν σύμφωνα με τις προδιαγραφές της συσκευής.

> Επίσης, οι εκτιμήσεις των τεχνικών μας είναι :

> 1) Δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα στο υλικό(hardware) του μηχανήματος. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα με την συσκευή και με την μητρική ή το πρόγραμμα εγγραφής ή γενικότερα στο σύνολο του προσωπικού υπολογιστή.

> 2) Δεν μπορεί να είναι ούτε πρόβλημα του λογισμικού, αφού δεν είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση και κατά τη λειτουργία εγγραφής και ανάγνωσης των δίσκων.

> 3) Τέλος, μετά από έλεγχο με διαγνωστικό πρόγραμμα συσκευών, η επικοινωνία με τη συσκευή γίνεται χωρίς προβλήματα.

>

> Κατόπιν αυτών, παρακαλούμε αναμένετε από τους τεχνικούς μας να επικοινωνήσουν μαζί σας για να προγραμματίσετε την παραλαβή της συσκευής σας.

Link to comment
Share on other sites

O admin εστειλε νομιζω στην LG το thread.

Πηρα πριν 10 λεπτα τηλεφωνο θεσσαλονικη για να μου πουν ποτε θα το στειλουν...και δεν θα το στειλουν ακομα...αυριο θα επικοινωνησουν μαζι μου για να ξαναμιλησουν με την LG να δουν πως θα κλεισουν τη υποθεση κατ εξαιρεση για μενα ...

ΑΡΑ λοιπον :

ΕΠΙΣΗΜΩΣ :

1) Δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα στο υλικό(hardware) του μηχανήματος. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα με την συσκευή και με την μητρική ή το πρόγραμμα εγγραφής ή γενικότερα στο σύνολο του προσωπικού υπολογιστή.

ταυτοχρονα όμως

2) Δεν μπορεί να είναι ούτε πρόβλημα του λογισμικού, αφού δεν είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση και κατά τη λειτουργία εγγραφής και ανάγνωσης των δίσκων.

Αρα πιθανολογουν οτι μπορει να φταιει το προγραμμα εγγραφης (την ωρα που στην εγγραφη δεν ειχα προβλημα και τα ιδια δισκακια αφου γραφτουν διαβαζονται απο το αλλο drive που εχω κανονικα) και ταυτοχρονα αποκλειουν το να φταιει το λογισμικο δηλαδη το προγραμμα εγγραφης.

Συνεπως με λιγα λογια επισημως πιθανοτατα :

1.φταιει αλλα και ταυτοχρονα δεν φταιει το λογισμικο

2.Φταιει το hardware

2a.Δικη τους σκεψη:ειναι ασυμβατοτητα της συσκευης τους με το pc μου.Οποτε αντε βρες ακρη...

2β.Δικη μου σκεψη:φταιει το hardware του pc μου αν δεν ειναι ασυμβατοτητα αλλα σε αυτη την περιπτωση το hardware του pc μου θα ειχε προβλημα και με τις αλλες συσκευες βλπ Pioneer BD που εχω αλλα δεν εχει.Αρα δεν φταιει το hardware μου.

Αρα αν τα καλοσκεφτουμε και συνοψισουμε θα καταλαβουμε οτι το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πιθανολογουν οτι υπαρχει ασυμβατοτητα της συσκευης τους με τις δικες μου γιατι τα αλλα περι software αυτοαναιρουνται.

Διαβαστε κι εσεις την απαντηση που μου εδωσαν, να μου πειτε αν καταληγετε στα κοκκινα γραμματα.

Να μπω στον κοπο να τους απαντησω;

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

και για να μην φαινομαι κακος

Εχω

3 LG DVDR που δουλευουν τελεια

1 Samsung DVDR που δουλευει τελεια

1 Liteon DVDR που δουλευει τελεια

1 Asus DVDR που δουλευει τελεια

1 Pioneer BDR που δουλευει τελεια

και το εν λογω υπο αμφισβητηση LG BD-R.

Ε ενταξει αν απο τις 8 συσκευες που εχω οι 4 ειναι LG και η μια δεν δουλευει στο δικο μου pc (μα για το δικο μου την πηρα), τι να κανουμε, δουλευουν οι αλλες 3. Μην εχω και παραπονο

Οποιος θελει να ερθει σπιτι μου να τα δει. Ειχα 6 pc αλλα εμεινα με 4 ταχυτερα απο τα προηγουμενα λογω ελλειψης χωρου και για οικονομια στο ρευμα, τα νεα ειναι ταχυτερα και ενεργειακα καλυτερης αποδοσης.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now